Lentinán je mimoriadne zvláštnou účinnou látkou húževnatca jedlého (huby Shitake), jeho liečivé účinky konkurujú účinkom niektorých liekov. Disponuje antimykotickými, protirakovinovými a protivírusovými vlastnosťami, ale jeho zdraviu prospešné vlastnosti sú omnoho širokospektrálnejšie. V Ázii ho často používajú na liečenie pacientov s nádormi, ale aj na Západe sú jeho liečivé účinky stále viac uznávané.
Lentinán je polysacharid patriaci k beta-glukánom, jeho zvláštnosťou je, že posilňuje obranyschopnosť organizmu, preto zohráva významnú úlohu aj v boji proti alergii, infektov a chorobám. Keďže ide o výrazný antioxidant, neutralizuje voľné radikály, spôsobujúce zápaly, rakovinu, zvyšujúce riziko ochorenia srdca a ciev a urýchľujúce starnutie. Je nemilosrdný aj k baktériám Staphylococcus aureus odolným voči antibiotikám. Lentinán je schopný zničiť značnú časť vírusov, húb a baktérií.
Lentinán jedinečným spôsobom zabraňuje deleniu rakovinových buniek, spôsobuje im programovanú smrť buniek, iným slovom apoptózu, zvyšuje množstvo ničiacich buniek, resp. účinnosť T-lymfocytov, nachádzajúcich sa v lymfatickom systéme, a zohrávajúcich významnú roľu v imunologickej reakcii organizmu. V Japonsku je lentinán uznaný za liek, aplikujú ho najmä na liečbu nádoru hrubého čreva, rakoviny žalúdka a konečníka. Ďalšími výskumami sa zistilo, že lentinán prispieva k prevencii a liečbe aj ďalších typov rakovín: rakoviny pečene, pľúc, prostaty, krčku maternice, a prsníka.
Lentinán predchádza srdcovo-cievnym ochoreniam takým spôsobom, že znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu, čím zvyšuje množstvo HDL (dobrého) cholesterolu. Stupňuje tvorbu inzulínu, a spomaľuje nárast hladiny krvného cukru po jedení, preto sa jeho užívanie odporúča aj pre diabetikov.
V húževnatci jedlom (hube Shitake) sa okrem lentinanu nachádza aj ďalšia účinná látka: AHCC, ktorá je schopná zničiť ľudský papillomavírus (HPV) zodpovedný aj za rakovinu krčka maternice.
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1428370
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3319150