head

Diéta 5:2, účinkom prerušovaného pôstu dosiahneme chudnutie?

Diéta 5:2 predpisuje nízky príjem kalórií na dva pôstne dni, avšak v ostatné dni možno jesť čokoľvek
Diéta 5:2 predpisuje nízky príjem kalórií na dva pôstne dni, avšak v ostatné dni možno jesť čokoľvek
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieta-Chudnutie

Prichádza jar, zimníky pomaly odkladáme do skrine a, bohužiaľ, naše tukové vankúšiky sa stávajú viditeľnými. V tomto období sa prakticky každý púšťa do rôznych diét, vyhľadáva “zaručené metódy” sľubujúce rýchle chudnutie, a vyberie si podľa možnosti takú, pri ktorej sa nemusí mnohých vecí zriecť.  

Radi by ste sa zbavili kilogramov nabratých v zime, avšak bez veľkej námahy? Máte radi svoj žalúdok, ale neobľubujete šaláty? Nuž, existuje jeden spôsob, ktorý bol vymyslený pre tých, ktorí rozmýšľajú podobne ako vy.

Diéta 5:2, ktorá je údajne účinná aj v prípade cukrovky, si získala v priebehu krátkej doby obrovské množstvo fanúšikov. A nie náhodou, pretože ponúka chudnutie s možnosťou evidentne malého odriekania. Na prvé počutie môže pripadať naozaj atraktívna, pretože 5 dní v týždni povoľuje konzumovať beztrestne čokoľvek, aj nezdravé jedlá, a iba 2 dni venujeme pôstu. O tom ani nehovoriac, že nasledovaním tejto metódy budeme vraj pomalšie starnúť. Má však táto metóda aj nejaké negatíva? Nakoľko je účinná? Môžeme od nej očakávať také výsledky, aké má Ketogénna diéta? Pozreli sme sa na to bližšie.  

 

 

Z čoho pozostáva diéta 5:2?

Diéta 5:2 predpisuje nízky príjem kalórií na dva pôstne dni, avšak v ostatné dni možno jesť čokoľvek bez zvláštnych obmedzení. Za pôstne sú navrhované pondelok a štvrtok. Pondelok, pretože sa považuje za najjednoduchší deň pri diétach (pre začatie diét), a štvrtok, pretože po ňom nasleduje piatok, a víkend, kedy možno konzumovať čokoľvek bez výčitiek.

Mimi Spencer a Dr. Michael Mosley, ktorí metódu vypracovali, povoľujú prijať počas pôstnych dní u mužov 600 kalórií, u žien 500 kalórií, a počas zostávajúcich 5 dní hýrenia aj 2000 kalórií, do ktorých je možné zaradiť aj jedlá, ktoré nie sú príliš zdravé. Kto by nepovažoval za atraktívne, že si počas diéty  môže dať pizzu, zákusky, alebo mastné mäsá a pekárenské výrobky z bielej múky? Aj pizzu môžeme jesť počas diéty

To však je už iná otázka, pokiaľ niekto, kto sa už na diétu dal a je aspoň trochu oboznámený so zásadami zdravej výživy, nakoľko uverí, že takýmto spôsobom stravovanie je možné schudnúť natrvalo?
Netvrdíme, že je nutné vyhýbať sa uhľohydrátom, pokiaľ chceme schudnúť, je potrebné však dohliadať na veľkosť porcií a vybrať si vhodné typy uhľohydrátov. Môže to byť celozrnný chlieb, hnedá ryža, ovsené vločky a pod. Potravinové vlákniny ovsených vločiek majú i tak pozitívny účinok na tráviaci systém a na samotné trávenie, podporujú chudnutie a niet človeka, ktorý by ich nemal rád. Možno ich konzumovať s rastlinným mliekom, ovocím, zeleninou, olejnatými semienkami, ale kombinácií je veľmi veľa a záleží len na nás, ako a s čím si ich pripravíme.

Sľubuje dlhší život

Spencer a Mosley sa nazdávajú, že diéta 5:2 je vynikajúca nielen ako diéta, ale má priaznivý účinok aj na naše zdravie, pretože 2 dni pôstu týždenne, inak nazývané aj prerušovaný pôst, zodpovedajú aj kratšej detoxikácii, a okrem toho šetrí tráviaci systém. Podľa ich predstáv, pokiaľ niekto nasleduje ich metódy dlhšiu dobu, môže u neho klesnúť riziko cukrovky, kardio-vaskulárnych ochorení, metóda posilňuje imunitný systém, navyše sa môžeme sa rozlúčiť aj s duševnými problémami. V neposlednom rade môžeme mať dlhší život, pretože vplyvom hladovky sa v našom organizme zvýši aktivita génu SIRT3, ktorý sa údajne dáva do súvisu aj s dlhým životom.

Koľko môžeme schudnúť diétou 5:2?

Oplatí sa zvažovať

Hoci je diéta 5:2 pomerne ľahko zvládnuteľná, spomínané dva dni pôstu dávajú mnohým zabrať. Vtedy totiž rapídne klesne hladina krvného cukru, následkom čoho sa stávame podráždenými, unavenými a skľúčenými, môžeme trpieť bolesťami hlavy, navyše po dennom príjme 2000 kalórií je príjem 500-600 kalórií porovnateľné aj krmivu pre vtáča, čo mnohých prinúti k tomu, aby zaútočili na chladničku a napchali do seba všetko, čo tam nájdu. Jedno je však isté, kto vplyvom vynechania jednotlivých jedál pociťuje únavu a hlad, s veľkou pravdepodobnosťou siahne po súste s vysokým obsahom tukov, alebo s vysokým obsahom kalórií, prípadne sa pokúsi to celé kompenzovať výdatným jedlom. Prípadne je možné, že následkom pôstnych dní sa náš žalúdok stiahne a nebudeme schopní prijať povolené väčšie množstvo potravy, a to je vlastne podstatou diéty 5:2, ktorá môže byť naozaj účinná?   

Aj to sa oplatí zvážiť, či možno považovať zhodených 9 kíl za 160 dní pomocou diéty 5:2 skutočne za úspech, a nezdravá, na vitamíny a minerálne látky nie príliš bohatá strava do akej miery poškodzuje náš organizmus. Je potrebné myslieť aj na to, že tento nízky úbytok na váhe je do akej miery trvalý, resp. či po vynechaní 2 pôstnych dní dokážeme udržať váhu, alebo rýchlo priberieme späť stratené kilá.

Zdroj:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-52-diet

https://diva.aktuality.sk/clanok/39518/je-dieta-5-2-ucinna-a-naozaj-neskodna/

 

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu