head

Probiotiká a rakovina čreva – Ako pomáhajú pri prevencii?

Prospešné črevné baktérie pomáhajú v boji proti rakovine čreva
Prospešné črevné baktérie pomáhajú v boji proti rakovine čreva
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Hrubé črevo

Rakovina čreva je veľmi agresívny typ nádoru. Pokiaľ si ho nevšimneme včas, alebo zanedbáme liečbu, vo väčšine prípadov vedie k úmrtiu. Najlepšou formou prevencie je pravidelné absolvovanie kolonoskopie - kolonoskopického vyšetrenia, kým riziko jej vzniku môžeme znížiť užívaním probiotík. Ale probiotická kúra nám môže pomôcť aj ako doplnková liečba pri liečbe rakoviny čreva.

Na tému rakovina čreva a vplyv genetiky sa už popísalo mnoho výskumov, štúdií a článkov, ktoré môžu byť nápomocné pri prevencii. Rakovina čreva sa môže vyvinúť na ktoromkoľvek úseku črevného traktu, ide o mimoriadne vážne ochorenie, často končiace sa úmrtím, pritom je najľahšie diagnostikovateľné a vzniku zhubného nádoru sa dá predísť. Našťastie prospešné baktérie črevnej flóry - probiotiká - zohrávajú dôležitú úlohu pri zachovaní zdravia črevnej sliznice, takže aj v prevencii rakoviny čreva. Vysvetlíme vám, prečo je to tak.

Druhy a príčiny vzniku rakoviny hrubého čreva

Existuje viac druhov rakoviny čreva. Najčastejšia je rakovina hrubého čreva, ktorej výskyt dosahuje spomedzi všetkých druhov rakoviny čreva takmer štyridsať percent. Približne štvrtina prípadov sa týka sigmoidu, ale choroba nešetrí ani tenké črevo a hrubé črevo. Nepriamym predchodcom sú črevné polypy a zriedkavejšie aj iné zmeny na sliznici čriev, preto aj vredy a rany. Dá sa preukázať spojitosť medzi ulceróznou kolitídou a vznikom rakoviny. Riziko jej vzniku značne zvyšuje životný štýl bez pohybu, obzvlášť nesprávna strava. Riziko vzniku rakoviny čreva zvyšuje podľa výskumov hlavne konzumácia hotových jedál, alebo polotovarov s vysokým obsahom prídavných látok, marinovaných a v soli konzervovaných produktov, nadmerná konzumácia červeného mäsa a alkoholu, a tiež stravy s nízkym množstvom vlákniny. V boji proti rakovine hrubého čreva môže pomôcť napríklad aj detoxikácioa - uvádza Vitalitas magazín.

Ešte viac rizikových faktorov

Okrem vyššie spomenutého, i keď v menšej miere, ale dá sa preukázať aj dedičná tendencia, alebo vrodené orgánové zmeny. Rozhodujúci je však vek. Rakovina čreva (v prvom rade rakovina hrubého čreva) je hlavne ochorením vekovej kategórie nad 50 rokov, a týka sa väčšinou  žien. Práve preto, vo vlastnom záujme, vo veku 50 rokov si určite dajme urobiť kolonoskopiu hrubého čreva, v prípade negatívneho nálezu si ju dajme zopakovať každých 10 rokov! V prípade, že sa v rodine vyskytla rakovina čreva, prvé vyšetrenie sa oplatí urobiť ešte pred dovŕšením 30 roku. Včasná diagnostika môže výrazne zvýšiť šance na prekonanie rakoviny hrubého čreva.

Črevný nádor je možné bezbečne zistiť kolonoskopickým vyšetrením

Rakovina čreva - príznaky

Ako sme to už spomenuli, rakovine čreva sa dá celkom úspešne prechádzať, avšak nie z dôvodu, že jej príznaky jednoznačné. Práve naopak. Pacienti sú v začiatočnom štádiu často úplne bez príznakov. Príznaky, ktoré sa objavia neskôr, môžu často naznačovať aj iné ochorenia tráviaceho traktu. Pri rakovine čreva je obzvlášť platné dobre známe heslo: lepšie je báť sa, ako naľakať. Preto pokiaľ si všimneme nasledovné ťažkosti, určite sa oplatí navštíviť lekára:

  • chronická hnačka a/alebo zápcha, resp. ich striedanie,
  • stále častejšia zápcha,
  • opakujúce sa nadúvanie,
  • neustále pálenie záhy, ktoré úplne nezmizne ani účinkom antacíd,
  • vyvrátenie nestrávených zvyškov potravy, alebo žalúdočnej kyseliny,
  • nadmerná tvorba plynov v črevách,
  • neustále tráviace poruchy, zlé trávenie
  • opakované vracanie, nutkanie na vracanie,
  • žalúdočné alebo črevné kŕče po jedle,
  • celkový zlý psychický stav, únava.


Sprievodným príznakom rakoviny čreva v pokročilom štádiu je výrazný úbytok hmotnosti, môže sa stať, že pacient začne pociťovať odpor k mäsitým jedlám, kým u fajčiarov je typické zníženie chuti na nikotín. Znakom rakoviny čreva v pokročilom štádiu môže byť aj krvavé zvracanie, neutíchajúca bolesť brucha, vážna forma chudokrvnosti, opuchnuté členky, pigmentácia pokožky, a tiež krvavá stolica. Mnohí sú presvedčení, že to posledné určite naznačuje rakovinu čreva. Nie je to celkom tak, pretože krvácanie sa neobjaví vždy, navyše prítomnosť krvi môže naznačovať aj iné ochorenia (najčastejšie zlatú žilu- hemoroidy). Napriek tomu to berme vážne a vždy si nechajme vyšetriť jeho príčinu.

Ako môžu pomôcť probiotiká?

Prospešné baktérie črevnej flóry - probiotiká, zohrávajú pri zachovaní zdravia sliznice čriev veľmi dôležitú úlohu.
 

 

Ide o to, že spracujú prebiotické vlákniny (polysacharidy), ktoré sa dostanú do tráviaceho traktu. Počas tohto procesu vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (kyselina octová, kyselina propiónová, kyselina maslová), ktoré vyživujú bunky sliznice čriev, urýchľujú liečbu prípadných rán a vredov. Kyselina maslová je po „spárovaní“ s glutamínom jedným z najsilnejších zdrojov energie pre bunky črevnej steny, prispieva k ich rozmnožovaniu a zdravému rastu. Jej ďalším účinkom je, že zabraňuje množeniu nádorových buniek, čím znižuje riziko vzniku rakoviny čreva. Toto dokázal výskum Kalifornskej univerzity (UCLA). Na základe tohto výskumu bolo zistené, že probiotická baktéria Bacillus polyfermenticus zabraňuje rastu nádoru, za klinických podmienok je možné aplikovať ju ako profylaktickú liečbu na zabránenie vzniku rakoviny hrubého čreva.

Posilnenie imunity probiotikami

Nesmieme zabudnúť, že konzumáciou probiotík môžeme „prebudiť“ svoj imunitný systém, čo je nevyhnutné aj pri prevencii a liečbe rakoviny čreva. Kľúčom je rovnováha črevnej flóry, ktorá keď sa naruší - čiže probiotické baktérie budú v menšom pomere - náš organizmus bude mať v boji proti nádorovým ochoreniam iba malú šancu. Riešením je preto príjem čo najväčšieho množstva probiotík, čo môžeme urobiť konzumáciou probiotických potravín (jogurty so živou kultúrou, kyslá kapusta, fermentované - kvasené sójové bôby, kvasené uhorky). Problém nastáva v tom prípade, keď vymenované potraviny nepatria medzi obľúbencov u niektorých. Pre dosiahnutie želaného efektu je potrebné z týchto skonzumovať pomerne veľké množstvo, navyše ani neobsahujú všetky dôležité kmene baktérií. Najobozretnejší budeme vtedy, pokiaľ doplníme pravidelnú konzumáciu probiotických potravín užívaním  kvalitných probiotických doplnkov stravy. Je potrebné dohliadať na to, aby prípravok obsahoval minimálne 8-10 kmeňov živých bakteriálnych kultúr. Najlepšou voľbou sú symbiotiká, ktoré obsahuje okrem probiotík aj nevyhnutné prebiotické vlákniny, potrebné pre rozmnožovanie probiotických baktérií.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4420487/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16969130
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20520982
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796096/
http://www.pluska.sk/izdravie/liecba/zdravie/medicina/geneticke-testy-odhalia-ci-mate-nabeh-rakovinu.html
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/rakovina-hrubeho-creva

https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu