Starnutie sa síce odvrátiť nedá, avšak tento proces spomaliť áno. V tomto sa môžeme spoľahnúť na účinnú pomoc pšeničných klíčkov, ktoré fungujú na podobnom princípe ako nedávno objavený liek proti starnutiu s účinnou látkou menom senolytický agent.
Nie je to vôbec na hanbu, a nie je to iba otázkou márnosti, ak sa snažíme starnutie oddialiť. Už ani preto nie, lebo tým môžeme predísť vzniku mnohých ochorení. Obzvlášť na srdcovo – cievne ochorenia, nádory, kožné problémy a cukrovku platí, že riziko ich vzniku rastie vekom. Na spomalenie starnutia existuje veľa rôznych metód, medzi nimi sú najúčinnejšie pšeničné klíčky.
Z fyziologického hľadiska je najcennejšou časťou pšenice zárodok na dne jadra, o ktorom môžeme bez zveličovania vyhlásiť, že je skutočnou bombou pre zdravie. Pšeničné klíčky môžeme právom nazvať superpotravinou, nakoľko vo veľkej miere a v rôznej forme obsahujú zdraviu prospešné účinné látky. Sú bohaté na zinok, fosfor, draslík, horčík, mangán, selén, železo, esenciálne aminokyseliny (tieto organizmus nie je schopný produkovať), vitamín E, vitamíny skupiny B a flavonoidy.
Rastliny, ktoré spomaľujú starnutie, zvyčajne vyvíjajú svoj účinok jediným spôsobom. Naproti tomu pšeničné klíčky obsahujú aj viac takých zložiek, ktoré sú schopné zabrániť tomuto prirodzenému procesu. To je príčinou toho, že pomocou pšeničných klíčkov môžeme dosiahnuť viditeľné zmeny, za čo môžeme vďačiť v prvom rade ich antioxidačným zložkám. Spomedzi nich sú najdôležitejšie flavonoidy, ktorých účinok sa potvrdil aj proti vzniku rakoviny, apeginin, a tiež vitamíny E a B. Posilňujú imunitný systém, neutralizujú nadmerne rozmnožené voľné radikály, ktoré okrem urýchlenia starnutia buniek zvyšujú aj riziko vzniku nádorov, ochorení obehovej sústavy a zápalov. K omladzujúcemu účinku pšeničných klíčkov prispievajú aj v nich obsiahnuté esenciálne a neesenciálne aminokyseliny, hlavne L-arginín, L-glutatión, L-karnitín a lizín.
Chránia srdce a pľúca, prispievajú k zachovaniu zdravia tráviaceho systému, zlepšujú fyzickú kondíciu, reflexy a zvyšujú psychickú sviežosť. Vďaka tejto poslednej vlastnosti je častá konzumácia pšeničných klíčkov vyslovene odporúčaná študentom, športovcom, a tiež ľuďom, ktorí vykonávajú fyzickú prácu. Oplatí sa ich zaradiť do každodenného jedálneho lístka aj vtedy, ak sme často nervózni, nakoľko pšeničné klíčky upokoja podráždené nervy, uvoľnia stuhnutosť svalstva spôsobené stresom.
V podstate sú všetky varianty pšeničných klíčkov zdravé a ich konzumácia odporúčaná. Avšak, keď naozaj chceme proti starnutiu rázne zakročiť, vložme pšeničné zrnká do vody a jedzme čerstvé klíčky, ktoré sa objavia po 3-4 dňoch. Ani sušené pšeničné klíčky nie sú zlé. Tieto môžeme jesť osamote, alebo primiešané do šalátov a jogurtov, ale môžeme ich kombinovať aj s inými potravinami.
V roku 2015 vyhlásili vedci Mayo Klinika a Výskumného ústavu Scripps, že vyvinuli skupinu liekov proti starnutiu, respektíve na liečbu ochorení súvisiacich so starnutím, akými sú cukrovka, srdcovo – cievne ochorenia, nádory, demencia, zápaly kĺbov, osteoporóza a slepota. Senilytiká (senolytickí agenti) obsahujú dasatinib a quercetin. Základom ich činnosti je, že odstránia z tela nahromadené, zostarnuté, a preto už nedeliace sa bunky, ktoré sa dávajú do súvisu s chronickými ochoreniami typickými pre starobu. O dva roky neskôr sa vo vedeckom časopise Journal of the American Geriatrics Society objavila štúdia, v ktorej sa hovorilo už o 11 senolytických liekoch, ktoré pri pokusoch na myšiach značne predĺžili životy chorých zvierat.
Zdroje:
http://edition.cnn.com/2017/09/04/health/anti-aging-senolytic-drugs-clinical-trials-study/index.html
http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5743/2
https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150309144823.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874462/