head

Rastlinné mlieko: nielen pre vegánov a alergikov

Rastlinné mlieko chráni naše zdravie.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Rastlinné mlieko sa stalo obľúbeným najprv medzi vegánmi, neskôr si ho obľúbili aj ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu a alergiu na vajíčka. Je ideálne pre tých, ktorí sa usilujú o zdravý životný štýl, ale aj pre tých, ktorí chcú piť mlieko bez cholesterolu. Možno ho použiť k dezertom, môžeme ním variť, a je ideálnou voľbou pri príprave kokteilov.
Veľkou výhodou rastlinného mlieka, iným slovom mliekom z jadier, že neobsahuje také antibiotiká, respektíve hormóny, ktoré dostávajú kravy, v neposlednom rade neobsahujú laktózu ani cholesterol, na druhej strane sú bohaté na prirodzené živiny, sú ľahko stráviteľné a bohaté na vlákninu. Navyše sa dajú pripraviť aj doma, k dispozícii máme veľa základných surovín. Môžeme ho vytvoriť z arašidov, z gaštanov, orechov, mandlí, kokosu, ryže, sóje, prípadne z ovsa, raže, prosa, ale smelo môžeme vyskúšať aj z konopných semiačok, prípadne variantu pripravenú z maku. K príprave nám môže pomôcť mixér na prípravu rastlinného mlieka, ale vyrobiť si ho môžeme aj bez neho.

Ako ho pripraviť?

Potrebné semiačka a suroviny najprv namočíme do dostatočného množstva vody, niektoré je potrebné namáčať aj celú noc.  Keď sú dostatočne mäkké, odlejeme vodu, v ktorej boli namočené, a vložíme ich do mixéru aj s čerstvou vodou, a potom si už pripravíme naše vlastné rastlinné mlieko. Po 2-3 minútach mixovania, celú masu precedíme cez gázu väčších rozmerov, alebo cez sitko s menšími dierkami. Rastlinné mlieko skladujeme podľa možnosti v sklenenej fľaši a chladené (čerstvé mlieka sú z biologického hľadiska najhodnotnejšie, ale môžeme pripraviť aj väčšie množstvo). Môžeme ho ochutiť škoricou, stéviou, medom, vanilkou, v závislosti od toho, k čomu ho chceme neskôr použiť.  Ostatok zmixovanej drte nevyhadzujme, ale môžeme vložiť do zákuskov, fašírky, cereálií.

Experimentujme s ním
U začiatočníkov sa môže vynoriť otázka, ktoré rastlinné mlieko je načo dobré? Na varenie sójové mlieko s vysokým obsahom vápnika a draslíka, pretože má podobný obsah bielkovín a tukov ako kravské mlieko. Kokosové mlieko je mastnejšie, krémovejšie, preto sa hodí viac k polevám, omáčkam, krémovým polievkam, koktailom.
Ovsené mlieko je bohaté na sacharidy, ktoré udržujú stabilizovanú hladinu krvného cukru, kvôli obsahu vlákniny nasýti, preto sa hodí do jedálnička tých, ktorí chcú schudnúť,  Odporúča sa konzumovať spolu s bobuľkami Acai, patriacim k superpotravinám a semiačkami chia.  Ryžové mlieko je tiež dobrou voľbou pre tých, ktorí držia diétu, keďže je takmer bez tuku a bielkovín, kvôli tomu sa však nehodí na varenie, iba ak na prípravu ryže v mlieku, alebo krupičnej kaše s prídavkom rastlinnej smotany.  Gaštanové, mandľové, arašidové alebo aj orechové mlieko je kvôli svojej sladkastej chutí vhodné na prípravu dezertov a zmrzliny, ale sú aj dobrým komponentom kokteilov. Najlepšie je však, ak budeme experimentovať s rôznymi rastlinnými mliekami podľa chute, prípadne sa podelíme o obľúbené recepty.

Zdroj:

https://www.finedininglovers.com/stories/vegetable-milk/

https://steptohealth.com/5-best-vegetable-milk/

http://food.ndtv.com/health/vegetable-milk-for-lactose-intolerance-694499

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu