head

Probiotiká: strážcovia nášho zdravia

Probiotiká: strážcovia nášho zdravia
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Probiotika

Užitočnosť probiotík v ľudskom organizme

Probiotiká majú viacero pozitívnych účinkov na zdravotný stav organizmu. Zdravé fungovanie čriev je jedným z tajomstiev dlhého života. Výskumy potvrdzujú, že u určitých ľudí existuje spojitosť medzi vysokým priemerným vekom, a pravidelnou konzumáciou jogurtu vo veľkých dávkach, nakoľko kyslomliečne baktérie v jogurte zabraňujú črevným baktériám v ich činnosti pri tvorbe hnilobných procesov a toxínov. Zdravie chrániaci účinok tejto potraviny nespočíva len v prítomnosti jogurtových kultúr, veď mlieko a jogurt obsahujú množstvo dôležitých živín a bioaktívnych látok.

Rozšírenie počtu alergických chorôb je spôsobené aj zmenou črevnej mikroflóry súvisiacou s rozvinutým západným životným štýlom.

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú v skutočnosti kyslomliečne baktérie a bifidobaktérie. Zohrávajú dôležitú úlohu v tom, že prežijú zničujúci efekt žalúdočnej kyseliny v žalúdku, žlčových kyselín a tráviacich enzýmov v tenkom čreve, a tak vyvíjajú svoje blahodarné účinky v tenkom čreve. Domovom laktobacilov je tenké črevo, kým bifidobaktérií hrubé črevo.

Probiotiká sú také doplnky stravy, ktoré obsahujú vzhľadom na ľudský organizmus priaznivé baktérie. V potravinárskom priemysle sa používajú kyslomliečne baktérie často, veď tieto dokážu konvertovať cukry, okrem iného aj laktózu, spolu s inými sacharidmi na kyselinu mliečnu. To dodáva potravinám typickú kyslú chuť, napr. vo forme jogurtov. Jogurt znižuje pH a tým zabraňuje rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov, resp. pomáha predchádzať infekciám tráviaceho systému.

Aké choroby môžeme vyliečiť zabudovaním probiotík do nášho jedálneho lístka?

             ●     môžu zabrániť zápche

●     môžu zvýšiť početnosť stolice

Ako vieme, 70% buniek imunitného systému sa nachádza v črevách. Na prítomnosť antibiotík väčšia časť probiotík reaguje mimoriadne citlivo. Bohužiaľ, orálne prijímanie antibiotík môže spôsobovať aj také symptómy ako je hnačka. Doplnenie dobrých baktérií, teda probiotík môže pomôcť pri zmiernení príznakov IBS (syndróm dráždivého čreva).

Prinavrátenie normálnej črevnej mikroflóry zohráva dôležitú úlohu pri liečení niektorých chorôb. Takými chorobami môžu byť:

●     zápcha

●     hnačka spôsobená antibiotikami

●     zápalové choroby čreva

●     prevencia a liečba neznášanlivosti laktózy

Pri prítomnosti všetkých takých symptómov, resp. chorôb, ktoré spôsobuje narušenie rovnováhy črevnej mikroflóry, nám môže byť užívanie probiotík nápomocné. Ak trpíte patologickými a chronickými tráviacimi problémami, ktoré generujú zápchu, nadúvanie alebo hnačku, prostredníctvom užívania probiotík môžete problém ľahko riešiť, popri tom napomáhajú aj pri liečení syndrómu dráždivého čreva, vaginálneho zápalu, a infekcií, ktoré sú spôsobené zoslabením imunitného systému napr. Kandidóza. Užívaním probiotík je možné vo veľkej miere znížiť aj hladinu cholesterolu.

K udržaniu zdravého životného štýlu je nutné sa zriecť bieleho cukru, živočíšnych tukov a sacharidov, alkoholických nápojov a fajčenia. Je dôležité zaradiť do svojho jedálneho lístka probiotické jedlá, ako sú prírodný, nízkotučný jogurt, kefír, tofu. Spolu so zmenou životného štýlu je potrebné zaviesť aj pravidelnú detoxikačnú kúru a kúru na očistu čriev. Užívajme také probiotiká, ktoré obsahujú čo najviac probiotických bakteriálnych kmeňov.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu