Tymián sa nazýva aj ako rastlina žien, dokonca ho spomína už aj Biblia pri putovaní Mojžiša. Rímske ženy ho používali na navoňanie sa, Gréci tymián vyšívali na šaty vojakov vyslaných do boja, ako symbol smelosti.
Tymián je charakteristickou koreninou paradajkových jedál, jedál z mäsa a hríbov, ale aj účinným lekárom nášho organizmu. Táto lahodná korenina je prirodzenou oporou nášho trávenia a imunitného systému.
Nakoľko tymián napravuje krvný obeh, zlepšuje prekrvenie, môže pomôcť aj v prípade chudokrvnosti. Toto korenie sa nie náhodou nazýva už tisícky rokov korením žien. Je to preto, lebo pomáha aj pri poruchách krvácania a čaj z neho pripravený pri zmiernení menštruačných kŕčov.
Tymián má vynikajúce dezinfekčné a antibakteriálne účinky, preto je v prípade ochorení, akými sú nádcha, kašeľ a prechladnutie dokonalou pomocou. V prípade vlhkého kašľa je úspešným liekom a ochrancom zdravia vďaka jeho schopnostiam riediť hlieny, znižovať zápal a podporovať vykašliavanie. V prípade prepuknutia choroby bezpodmienečne popíjajme čaj z tymiánu!
Naplňme malé plátenné vrecúško tymiánom, položme si ho na svoj vankúš a vdychujme jeho vôňu! Táto korenina dokonale upokojuje nervy, prinesie spánok, dokonca môže zmierniť aj prejavy depresie .
Tymián je výborným prírodným detoxikantom, chráni pečeň, ale je vynikajúcim riešením aj pri nespavosti. Popri tom všetkom podporuje trávenie a odstráni nadúvanie, vhodné je preto ťažšie jedlá koreniť tymiánom. Ak si zaťažíme tráviaci systém, pime čaj z tymiánu!
Tymián môže pomôcť aj v prípade plesňových ochorení kože vďaka svojim silným dezinfekčným účinkom. Pripravme si z neho tinktúru a používajme ju na postihnutých miestach: 2 polievkové lyžice tymiánu zalejme 100 ml čistého, lekárskeho liehu, potom ho nechajme odstáť na 1 deň a nakoniec sceďme!