head

Trápi vás bolesť hlavy alebo migréna? Rozmarín pomôže!

bolesti hlavy
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Byliny

Pre väčšinu ľudí bolesť hlavy nie je neznáma, tí šťastnejší ňou trpia iba občas, ale u niektorých je pravidelným „nevítaným hosťom.“
 Na jej zmiernenie, najmä, keď ňou trpíme často - sa však dá dobre využiť rozmarín, o ktorom si mnohí myslia, že je iba koreninou.

Ako keby bola vo zveráku

Najčastejším druhom bolesti hlavy je takzvaná tlaková bolesť, ktorá sa vytvorí v dôsledku mimovoľného napnutia svalov čela, spánkov, záhlavia, krku a pliec, vyvolaného väčšinou stresom, úzkosťou, hladovaním, núteným držaním tela a je vyvolané preťaženosťou. Takáto bolesť je obojstranná, jej sprievodným znakom je pocit napnutia, je väčšinou mierna, a prejde sama od seba. Môže sa k nej pridružiť aj bolesť svalov čeľustí, zriedkavejšie nutkanie na zvracanie alebo zvracanie. Bolesti hlavy môžu spôsobovať aj choroby miernejšieho priebehu, ako napr. zápal prínosných dutín a zápal hrdla, pokazený žalúdok, tráviace ťažkosti. Treba však vedieť, že v pozadí môžu byť aj problémy s krvným tlakom, cukrovka, zmena stavca chrbtice, otras mozgu, krvácanie do mozgu, opuch mozgu, preto bolesť hlavy nikdy nebagatelizujme.

Obávaná migréna

Mučivá obávaná migréna sa týka charakteristicky len jednej časti hlavy: od čela ku spánkom, a môže sa zosilňovať k nevydržaniu. Príčiny migrénovej bolesti hlavy ešte doteraz nie je celkom objasnené, najprijateľnejšou predstavou je, že účinkom istých podnetov sa zmení fungovanie žíl v mozgu. Migrénu môže vyvolať menštruačný cyklus, určité potraviny, napr. čokoláda, zrelé syry, marinované mäso, potravinové prísady, ako aj nedostatok spánku, kofeínu, prílišný konzum alkoholu a fajčenie. Príznakom spájajúcim sa s migrénou sú citlivosť na svetlo, hluk a pachy, nutkanie na vracanie, zvracanie, poruchy zraku a koordinácie pohybov.

Namiesto analgetík rozmarín

Keď sa prihlási bolesť hlavy alebo migréna, môže pomôcť, keď danú časť hlavy natrieme čerstvým rozmarínovým listom, ktorý stimuluje cirkuláciu krvi v mozgu. Je najlepšie, keď rozdrvený list rozmarínu pomiešame s rastlinným olejom, a takto získanú kašovitú zmes použijeme ako obklad. Šťava z rozmarínu nám môže byť nápomocná nielen v prípade migrény, ale je možné ju aplikovať aj na problémy s vlasmi a pokožkou hlavy, stimuluje korienky vlasov, zabraňuje predčasnému vypadávaniu vlasov, kvôli jej dezinfekčnému účinku zabraňuje tvorbe lupín.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu