head

Ktorý bielkovinový prášok je dobrý?

Rastlinný bielkovinový prášok je mimoriadne zdravý
Rastlinné bielkovinové prášky sú mimoriadne zdravé
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Bielkoviny (proteíny) tvoria približne 20% ľudského tela. Vzhľadom na to, že organizmus bielkoviny neuskladňuje, je dôležité zabezpečiť, aby naša strava obsahovala primerané množstvo týchto živín, zúčastňujúcich sa dôležitých fyziologických procesov. Vôbec však nie je jedno, aké zdroje použijeme na doplnenie zásob proteínov. Jednou z najlepších možností sú rastlinné bielkoviny. 

Čo sa bielkovinotvorných aminokyselín týka, rozoznávame približne dvadsať druhov, bohužiaľ však osem z nich, konkrétne esenciálne aminokyseliny, organizmus nie je schopný vyprodukovať. V záujme nášho zdravia je dôležité, aby ich naša strava obsahovala v optimálnom pomere, ale čo jesť, resp. aký zdravý bielkovinový prášok si zvoliť?

 

 

Zmena stravovacích návykov

V dnešnej dobe sa stávame čoraz viac uvedomelými v súvislosti s tým, ako vyživujeme svoje telo a nepodľahneme nákupu všetkého, čo je “v akcii”. Rovnako aj zdroje bielkovín si dôkladne vyberáme, a už neveríme mýtom, podľa ktorých môžeme byť zdraví a silní iba konzumáciou mäsa a potravín živočíšneho pôvodu. Rastlinné bielkoviny, ako napríklad prášok z konopných semien alebo hrášku, sú čoraz obľúbenejšie a preferujú ich aj tí, ktorí sú inak zástancami konzumácie mäsa. Rastlinné bielkoviny a z nich pripravené bielkovinové prášky, ktoré sú mimochodom už dlhší čas v hľadáčiku rôznych výskumov, disponujú totiž vysokým výživovým profilom, navyše konzumácia vitamínov a minerálnych látok je nevyhnutná pre zdravie.

Počet zanietených zástancov rastlinnej výživy sa z roka na rok zvyšuje. Začíname si uvedomovať, že vegeteriánstvo nie je nejakým moderným trendom, ale ide o životný štýl, z ktorého profituje dlhodobo každý. K tomu, aby nás obchádzali rôzne ochorenia, alebo aby sme získali späť ideálne fungovanie organizmu, je zdravá výživa totiž nevyhnutná. Tú nie je možné opísať tým, z čoho doprajeme organizmu väčšie množstvo, ale aj tým, čoho množstvo znížime. Jedným z týchto položiek je aj mäso. Podľa výsledkov viac ako 800 vedeckých výskumov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2015 je červené mäso “z pohľadu človeka pravdepodobne rakovinotvorné”, kým spracované mäsové výrobky zaradila do kategórie “z pohľadu človeka rakovinotvorné”.

Prečo sú rastlinné bielkoviny zdravšie?

Zdravotné účinky konzumácie rastlinných, alebo živočíšnych živín sa v mnohom líšia. “Rôzne nádory, autoimunitné ochorenia, zdravie kostí a obličiek, zrak, alebo poruchy mozgu (ako napr. kognitívne poruchy mozgu, alebo Alzheimerova choroba) sú všetky ovplyvňované stravou. Avšak ešte podstatnejšie je, že tieto ochorenia je možné zastaviť, alebo im predchádzať pomocou stravy rastlinného pôvodu, pokiaľ máme k dispozícii dostatok času” - zdôvodňuje Dr. Colin T, Campbell, ktorý vydal knihu Čínska štúdia,  vychádzajúc z výsledkov svojich rozsiahlych výskumov. V knižke uvádza aj to, že fytonutrienty, čiže vlákniny, ďalej minerálne látky, enzýmy, resp. črevné baktérie, nachádzajúce sa v rastlinných bielkovinách, sú nevyhnutné pre účinné trávenie. Naproti tomu, následkom nedostatku fytonutrientov v bielkovinách živočíšneho pôvodu môže vzniknúť zápcha, ťažkosti s trávením, hromadia sa v organizme odpadové látky, výrazne sa zhorší vstrebávanie živín, ale aj črevná flóra a imunitný systém pocítia následky konzumácie mäsa.

V súčasnej dobe sa čoraz viac výskumov zaoberá účinnosťou bielkovinových práškov. Zistilo sa, že proteíny hrášku sú mimoriadne bohaté na aminokyseliny s rozvetveným reťazcom tzv. BCAA, leucín, izoleucín a valín, ktoré sa podieľajú na raste svalstva. Podľa niektorých výskumov sú bielkoviny (proteíny) hrášku v prípade podpory rastu svalstva rovnako účinné, ako ťažšie stráviteľné bielkoviny kyseliny mliečnej. Bielkoviny (proteíny) hrášku vyvolávajú rýchleho pocitu sýtosti, potláčajú pocit hladu a disponujú mnohými inými prospešnými vlastnosťami, navyše obsahujú veľké množstvo arginínu, ktorý znižuje krvný tlak. 

Avšak aj ostatné bielkovinové prášky sú mimoriadne zdravé. Konopné semeno pre ochranu srdca obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v ideálnom pomere 1:3, a potravinové vlákniny prospešné z hľadiska trávenia. Omega 3 mastné kyseliny znižujú vysoký krvný tlak, navyše vzhľadom na to že riedia krv, chránia pred vznikom krvných zrazenín, upchatím ciev, mozgovou príhodou a srdcovým infarktom.  Obsah bielkovinového prášku získaného z konope je priam nekonečný: je bohatý na na tyrozín a L-arginín, no nájde v ňom aj lyzín, metionín, resp. tryptofán.

Rovnako na tom je aj takýto prášok, pripravený z ryže, obsahujúci L-arginín, luteín, cysteín a leucín, môže pomáhať v boji proti arterioskleróze. Výskum, vykonaný v roku 2010 na hlodavcoch vykázal, že konzumácia týchto bielkovín zmiernila aterosklerotické zmeny, na rozdiel od kazeínových proteínov. 
Sójové bielkoviny disponujú vysokým obsahom glutamínu a L-arginínu, taktiež obsahujú izoflavony s fytoestrogénnymi účinkami, vďaka ktorým je konzumácia sóje odporúčaná obzvlášť pre ženy v období postmenopauzy, so zníženou hladinou estrogénu. Ukázalo sa, že vegánske bielkoviny zo sóje dokážu zmierniť riziko vzniku rakoviny prostaty, znížiť vysokú hladinu cholesterolu a riziko ochorení srdca.

Superpotraviny bohaté na bielkoviny Medzi kvalitnými rastlinnými zdrojmi proteínov sú na poprednom mieste superpotravina pre ochranu zdravia  

Čo sa kvalitných zdrojov proteínov (bielkovín) týka, na poprednom mieste sú umiestnené superpotraviny pre ochranu zdravia. Toto pomenovanie nie je novodobé, predsa sa im dostatočnej pozornosti dostáva až v poslednej dobe. Pokiaľ budeme konzumovať skutočné superpotraviny, takmer s určitosťou sa môžeme rozlúčiť s väčšinou tráviacich a zdravotných problémov pomerne ľahko. Superpotraviny disponujú mimoriadne vysokou výživovou hodnotou a fyziologickými účinkami, majú vysoký obsah antioxidantov, vitamínov, minerálnych látok, podporujú a aktivujú samoliečebné procesy organizmu.

Konzumáciou konopného semena, ktoré chráni srdce, dodáme organizmu približne pätinu dennej potreby bielkovín. Obsahuje dvadsať druhov aminokyselín, vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín. Rastlinné bielkoviny vo významnom množstve obsahujú mandle, tekvicové semienka, arašidy, žltý hrach, sója a ryža, ďalej orechové plody, sezamové semienka, mak, resp. pistácie. Rastlinné mlieko, pripravené zo spomenutých semien má vysoký obsah rastlinných bielkovín.

Rovnako aj riasy možno zaradiť medzi vynikajúce zdroje proteínov. Riasa chlorella na posilnenie imunity je zo 60% z bielkovín, čo je mimoriadne vysoká hodnota, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny a ďalšie aminokyseliny. Detoxikačná riasa spirulina v sebe ukrýva väčšinu esenciálnych aminokyselín. 

Rastlinné bielkovinové prášky v sebe ukrývajú mnoho hodnotných živín a sú vhodné na pokrytie potreby bielkovín organizmu. Väčšina vegánskych proteínových prípravkov je zostavená zo zmesi rôznych rastlinných bielkovín, takže obsahujú všetky nevyhnutné aminokyseliny. Môžu sa použiť na prípravu smoothie pridaním do rastlinného mlieka, do cesta na koláče, zákusky, prípadne do zmrzlín.

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/best-vegan-protein-powder
https://sk.wikipedia.org/wiki/Aminokyselina
Dr. T. Colin Campbell - The China Study
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/bielkovinovy-prasok/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/zapcha
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/konopne-semeno/
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/riasa-spirulina-detoxikujuca-proteinova-bomba/
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/chlorella-alga-dokonala-potravina/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu