head

Rozvíjanie pamäti – Ktoré sú najlepšie potraviny podporujúce pamäť?

Rozvíjanie pamäti: aké jedlá pomáhajú?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Rozvíjanie pamäti je možné nielen rôznymi cvičeniami, ale aj superpotravinami, ktoré podporujú mozog. Ak ich zahrnieme do nášho jedálnička, zlepší sa krvný obeh mozgu, určite nebudeme zábudlivý a budeme schopní sa viac sústrediť.

Objem nášho mozgu sa začína zmenšovať okolo 50. roku veku, v rovnakom čase sa zhoršuje aj pamäť. Tieto rozšírené procesy v mozgu sú celkom normálne, ale pri správnej výžive sa zachová sviežosť našej mysle. Zhoršenie pamäti môže byť spôsobené únavou, poruchami spánku, nedostatkom výživy, zlým krvným obehom, stresom alebo niektorými liekmi. Dobrou správou je, že konzumáciou určitých potravín môžeme proti tomu veľa urobiť. Okrem vývoja pamäti majú tieto potraviny aj iné pozitívne účinky.

Vitamínové turbo pre mozog

Rozvoj pamäti môže byť podporovaný zahrnutím rôznych antioxidantných vitamínov, ako sú vitamíny B1, B2, B6 a B12, vitamín C, vitamín E a kyselina listová. Vitamín B1 obsahuje hnedý chlieb, pšeničné klíčky, otruby, orech, lieskový orech, vitamín B2 obsahuje zelená fazuľa, hrášok a olejnaté semená. Zelený hrášok, zemiaky, cibuľa a banány sú bohaté na vitamíny B6,  ale vitamín B12 môžeme čerpať skôr z takých potravín živočíšneho pôvodu ako je červené mäso, bohaté na vitamín B12 sú tiež vajíčka, biele mäso, ryba a kaviár. Vitamín B12 má tiež vplyv na tvorbu myelínu, ktorý poskytuje adekvátnu stimuláciu  medzi nervovými bunkami, jeho nedostatok môže viesť k problémom s nervovým systémom. Dobrým zdrojom vitamínu C sú zelená paprika, pomaranč, citrón, artičky, kaleráb, kel a štiavec tupolistý. Kyselinu listovú dostaneme z tmavých zelených potravín, ako sú špenát, štiavec tupolistý, brokolica, tiež kvasnice a strukoviny.

Ďalšie výživové doplnky mozgu

Omega-3 mastné kyseliny tiež poskytujú dobrú výživu pre mozog, znižujú riziko demencie a mŕtvice, okrem toho spomaľujú mentálny pokles a podporujú zlepšenie pamäte. Morské ryby tieto látky hojne obsahujú, ale môžeme jesť aj sóju a klíčky, mandle, orechy a rastlinné oleje z ľanových semienok, repky a orechov. Mozog potrebuje cukor pre normálnu funkciu, ale nekonzumujme návykový biely cukor, ale skôr fruktózový cukor. Flavonoidy zvyšujú krvný obeh, čo zlepšuje prívod kyslíka do mozgu. Ich konzumácia posilňuje imunitný systém, chráni kardiovaskulárny a cievny systém, zabraňuje oxidácii mastných kyselín, znižuje cholesterol, zabraňuje ateroskleróze. Najdôležitejšími zdrojmi flavonoidov sú zelená listová zelenina, cibuľoviny, cvikla, bobulovité ovocie, ako acai berry, ale aj šípka a sója. Jedlá obsahujúce lecitín majú v sebe esenciálne látky, ako je cholín, z ktorého sa tvorí acetylcholín. Táto zlúčenina je zodpovedná za správnu komunikáciu medzi nervovými bunkami a reguluje fungovanie pamäte. Ak chceme mať dostatok lecitínu, mali by ste konzumovať veľa vajíčok, olejnatých semien alebo pšeničných klíčkov.

Nezabúdajme, že nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k absorpcii vitamínu B12, zatiaľ čo nadmerné fajčenie zužuje krvné cievy, ktoré môže ovplyvniť aj mozgové cievy.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu