head

Posilnenie imunity detí – Ako pomáhajú probiotiká?

Posilnenie imunity detí probiotikami
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Probiotika

Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý, preto ľahšie ochorejú. Posilnenie imunity detí je vyslovene dôležité, veľkú pomoc pri tom môžu poskytnúť probiotiká!

Je dôležité vedieť, že 70 % imunitného systému sa nachádza v črevnom trakte, ktorý je chránený prospešnými baktériami, čiže miliardami probiotík. Ale ak sa v organizme nedokáže produkovať dostatočné množstvo probiotík, imunitný systém môže oslabnúť, čím uvoľní cestu rôznym ochoreniam.

Účinok probiotík na posilnenie imunity

Probiotiká sú nevyhnutní a prirodzení „obyvatelia“ črevného traktu, bez nich by nedokázal zdravo fungovať náš imunitný systém, ani naše trávenie. K týmto pomocným baktériám sa dostaneme už v rannom veku: deti získajú probiotiká počas pôrodu z tela matky, potom sa do ich žalúdka a črevného traktu dostanú aj prostredníctvom materského mlieka. V tenkom čreve sa nachádzajú hlavne laktobacily, v hrubom čreve pracujú bifidobaktérie. Vďaka ich látkovej výmene zabraňujú nadmernému rozmnoženiu húb a patogénov, pričom zároveň stimulujú aj imunitný systém. Bifidobaktérie pomáhajú ničiť škodlivé baktérie, môžu brániť vzniku alergických reakcií, posilňujú črevnú flóru, preto môže byť posilnenie imunity detí účinným riešením aj proti alergénom. Ak pomocných baktérií v organizme nie je dostatočný počet, potom môže upozorniť na ich nedostatok okrem alergie aj neustála únava, chronické vírusové ochorenia, astma a ekzém.

Súvislosť medzi nevhodnou stravou a slabým imunitným systémom

Nevhodná, nezdravá strava, veľa prídavných látok, polotovary a lieky, obzvlášť antibiotiká, sú všetko nepriateľmi pomocných baktérií, preto musíme myslieť na ich ochranu a doplnenie. Antibiotická liečba je preto vyslovene nebezpečná, lebo zničí nielen škodlivé, ale aj prospešné baktérie, čím ohrozí zdravie čriev, črevnej flóry, dokonca aj ústnej dutiny. Nakoľko je posilnenie imunity detí obzvlášť dôležité, pomôžme im a doplňme probiotiká. Dnes sú už dostupné také probiotické prípravky, ktoré sú vyrobené vyslovene pre potreby detí. Dajme si však pozor na to, aby obsahovali čo najviac kmeňov živých baktérií humánneho pôvodu, ktoré navzájom posilňujú a dopĺňajú svoje účinky. Je dôležité, aby obsahovali aj prebiotiká, ktoré podporujú rozmnožovanie probiotík, aby mohli svoj účinok vyvinúť dlhodobo. Prirodzenými probiotikami sú sladké zemiaky, cibuľa, banány, cesnak, fazuľa, pšenica, hrášok, artičoky a ovsené vločky.

 

Zdroj:
https://www.webmd.com/children/news/20101128/children-may-benefit-from-probiotics-prebiotics#1

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu