Žerucha peruánska (maca) bola pridaná k superpotravinám odôvodnene, pretože zlepšuje obranyschopnosť organizmu, chráni proti rakovine, odháňa únavu a spomaľuje starnutie. V neposlednom rade znamená účinnú pomoc v čase menopauzy, a je skvelým afrodiziakom.
Zdravie ochraňujúce vlastnosti žeruchy peruánskej - mace ( Lepidium meyenii) rastúcej v Peru a bohatej na živiny, vitamíny, aminokyseliny a vlákninu nie sú novodobou záležitosťou. Už aj Inkovia venovali tejto rastline pozornosť. Zistili, že z hľadiska liečiteľstva je najhodnotnejšie užívanie koreňa rastliny. Konzumáciou koreňa získajú veľa energie, budú menej chorí, a dobre vplýva aj na ich mužnosť. Kvôli vlastnosti, priaznivo vplývajúcu na mužnosť, nazývali koreň žeruchy peruánskym žen-šenom, resp. peruánskou viagrou.
Keďže korene žeruchy peruánskej obsahujú veľké množstvo antioxidačne pôsobiaceho vitamínu C, a sú bohaté na flavonoidy, sú schopné kompenzovať pôsobenie škodlivých voľných radikálov a tak chrániť pred zápalmi a srdcovo-cievnymi ochoreniami. Spomaľuje starnutie, účinne posilňuje imunitný systém, bojuje proti choroboplodným zárodkom, čím zastáva funkciu prirodzeného antibiotika.
Koreň žeruchy peruánskej je omnoho efektívnejší, ako energické nápoje obsahujúce potravinové prísady. Žerucha peruánska nás naplní energiou pomocou jej bielkovín, stopových prvkov a vitamínov. Jej užívanie môže poslúžiť ľuďom vykonávajúcim náročnú psychickú prácu, ale oplatí sa ju vyskúšať aj ľuďom pracujúcim fyzicky, alebo aktívnym športovcom. Koreň žeruchy peruánskej- maci možno aplikovať pri každodennom vyčerpaní, odstraňuje únavu a depresiu.
Zvláštnosťou koreňa žeruchy peruánskej je, že svojími bielkovinami podnecuje rast svalov, stupňuje fyzický výkon, pretože zvyšuje hladinu testosterónu, spôsobuje prekrvenie podbrušia, čím zvyšuje libido. Práve pre tieto tri vlastnosti sa jeho užívanie odporúča obzvlášť mužom.
Koreň zo žeruchy peruánskej sa oplatí pravidelne používať aj ženám, ktoré si želajú otehotnieť, ako aj ženám v prechode, keďže reguláciou hladiny estrogénu napomáha počatiu, zmierňuje potenie a návaly tepla počas prechodu, ako aj výkyvy nálad. Dosahuje to tým, že účinné látky rastliny pomáhajú udržať hormonálnu rovnováhu a vďaka tomu zmierňuje kŕče pred a počas menštruácie, napravuje pravidelný menštruačný cyklus.
Pravidelné užívanie koreňa žeruchy peruánskej odstraňuje vyrážky vznikajúce hormonálnou nerovnováhou, jej vitamíny a stopové prvky osviežujú a napínajú pokožku.
Keď zaradíme koreň žeruchy peruánskej do nášho jedálnička, vďaka svojmu obsahu mangánu a vápnika sa bude podieľať na prevencii osteoporózy, resp. na jej spomalení, udržiava kosti v zdravom a silnom stave.
Ako užívať žeruchu peruánsku? Užívať koreň, alebo prášok?
Hoci koreň žeruchy možno spotrebovať aj v surovom stave, je vhodné zachovať si striedmosť, môže totiž spôsobovať nepríjemné tráviace problémy. Uprednostnime radšej práškovú formu, z ktorej stačí užiť 1-2 polievkové lyžice denne.
Počas gravidity, v prípade strumy a srdcových chorôb požiadajme pred užívaním radu nášho lekára.
Zdroj:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-maca.html
http://nutritiondata.self.com/facts/custom/2193874/0
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928177/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184420/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856628/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19781622