head

3 jednoduché tipy aby ste sa vyhli zápalu čriev

3 jednoduché tipy aby ste sa vyhli zápalu čriev
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Divertikulitída a jej príznaky

Divertikulitída, nazývaná aj ako zápal čriev, je časté civilizačné ochorenie, k vzniku ktorého môže prispieť aj strava chudobná na vlákninu: ak vaša strava neobsahuje dostatok vlákniny, s veľkou pravdepodobnosťou sa u vás môže objaviť zápcha. Pri zápche sa organizmus nedokáže očistiť a zvyšky potravín v črevách ľahko spôsobia infekcie a zápal čriev, čiže diveretikulitídu. Niekoľkými zmenami v životospráve však môžete veľa urobiť pre to, aby ste problému predišli, resp. zmiernili už vzniknuté symptómy.

Vláknina pre prevenciu

Nielenže s väčšou pravdepodobnosťou predídete vzniku ochorenia, ale už aj existujúci zápal čriev zmiernite, ak vlákninu budete prijímať vo forme zeleniny, ovocia a celozrnného pečiva.  Ak si dáte pozor aj na to, aby ste prijímali potravu s dostatočným obsahom vitamínu  C, E  a zinku, posilníte tým svoj organizmus ešte viac.

Jogurt pre ochranu

Ak máte za sebou antibiotickú liečbu, obzvlášť sa odporúča konzumácia jogurtov, pretože táto agresívna liečba zničí nielen škodlivé, ale aj užitočné baktérie, ktoré chránia vaše črevá pred škodlivými patogénmi. Prírodný jogurt priaznivo ovplyvňuje schopnosť organizmu znova naštartovať jeho prirodzenú obranyschopnosť.

Tekutiny pre čistenie

Popri strave je rovnako dôležitý prísun dostatočného množstva tekutín. Uprednostnite hlavne čaje, minerálnu vodu a čerstvo lisované ovocné šťavy. Vypite denne minimálne 2 litre tekutín, povolíte tým stolicu, čím uľahčíte vyprázdňovanie.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu