head

Trápi Vás pocit skľúčenosti? Zvoľte si správnu stravu

Skľúčenosť:  ktoré potraviny ju môžu spôsobiť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Prevláda vo Vašich dňoch smutná nálada a skľúčenosť? Nemáte chuť do ničoho a ste neustále unavení? Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, čo jete? Ak ešte nie, je práve najvyšší čas.

Rýchlo niečo zhltnem, poviete si často , no v takomto prípade vôbec nemožno hovoriť o vedomom stravovaní. U tých, ktorí si pre svoje telo vyberajú potraviny nevedome, sa môžu čoskoro objaviť zdravotné problémy, stanú sa vyčerpanými a ustáli sa u nich skľúčenosť. Pozrime sa na to, ktoré potraviny je potrebné vylúčiť zo stravy  a ktoré sa pre celkový lepší pocit odporúča  zahrnúť do nášho jedálnička.

Neodporúčané jedlá  

Pocit skľúčenosti, kilá navyše a narušenie hormonálnej rovnováhy - sú argumenty, ktoré stoja za vylúčenie cukru zo stravy. Samozrejme, nielen pre ne sa oplatí cukor úplne vynechať z nášho jedálníčka. Nadmerná spotreba cukru totiž podporuje aj rozmnoženie plesní, vedie k zvýšeniu krvného tlaku, cukrovke, k narušeniu acidobázickej rovnováhy a k vzniku zubného kazu. Rovnako sa jej pripisuje aj pocit neustálej únavy. Mnoho ľudí obľubuje živočíšne tuky vrátane mastných mliečnych výrobkov, no tieto môžu byť úzko spojené s mnohými vážnymi ochoreniami. Patria k nim srdcovo-cievne ochorenia, mŕtvica, rakovina hrubého čreva, rakovina prsníka, rakovina prostaty a depresia súviasiaca so stálym pocitom skľúčenosti. Tieto potraviny výrazne znižujú účinnosť trávenia, spôsobujú nadúvanie a zápchu, zhoršujú schopnosť  vstrebávania potravy, poškodzujú črevnú flóru a oslabujú imunitný systém. Nezdravé potraviny častokrát zapíjame sýtenými nealko nápojmi.  Okrem toho, že spôsobujú nadúvanie, môžu narušiť aj proces detoxikácie, sú záťažou pre pečeň a obličky, narúšajú  rovnováhu vody v tele a spôsobujú prekyslenie organizmu.

Zdravé alternatívy

Dietetici odporúčajú konzumáciu takých potravín, ktoré prispievajú k zvýšeniu hladiny dopamínu a zbavia Vás pocitu skľúčenosti. Tieto potraviny trvale zvyšujú hladinu dopamínu v mozgu, nazývaného hormónom šťastia, ktorý v nás vyvoláva pocit dobrej nálady, uvoľňuje stres a zlepšuje výkonnosť. Okrem toho je vhodné zaradiť do stravy aj mandle, ktoré svojím obsahom tyrozínu zvyšujú hladinu dopamínu, rôzne druhy orechov, sezamové a tekvicové semienka, banány, avokádo, ovocie a zeleninu zelenej, červenej a žltej farby. Ak Vás prepadne chuť na sladké, doprajte si niekoľko kociek kvalitnej horkej čokolády, ktorá rýchlo zvýši Vašu hladinu dopamínu, okrem toho je bohatá na draslík, horčík a antioxidanty.

Rovnako dobrou voľbou je aj ovsená kaša s bohatým obsahom vlákniny,  kombinovaná s rôznymi druhmi ovocia. Ako prvotný zdroj uhľohydrátov Vás nabije energiou, zvýši duševnú a fyzickú výkonnosť a v nej obsiahnutá kyselina pantoténová a vitamín B upokoja Váš nervový systém. Rovnako pozitívne na našu náladu vplýva aj  čokoláda, ovsené vločky, sušené datle, jogurt, tvaroh, ryby, sezamové, slnečnicové a tekvicové semienka a arašidy, ktoré v sebe ukrývajú významné množstvo triptofánu. Triptofán - ktorý vo veľkej miere obsahuje aj alga spirulina - pomáha zlepšiť kvalitu spánku, reguluje chuť do jedla a zlepšuje náladu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu