head

Necítite sa dobre? Pomôcť môže očista pečene

Kedy je správny čas na očistu pečene?
Kedy je správny čas na očistu pečene?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikačný program

Bezdôvodná letargia, únava, chronické tráviace problémy: keď sa o slovo prihlásia tieto príznaky, zvyčajne nás ako prvé nenapadne pečeň. Je však veľmi pravdepodobné, že riešením našich problémov môže byť očista pečene.

Predtým, ako si vysvetlíme dôležitosť očisty pečene aj to, kedy a ako ju vykonať, zhrňme si v stručnosti aké úlohy tento orgán plní. Predovšetkým treba zdôrazniť, že zdravie pečene je pre správne fungovanie nášho organizmu životne dôležité. Pokiaľ dôjde k narušeniu jej funkcie, zapríčinenej napr. chorobou, nadmernou konzumáciou alkoholu, užívaním drog, alebo poranením, škodlivé následky sa môžu prihlásiť v krátkom čase.
V takom prípade
jedovaté toxíny prechádzajúce krvným obehom zaplavia celé naše telo, hromadia sa v iných životne dôležitých orgánoch a spôsobujú také chemické reakcie, ktoré môžu mať vážne, dokonca aj smrteľné následky. Našťastie je veľmi zriedkavé, že sa to stane z jedného dňa na druhý (je to možné iba v prípade náhleho zlyhania pečene) a tak je ešte čas urobiť potrebné kroky na začatie liečby. Oveľa lepšie je však zamerať sa na prevenciu: vtedy prichádza na rad očista pečene, ktorú môžeme úspešne vykonať aj vtedy, keď sa už objavili nepríjemné príznaky.

Toto sú jej najdôležitejšie funkcie
Pečeň je náš druhý najväčší orgán, ktorý sa podieľa na mnohých fyziologických procesoch. Najdôležitejšie z nich sú tieto:
 

  • Zneškodní významnú časť jedovatých látok, ktoré sa dostali do organizmu (mikroorganizmy, cudzie látky), čistí krv.
  • Je hlavným orgánom podieľajúcim sa na látkovej výmene v organizme, premieňa vstrebané cukry, tuky a bielkoviny pre ľahšie zúžitkovanie v organizme
  • Produkuje cholesterol, čím prispieva k tvorbe žlče, nevyhnutnej pre trávenie
  • Uskladňuje škrob, ktorý podľa potreby využíva ako zdroj energie.
  • Reguluje zrážanlivosť krvi.

Prečo je potrebné detoxikovaťdetoxikačný orgán?

Túto otázku si - právom  - kladú v súvislosti s očistou pečene ,mnohí. Naozaj, prečo by sa mala očistiť? Nuž, nesporný faktom je, že pečeň je kráľom detoxikácie, ktorý neustále pracuje na prefiltrovaní škodlivých látok z krvi. To však neznamená, že vydrží všetko a nič jej nemôže uškodiť. Spomeňme len drogy, alebo alkohol, ako najčastejšie príčiny poškodenia pečene. Všetci vieme, že sú škodlivé, no mnohí nimi predsa poškodzujú svoje zdravie. Samozrejme existujú aj iné látky, ktoré pečeň už neznesie. Nesmieme zabúdať ani na to, že ak ju neustále zaťažujeme jedmi, po istom čase nebudete môcť správne plniť svoju úlohu. Ktoré sú to jedy? Patria sem napríklad škodlivé prídavné látky, nachádzajúce sa v potravinách (najmä v polotovaroch a vopred pripravených potravinách), či dokonca aj účinné zložky niektorých liekov. Aj tieto škodlivé látky môžu zaplaviť náš organizmus, rovnako obrovskú záťaž pre pečeň predstavujú aj mastné jedlá. Nadmerné zaťaženie tohto nesmierne dôležitého orgánu môže zapríčiniť zápal pečene, ktorý znamená problém aj napriek tomu, že pečeň ako jediný orgán v našom tele je schopný sa sám regenerovať: dokáže sa obnoviť z dvoch tretín. V žiadnom prípade však nečakajme, kým sa tak stane: najlepšie spravíme, ak tomuto dôležitému centru detoxikácie doprajeme z času na čas dokonalú očistu a aktivujeme svoju “unavenú “ pečeň.

Kedy sa odporúča očista pečene?

Pokiaľ chceme ísť naisto, očistu pečene sa odporúča vykonať aspoň raz ročne, pri nezdravej životospráve je vhodné absolvovať ju aj dvakrát, už aj z preventívneho hľadiska. Na potrebu očisty pečene nás upozornia nasledujúce príznaky:

  • bezdôvodná únava,
  • celková slabosť,
  • poruchy spánku,
  • neodôvodnený prírastok hmotnosti,
  • vysoká hladina LDL cholesterolu,
  • chronické nadúvanie,
  • častá, alebo chronická zápcha,
  • bolesti kĺbov,
  • menštruačné problémy u žien.

Prírodné riešenia

Nech už si zvolíme akýkoľvek spôsob očisty pečene, prvou a základnou požiadavkou je znížiť zaťaženie pečene. Dôležitou súčasťou tohto procesu je celková úprava životosprávy:
 

  • Zníženie konzumácie alkoholu na minimálnu možnú mieru.
  • Vypustenie konzervovaných mäsových výrobkov, údenín a prihorených jedál z jedálneho lístka.
  • Vyhnime sa mastným jedlám (pozor si dajme najmä na nasýtené tuky).
  • Zníženie konzumácie jedál z bielej múky a cukru.
  • Pravidelný pohyb denne 30 minút.
  • Redukcia hmotnosti.
  • Zníženie hladiny cholesterolu.
  • Nižšia konzumácia soli.

Konzumujme však o to viac vlákniny, čerstvého ovocia a zeleniny. Odporúčajú sa predovšetkým plody žltej a červenej farby, ako aj liečivé rastliny. Jogurty so živou kultúrou, kvasené uhorky, kyslá kapusta konzumovaná s mierou prispievajú posilnením črevnej flóry k odľahčeniu pečene a tým aj k úspešnej očiste pečene. Dobrou voľbou je olivový olej, odvar z čakanky a citrónová šťava.

Liečivé rastliny na očistu pečene

Existujú liečivé rastliny, ktoré majú výborný účinok na očistu a regeneráciu pečene. Očista pečene bylinkami prelieči našu pečeň a zároveň ju zbaví toxínov.

Sladké drievko:  chráni tráviaci systém a zdravie pečene, napomáha regenerácii pečene a jej účinnej detoxikácii. Neoceniteľnú službu môže urobiť ako doplnková liečba zápalu pečene.

Senovka grécka: silný antioxidant, ktorého pozitívny vplyv pre správnu činnosť pečene bol známy už v staroveku. Konzumácia čaju zo senovky gréckej prispieva k prevencii a liečbe ochorení pečene a urýchľuje hojenie jeho poškodených tkanív.

Štiavec tupolistý: je známy ako účinný čistič krvi a pečene, ktorý zlepšuje aj produkciu žlče, čím podporuje správne fungovanie pečene. Vďaka tomu sa urýchľuje vylučovanie jedovatých látok z organizmu.

Rýchle a účinné riešenie

Zmenou životného štýlu a použitím liečivých rastlín sme už urobili v záujme očisty pečene veľa. Tento účinok však môžeme ešte stupňovať užívaním vysokokvalitných doplnkov stravy na očistu pečene. Pri výbere správneho produktu sa kladie dôraz na jeho kvalitu, preto sa uistime o jeho skutočných hodnotách. Najjednoduchší spôsob je, ak si na tému očista pečene prečítame odborné fóra a skúsenosti užívateľov.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu