head

Probiotické baktérie: zbavia nás depresie

depresia
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

O dôležitosti probiotických baktérií možno počuť stále viac, ale o tom už oveľa menej, že popri mnohých priaznivých účinkoch tieto dobré baktérie tvoriace črevnú flóru, môžu ovplyvňovať aj náš mentálny stav.

Čo sme o nich doposiaľ vedeli...

O probiotických baktériách je oddávna všeobecne známe, že podporujú proces látkovej výmeny, využitie živín, majú dôležitú úlohu v produkcii vitamínov K, B12 a B7, ďalej v trávení sacharidov, vo vstrebávaní vápnika, horčíka a železa.  Probiotické baktérie sú schopné prostredníctvom regulácie trávenia predchádzať alebo zmierňovať mnohé nepríjemné symptómy, ako napríklad nadúvanie, chronickú bolesť brucha, zápchu, alebo hnačku. Zistilo sa, že jednotlivé probiotické baktérie môžu mať vplyv aj na reguláciu hmotnosti, s ich pomocou je aj chudnutie rýchlejšie a účinnejšie, a zabraňujú premnoženiu Candidy albicans.

.... a čo nie

Z najnovších výskumov sa dá vyvodiť, že probiotické baktérie môžu ovplyvňovať aj mentálny stav človeka. Výskumníci University College of Cork dospeli po pokusoch s myšami k záveru, že existuje tesné prepojenie medzi probiotickými baktériami a neurochemickým fungovaním mozgu, teda, nedostatok probiotických baktérií môže spôsobovať neurochemické choroby, ako úzkosť, panickú poruchu alebo depresiu. Pokiaľ by sa to preukázalo aj v prípade ľudí, potom užívaním prípravkov s vhodnými probiotickými baktériami sa dajú zmierniť, alebo aj predchádzať úzkosti, depresii, poruchám spánku, a iným psychickým chorobám, takto sa dá znížiť hladina stresových hormónov v krvi.

Keď sa naruší rovnováha črevnej flóry, to znamená, klesne počet kmeňov probiotických baktérií, imunitný systém sa oslabí, ozvú sa rôzne mučivé ťažkosti, choroby, a preto je náhrada priaznivých mikroorganizmov nepostrádateľná. Nezabúdajme však, že na to, aby probiotiká mohli vyvinúť svoje priaznivé účinky, sú nutné prebiotiká. Tieto špeciálne rastlinné vlákniny, medzi nimi aj inulín a laktóza, sú najdôležitejšou výživou týchto dobročinných črevných baktérií.  

Zdroj: http://www.pnas.org/content/108/38/16050

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu