Špargľa mala aj doteraz veľký okruh fanúšikov, avšak teraz sa tento okruh môže zväčšiť a to značne. Túto jarnú zeleninu sa oplatí konzumovať totiž nielen iba kvôli jej vynikajúcej chuti. Vďaka obsahu antioxidantov je jednou z najúčinnejších zelenín, ktoré spomaľujú starnutie, navyše je účinná aj proti zápalom. Vymenujme si aj ostatné dôvody v prospech špargle!
Zdravie chrániaca špargľa patrí medzi prvú jarnú zeleninu, je bohatá na vitamíny, minerálne látky a cenné aminokyseliny, pričom je takmer úplne bez kalórií. Konzumuje z nej čo najviac, veď pomáha doplniť naše vyprázdnené zásoby živín, navyše je vynikajúcim antioxidantom. Sezóna špargle trvá do konca júna.
Táto svieža zelenina - i keď to znie neuveriteľne - je blízkou príbuznou cesnaku, je bohatá na rastlinné vlákniny, má mimoriadne nízky obsah kalórií, takže nie náhodou je veľmi obľúbená v kruhu zástancov diét, ktorí ju majú často ako súčasť stravy. A to právom, pretože je mimoriadne zdravá: je bohatá na vitamíny B, C a E, meď, selén, kyselinu listovú, životne dôležité aminokyseliny a vlákninu. Zelená špargľa je bohatá aj na chlorofyl. 40 gramov špargle pokrýva dennú potrebu vitamínu K . Okrem toho má významný aj obsah železa, draslíka, vitamínu A, fosforu, horčíka a cholínu, vďaka čomu vďačí za to, že ako superpotravina chrániaca zdravie, podporuje činnosť organizmu vo viacerých smeroch. Má nízky obsah kalórií, ako aj cukru a uhľohydrátov, zároveň je bohatým zdrojom vlákniny, má vysoký obsah vody, vďaka čomu okrem úpravy metabolizmu spôsobuje aj pocit sýtosti.
Na jar je detoxikácia obzvlášť dôležitá, nakoľko v zimných mesiacoch sa z dôvodu stravy chudobnej na živiny a nedostatku pohybu zvýši v organizme množstvo toxických látok a škodlivých usadenín. Preto sa odporúča konzumácia špargle. Táto výnimočná zelenina je totiž výborným detoxikantom. Jej diétne vlákniny čistia hrubé črevo, podporovaním pohybov čriev pomáhajú uľahčiť vyprázdňovanie, pomáhajú odstrániť zápchu a hnačku. Nakoľko prospešné vlákniny špargle prispievajú k rozmnožovaniu dobrých probiotických baktérií, ktoré sú základnou stavebnou zložkou črevnej flóry, zlepšujú aj trávenie: tieto baktérie totiž okrem iného produkujú aj tráviace enzýmy. Špargľa má vynikajúce močopudné účinky, vďaka čomu prispieva k čisteniu obličiek, kým vysoký obsah chlorofylu v zelenej špargli zohráva dôležitú úlohu pri detoxikácii a čistení pečene. Chlorofyl upravuje zásobovanie organizmu kyslíkom, zabraňuje vzniku infekcií, takže pre organizmus je akýmsi bezpečným “dezinfekčným” prostriedkom. V správnom množstve môže pomáhať pri neutralizácii baktérií, plesní a húb, ako napr. Candida. Okrem toho môže chlorofyl poslúžiť v procese čistenia obličiek a pečene. Kórejskí vedci zistili, že výťažok zo špargle chráni bunky pečene pred poškodením v dôsledku konzumácie alkoholu. Kyselina asparágová, ktorú táto zelenina obsahuje, zvyšuje vylučovanie sodíka z organizmu, čo znižuje riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení a vysokého tlaku. Schopnosť chrániť srdce podporuje aj značný obsah draslíka, ale aj to, že vlákniny špargle pomáhajú normalizovať krvný tlak. A to ešte nie je všetko: jej antioxidanty, napríklad vitamín A a saponíny, chránia srdce a obehovú sústavu pred vznikom rôznych zmien a deformácií. Vlákniny zase znižujú hladinu škodlivého LDL cholesterolu, čo je kľúčové pre zachovanie zdravia ciev.
Pokiaľ budeme špargľu konzumovať pravidelne, budeme si môcť byť istí, že sa zlepší aj činnosť nášho imunitného systému. Antioxidačné zložky špargle – predovšetkým glutatión, rutín, vitamíny C a E, saponíny a polysacharidy – účinne podporujú obranyschopnosť organizmu, podporujú tvorbu imunobuniek, a tiež viažu voľné radikály, ktoré spôsobujú vznik rakoviny, zápalov, ochorenia srdca a predčasné starnutie buniek. K posilneniu imunitného systému prispievajú vlákniny aj pomocou udržiavania rovnováhy črevnej flóry. 80 percent imunitného systému sa totiž nachádza v hrubom čreve , a aj ich činnosť je priamo ovplyvnená stavom črevnej flóry.
Za mimoriadny regeneračný účinok vďačí špargľa jedinečnému zloženiu svojich antioxidantov. Mnohí ju považujú za najúčinnejšiu zeleninu pre zachovanie mladosti. Aj keď nás v čase už nevráti späť v čase, jedno je isté: uvoľňuje napätie a jej pomocou sa budeme cítiť fit. Pravidelná konzumácia špargle urýchľuje regeneráciu a obnovu pokožky, svalov a kostí, posilňuje zrak, môže regulovať hladinu cukru v krvi, pomôcť pri poruchách činnosti štítnej žľazy, a môže tiež zabrániť vzniku zápalov.
Čerstvo lisovaná šťava zo špargle má vynikajúci vplyv na problémovú pokožku (akné, vyrážky, zápal, ekzém) v rámci alkalizácie krvi. Zo 4-5 stoniek špargle je možné odšťavením získať približne 1 pohár čerstvej šťavy. O tom, aké ponúka špargľa recepty, sa môžeme dočítať už na mnohých stránkach.
V prípade, že trpíme zápalom obličiek, zápalom močového mechúra, obličkovými kameňmi, zápalom prostaty, špargľu konzumujme iba po konzultácii s lekára, nakoľko vplyvom tejto zeleniny sa môže náš stav zhoršiť.
Zaujímavé recepty zo špargle si môžete prečítať na na stránkach Vitalitas magazínu.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249924/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4027291/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19895471
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/ucinky-spargle
https://www.vitalitas-magazin.sk/recepty-pre-zdravie/recepty-zo-spargle
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/