head

Všeliek rebríček obyčajný – Povinná súčasť domácej lekárničky

Rebríček obyčajný môže pomôcť aj pri mnohých gynekologických problémoch
Rebríček obyčajný môže pomôcť aj pri mnohých gynekologických problémoch
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Rebríček obyčajný - ľudovo nazývaný aj myší chvostík - je už dlho známa, uznávaná a používaná liečivá rastlina, disponuje mnohými prospešnými účinkami. Táto liečivá rastlina však dokáže omnoho viac, ako by sme si mysleli, účinnú pomoc môže poskytnúť najmä ženám. Zozbierali sme pre vás niekoľko jeho liečivých účinkov.

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium), ktorý môžeme nájsť na lúkach, pasienkoch a na okraji lesov, znižuje zápaly, dezinfikuje, zmierňuje kŕče a okrem iného zlepšuje aj trávenie. V ľudovom liečiteľstve sa z neho pripravený čaj používa už dávno, ale môžeme ho použiť aj ako zábal, alebo pridaním do kúpeľa. Za jeho liečivé účinky sú zodpovedné jeho flavonoidy a jedna horká látka, obsahuje však aj stopové prvky, živicu, kyselinu salicylovú, ale aj uhľohydráty.

Liečivé účinky rebríčka obyčajného

Vďaka svojim účinným látkam rebríček vynikajúco zastavuje krvácanie, tlmí bolesť, ale pravidelné pitie čaju z tejto liečivej rastliny veľmi dobre poslúži aj v prípade chudokrvnosti a vysokého krvného tlaku.

Nakoľko zlepšuje krvný obeh, je vhodný aj na kŕčové žily. Okrem toho uvoľňuje črevné kŕče, podporuje trávenie, resp. činnosť žlčníka a pečene.

Rebríčku obyčajnému sa pripisuje aj tá vlastnosť, že tlmí kašeľ, preto ho môžeme použiť v prípade ťažkostí dýchacích ciest, nech je už reč o zápale hrdla, alebo zápale priedušiek.

Rebríček obyčajný môže byť liekom aj na viaceré ženské problémy. Jednak preto, lebo obsahuje fytoestrogény, a tiež preto, lebo znižuje zápal, zmierňuje kŕče a má fungicídny účinok. Vďaka týmto vlastnostiam môže dobre poslúžiť v prípade problémov močových ciest, menštruačných ťažkostí, tiež v prípade zápalu maternice a vaječníkov, ale môžeme sa naňho spoľahnúť aj počas liečby kvasinkových infekcií. Rovnako je možné použiť rebríček obyčajný na mykózu a sedací kúpeľ.

Ako väčšina liečivých rastlín, aj rebríček obyčajný je vhodný na vonkajšie použitie. Odporúča sa predovšetkým v prípade ťažko hojacich sa rán, ekzému, zápalu ďasien, zápalu očí. Z rebríčka obyčajného sa vyrába esenciálny olej, krémy, mastičky, pričom sa využíva jeho schopnosť znižovať zápal a dezinfikovať.

Čaj z rebríčka obyčajného

Príprava čaju:
Na jednu šálku čaju použime jednu čajovú lyžičku tejto liečivej rastliny. Zalejme ju horúcou vodou a nechajme odstáť 30 minút. Následne odvar sceďme a vypime nalačno. Doporučuje sa obsah jednej šálky čaju rozdeliť na viac porcií a nevypiť celé množstvo naraz. Jednu tretinu čaju vypime nalačno, ostatné dve porcie približne pol- až jednu hodinu pred každým jedlom.

Príprava zábalu:
Na prípravu zábalu použime za hrsť tejto liečivej rastliny a pol litra vody, následne rovnako, ako pri príprave čaju, nechajme odstáť pol hodinu a sceďme. Získaný odvar môžeme použiť ako obklad postihnutých miest. Liečivý čaj neodkladajme na nasledujúci deň, každý deň si ho pripravme čerstvý.

Vedeli ste?

Rodový názov Achillea pochádza z mena gréckeho hrdinu Achillea. Podľa legendy predstavil Achilleovi rebríček obyčajný na hojenie rán, ktorý sa dodnes na tento účel s obľubou používa, jeho učiteľ, kentaur Kheiron, ktorý bol zbehlý v lekárskych vedách.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu