head

Kamilky proti vírusom a baktériám

Kamilky proti prechladnutiu
Kamilky proti prechladnutiu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Pokiaľ vás trápi nejaké ochorenie dýchacieho systému, vyskúšajte harmančekový čaj, známy aj ako kamilkový čaj, alebo inhalujte pomocou odvaru z kamiliek: oboma spôsobmi je možné mimoriadne účinne zmierniť nepríjemné príznaky. Pomocou kamiliek  môžeme pre ochranu svojho zdravia urobiť veľmi veľa, pretože kamilky majú nespočetné množstvo blahodárnych účinkov.
Nádcha, škrabanie v hrdle, napätie v oblasti čela, upchatý nos, hlieny, horúčka a časté záchvaty kašľa – toto sú najčastejšie príznaky chrípky a prechladnutia, ktoré dokážu mimoriadne znepríjemniť deň pacienta. V týchto prípadoch môže pomôcť kamilkový čaj, alebo inhalácia kamilkami, ku ktorému používame kamilkový esenciálny olej.

Ako pomáha kamilkový čaj?

Kamilky boli populárnou liečivou rastlinou už v staroveku. Vnútorne sa okrem iného používali na zmiernenie ťažkostí súvisiacich s ochorením dýchacích ciest. Nakoľko vynikajúco detoxikujú a majú protizápalový účinok, čaj uvarený z kamiliek môže účinne zmierniť bolesť hrdla. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom – kamilky pôsobia proti vírusom a baktériám – si ich môžeme zavolať na pomoc aj v prípade prechladnutia. Kamilky znižujú teplotu, a ich antioxidačné  zložky, ktoré podporujú činnosť imunitného systému,  prispievajú k účinnému boju proti infekciám, preto aj proti chrípke a prechladnutiu. Pokiaľ sme už ochoreli, denne 2 šálky kamilkového čaju môžu citeľne zlepšiť náš stav, v prípade prevencie postačí vypiť jednu šálku denne.

Inhalácia pomocou kamiliek

Na inhaláciu sú kamilkový čaj, prípadne esenciálny olej z kamiliek, dokonale vhodné, celý proces robte obvyklým spôsobom. Liečivá para kamiliek rýchlo prenikne celým dýchacím systémom, odstráni upchatie nosa, rozpustí hlieny, očistí dutiny tváre a nosa. Zmierňuje zápaly (hrdlo, oči, uši a pod.), dráždenie a nutkanie na kašeľ, urýchľuje regeneráciu sliznice. Kamilky sú schopné zničiť škodlivé mikroorganizmy aj prostredníctvom inhalácie, preto nielen zmierňujú príznaky, ale prispievajú aj k odstráneniu infekcií. Podľa vedcov Case Western Reserve University , môže inhalácia kamilkami pomôcť vyliečiť sa z prechladnutia. Inhalovať môžeme aj denne viackrát, ale najúčinnejšia je večerná inhalácia, ktorá by malo trvať aspoň päť minút. Pokiaľ sme skončili, pre dosiahnutie ešte lepšieho účinku, vypime pohár teplého, medového kamilkového čaju a ľahnime si. Po inhalácii nikdy nechoďme von!

Na čo sú ešte dobré kamilky?

Kamilky sú jedným z najlepších pomocí proti nádche

Rovnako, ako aj ostatné liečivé rastliny, aj kamilky majú mnoho liečivých účinkov. Okrem liečby ochorení dýchacích ciest sa môžu úspešne použiť na upokojenie v stresových situáciách, ale aj na zmiernenie kŕčov a bežne na zmiernenie bolestí – bolesť hlavy, menštruačné kŕče a bolesti svalov – v tomto prípade sú mimoriadne účinné. Dezinfikujú črevá, prispievajú k odstráneniu zápalu hrubého čreva, nadúvania  a tráviacich porúch. Pri použití zvonka kamilky upokojujú zapálenú pokožku, podporujú hojenie rán, ale dobré je vyskúšať ich v prípade uštipnutia hmyzom alebo plienkovej dermatitídy na umytie, alebo ako zábal.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072726/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16628544
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25176245

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu