head

Jesenná detoxikácia - prečo ju nemožno vynechať?

Vykonaním jesennej detoxikácie sa môžeme vyhnúť mnohým nepríjemným príznakom a ochoreniam
Vykonaním jesennej detoxikácie sa môžeme vyhnúť mnohým nepríjemným príznakom a ochoreniam
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Detoxikácia doma

K čomu je dobrá jesenná detoxikácia a prečo je potrebné ju vykonať? Otázka je na mieste a odpoveď je jednoduchá: pokiaľ sa na jeseň úspešne zbavíme toxických látok, budeme účinnejšie chránení pred sezónnymi ochoreniami a tráviacimi ťažkosťami, jednoducho sa budeme lepšie cítiť. Oplatí sa teda pustiť sa do nej.

V prvom rade musíme ujasniť, prečo je detoxikácia potrebná, pretože náš organizmus túto veľmi dôležitú úlohu vykonáva pravidelne. Je to síce pravda, avšak nesmieme zabudnúť, že naše telo nie je stroj, ktorý môžeme neobmedzene zaťažovať. Bohužiaľ, moderný životný štýl, to znamená že neustála nervozita, stres, rýchle stravovanie, nedostatok pohybu a v neposlednom rade aj potraviny s obsahom prídavných látok, bielej múky a rafinovaný cukor znamenajú takú záťaž, že po istom čase sa s ňou bez pomoci nevieme vysporiadať. Touto pomocou je detoxikácia, ktorú sa oplatí vykonať minimálne dvakrát do roka. Jednou by mala byť jesenná detoxikácia a a druhou detoxikácia na jar.

Existuje niekoľko druhov detoxikácií

K dispozícii máme niekoľko spôsobov, v podstate čokoľvek si vyberieme, svoj cieľ dosiahneme. Otázkou je len to, koľko času a energie venujeme jesennej detoxikácii, resp. netreba zabudnúť ani na to, ako sa staviame k prípadným nepríjemnostiam spojeným s kúrou.

  • Napríklad tekutinový pôst, ktorý je síce účinný, nedoporučuje sa však u tých, ktorých imunitný systém nefunguje správne, sú oslabení, chorí. Navyše je dosť náročné prekonať tekutinový pôst, nakoľko značne zaťažuje organizmus, preto v prípade kúry trvajúcej dlhší čas sa doporučuje lekársky dohľad.
  • Mnohí napríklad skúšajú tzv. prečisťovanie, čo je vlastne očista hrubého čreva pomocou čajov a odvarov z liečivých rastlín (kvet bazy čiernej, kôra bazy, senna, krušina, Aloe vera), alebo použitím iných látok s podobným účinkom (ricínový olej, ľanový olej). I napriek tomu, že tento spôsob je účinný, zle vykonané “prečisťovanie” môže spôsobiť viac škody, než účinku, najväčším nebezpečenstvom je dehydratácia, resp. poškodenie obličiek.
  • S pozitívnym výsledkom môžeme použiť aj klystír, avšak čo sa očisty hrubého čreva týka, nie je to práve najpríjemnejší spôsob.
  • Detoxikáciu hrubého čreva je možné vykonať rýchlo a bezbolestne pomocou vláknin. Uprednostnime vlákniny nerozpustné vo vode, ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú v psylliu (šupka zo semien skorocelu), v raži, otrubách, v kapuste, cibuli, slivkách, paradajkách, v celozrnných obilninách a v chia semienkach.

 

  • Rovnako sa môžeme spoľahnúť na liečivé čaje, pokiaľ by sme chceli odstrániť nahromadené toxické látky z pečene, alebo obličiek. Pre očistu obličiek je najlepšou voľbou žihľava, zlatobyľ obyčajná a listy malín, pre očistu pečene zasa púpava, listy z orechovníka, korene horca, hrebíček (myší chvost), alebo zelený čaj.
  • Pokiaľ je našim cieľom úplná detoxikácia, zlúčme očistu hrubého čreva, pečene, obličiek, čo je možné dosiahnuť pomocou komplexnej kúry, na rastlinnej báze.

Aká kúra je vhodná?

Rýcha, 3- alebo 7-dňová detoxikácia je príliš veľký šok pre organizmus, pokiaľ však trvá pomerne dlhší čas, je ťažšie ju dodržiavať, a aj výsledok nechá na seba čakať. Práve preto je najlepšie, pokiaľ detoxikácia trvá minimálne aspoň 10 dní a naopak maximálne niekoľko týždňov. Mala by obsahovať očistu hrubého čreva, detoxikáciu obličiek a pečene, a to všetko výlučne pomocou liečivých rastlín. Oplati sa informovať vopred v súvislosti so stravou počas detoxikácie.

Prečo práve na jeseň?

Samozrejme, jesenná detoxikácia nie je povinná, pokiaľ ju však absolvujeme, môžeme sa vyhnúť mnohým nepríjemným príznakom a ochoreniam, alebo aspoň znížiť riziko ich vzniku. V skutočnosti v tomto období slúži na to, aby sme náš organizmus pripravili na zimné mesiace, kedy bude viac zaťažený. V zime sa totiž obvykle stravujeme viac nezdravo, naše telo si takmer žiada mastné jedlá tuky a uhľohydráty, zatiaľ čo čerstvej zeleniny a ovocia menej. Pokiaľ ani to nestačí, v zimných mesiacoch sa pohybujeme oveľa menej, takže nie je náhoda, že sa nadbytočné kilá a toxické látky nahromadia rýchlo. Jesennou detoxikáciou však môžete bezpečne dosiahnuť to, organizmus sa na tieto výzvy dostatočne pripraví, a tak ho škodlivé účinky menej zaťažia.

Čo sa stane, pokiaľ nebudeme detoxikovať?

Keď sa toxické látky nahromadia, ohlásia sa najprv všeobecné príznaky, neskôr môžu vzniknúť aj ochorenia. Ich príčinou môže byť v prvom rade narušenie rovnováhy črevnej flóry, následkom čoho sa zasa oslabí imunitný systém a vznikajú poruchy metabolizmu.

Príznaky a ochorenia, ktorým je možné predísť jesennou detoxikáciou:

  • chronická únava,
  • fyzická slabosť,
  • depresia,
  • poruchy spánku,
  • nesprávne trávenie,
  • poruchy vyprázdňovania (zápcha, hnačka),
  • chronické nadúvanie,
  • ochorenia vznikajúce vplyvom nedostatkových stavov,
  • sezónne ochorenia (prechladnutie, nádcha, chrípka, zápal hrdla atď).

Jesennou detoxikáciou sa organizmus pripraví na výzvy

A to ešte nie je všetko. Nedostatočné vstrebávanie živín podniecuje k zvýšenej konzumácii, čo je v podstate priama cesta k nadváhe, ako aj ku vzniku cukrovky- diabetes, a ku vzniku kardio-vaskulárnych ochorení.

Zmena životného štýlu je dôležitá

Jesennou detoxikáciou môžeme urobiť obrovský krok smerom ku zdravému životnému štýlu a bezproblémovým zimným mesiacom. Aby bola naša kúra ešte účinnejšia, zme´me svoje stravovacie návyky, vyhýbajme sa hotovým jedlám a polotovarom, znížme konzumáciu bieleho cukru, bielej múky a živočíšnych tukov. Doprajme organizmu čo najviac probiotík (probiotických baktérií) a prebiotík (potravinové vlákniny), pretože týmto náš imunitný systém doslova nadopujeme.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu