head

Tráviace enzýmy: aké problémy poukazujú na ich nedostatok a ako ich možno nahradiť?

Tráviace enzýmy rozkladajú jedlo a zabezpečujú, aby organizmus vedel zúžitkovať živiny z prijatého jedla.
Tráviace enzýmy rozkladajú jedlo a zabezpečujú, aby organizmus vedel zúžitkovať živiny z prijatého jedla.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace enzýmy

Tráviace ťažkosti , resp. problémy s tráviacim systémom, môžu mať mnoho príčin. Jednou z nich je nedostatok, alebo znížený počet tráviacich enzýmov, čo sa však našťastie v mnohých prípadoch pomerne ľahko dá vyriešiť. Tráviace enzýmy - zoznámte sa s ich povahou a aj s tým, ako sa k nim dostať.

Bolesti brucha, nadúvanie, zápcha:  toto sú také ťažkosti s tráviacim systémom, s ktorými sa obráti na lekára len málokto. Vysoké percento postihnutých sa uchýli k rôznym domácim metódam, alebo hľadajú pomoc medzi liečivými bylinkami, s nádejou na vyriešenie problému. Avšak na to pomyslí len málokto, že na pozadí ich ťažkostí môžu byť tráviace enzýmy, resp. ich znížené množstvo, alebo ich nedostatok. Tento stav sa však dá vyrovnať len vykonaním správnej kúry.

K čomu potrebujeme tráviace enzýmy?

Každý vie, že značnú časť enzýmov produkuje pankreas. Dôsledkom nedostatku tráviacich enzýmov náš organizmus nie je schopný vhodne fungovať, ale to už málokto vie, koľko takých enzýmov existuje, a prečo sú také dôležité. Bez nich by sa hormóny, vitamíny  a minerálne látky nevedeli vhodne zužitkovať, a problém je iba stupňovaný tým, že v dôsledku nedostatku enzýmov sa aj toxické látky a odpadové látky skôr hromadia v organizme, vďaka čomu sa vystavujeme viacerým ochoreniam, nielen tráviacej sústavy.

Vplyvom nedostatku tráviacich enzýmov sa vystavujeme nielen ochoreniam tráviacej sústavy, ale aj iným ochoreniam

Zoberme si jeden príklad: V dôsledku nedostatku enzýmu proteáza sa môžu objaviť závažné alergické príznaky, nakoľko látky, vznikajúce pri nedostatočnom štiepení bielkovín prispievajú k oslabeniu imunitného systému. Kvôli tomuto oslabeniu sme vystavení rôznym infekciám a zápalom. Dôsledkom nedostatočného vstrebávania dochádza k stavom nedostatku,  k vypadávaniu vlasov, problémov s pokožkou, slabým nechtom, zubným kazom, únave, zlej nálade, v závažnejších prípadoch depresia. Všeobecne teda možno povedať, že nedostatok tráviacich enzýmov má vážne následky na celý orgnizmus.

Množstvo tráviacich enzýmov nie je konštantné. Zmena ročných období, stres, nadmerná fyzická námaha, užívanie liekov, nezdravá výživa, alebo prekyslenie organizmu môžu ľahko viesť k nedostatku tráviacich enzýmov.

Druhy tráviacich enzýmov

K tomu, aby sa živiny prijaté potravou zúžitkovali, jedlo a nápoje prechádzajú zložitým procesom. Tento proces nazývame súhrnne trávením, v ktorom zohrávajú významnú úlohu tráviace enzýmy. Tieto zlúčeniny rozkladajú potravu a zabezpečujú, aby organizmus dokázal zúžitkovať v nich obsiahnuté živiny.

 

 

Mnohí nemajú jasno v tom, ako sa tráviace enzýmy nazývajú, a ani v tom aké majú tieto enzýmy účinky.
Poznáme niekoľko druhov tráviacich enzýmov, spomedzi nich sú najdôležitejšie nasledovné:

  • Proteáza: rozkladá bielkoviny.
  • Lipáza: má za úlohu spracovať potravinové tuky
  • Amyláza: štiepi škroby
  • Celuláza:  pomáha stráviť potravinové vlákniny

 

Ako sa dostať k tráviacim enzýmom?

Nedá sa dostatočne zdôrazniť, že pokiaľ náš organizmus funguje správne, dokáže vyprodukovať dostatočné množstvo a potrebné druhy tráviacich enzýmov. V tomto pomáha aj pečeň, pankreas, črevá a žalúdok, avšak tráviace enzýmy sa nachádzajú aj v slinách.
Zároveň ale existuje taká zelenina a ovocie, ktorých konzumácia zabezpečuje doplnenie tráviacich enzýmov. Dôležité je to, aby sme ich konzumovali v surovom stave, nakoľko tráviace enzýmy sú citlivé na teplotu a pri 40 - 45 stupňoch sa zničia. Dobrým riešením je papája a ananás, ktoré pomáhajú v prvom rade pri strávení bielkovín, vďaka obsahu papaínu a bromelínu. Prírodné tráviace enzýmy obsahuje vo veľkom množstve aj mango, med, kimči [kimchijeon], avokádo a banán.

Druhá skupina zeleniny a ovocia je svojím spôsobom istým druhom katalyzátoru. Ide o to, že vitamíny a minerálne látky, ktoré obsahujú, môžu stupňovať produkciu tráviacich enzýmov. Napríklad zinok, ktorý je nepostrádateľný pri syntéze proteázy. Toto všetko poukazuje na to, že pokiaľ sa nestravujeme zdravo, produkcia tráviacich enzýmov bude nedostatočná.
Existujú aj
tabletky, obsahujúce tráviace enzýmy, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu.

Proti tráviacim ťažkostiam

Nedostatok tráviacich enzýmov je niečo podobné, ako keby sme do auta, ktoré práve vyšlo zo servisu, naliali benzín, ale zabudli doliať olej. Náš organizmus sa zdá byť zdravý, neporušený, ale chýba jeden malý, ale o to dôležitejší detail. Bez tráviacich enzýmov neexistuje správne trávenie, práve preto, ak ich počet klesne, z dlhodobého hľadiska to môže mať vážne následky. Preto je veľmi dôležité, aby sme včas rozpoznali príznaky spôsobené nedostatkom tráviacich enzýmov, pretože takto sa môžeme vyhnúť vážnejším dysfunkciám  a ochoreniam.

Z vyššie uvedeného je už zrejmé, že pokiaľ sa stravujeme správne a produkcii tráviacich enzýmov nezabraňuje ani žiadne ochorenie, funkčná porucha či zranenie, naše trávenie bude vyhovujúce. Z celého vyplýva, že liečbou ochorení, poškodenia orgánov, resp. zdravou stravou, môžeme pomôcť pri odstránení našich ťažkostí. Toto je síce práca lekára, ale čo sa stravy týka, to je výlučne naša parketa.

Najdôležitejšie je, aby sme sa rozlúčili s hotovými jedlami, biely cukrom a radikálne znížili príjem živočíšneho tuku a bielej múky. Namiesto nich uprednostnime celozrnné obilniny, olejové semienka, olivový olej, chudé mäsá a surovú zeleninu a ovocie. Najvhodnejšia je tmavo-zelená a žltá zelenina a modré a červené ovocie. Pokúsme sa obľúbiť si riasy (Spirulina, Chlorella), pšeničnú a jačmennú trávu, konzumujme liečivé huby. Pokiaľ budeme takto konať, nedostatkom tráviacich enzýmov trpieť určite nebudeme.

Oplatí sa teda zmena životného štýlu, už len preto, že podľa výskumov trpí tráviacimi ťažkosťami zhruba 60 percent americkej populácie stredného veku, a z tohto počtu značná časť trpí práve nedostatkom tráviacich enzýmov.
Pokiaľ je nedostatok tráviacich enzýmov dôsledkom porúch činnosti pečene, žlčníka, alebo tenkého čreva, v každom prípade je nevyhnutná lekárska starostlivosť.

Probiotiká a výživové doplnky

Okrem toho, že sa pokúsime žiť a stravovať zdravo, existujú aj iné metódy, ktorými je možné dosiahnuť ideálne množstvo tráviacich enzýmov v organizme. Jednou z nich je užívanie probiotík, prospešné probiotické baktérie totiž zohrávajú dôležitú úlohu pri produkcii tráviacich enzýmov. Výborným probiotikom je kyslá kapusta, kvasené uhorky, kvasená sója a syry. Tieto však môžu mať negatívny vplyv na už vzniknuté tráviace ťažkosti. Pokiaľ sme toto spozorovali, prejdime na užívanie probiotických doplnkov výživy, vyberme si tie, ktoré obsahujú probiotiká (symbiotiká). Konajme tak aj v tom prípade, pokiaľ by sme chceli dosiahnuť rýchlejší a bezpečnejší výsledok.

Ešte účinnejším riešením je priamy príjem tráviacich enzýmov, čo možno dosiahnuť užívaním správnych výživových doplnkov. V tomto prípade dohliadnime na to, aby bol index uvedený na balení čo najvyšší. Oplatí sa preštudovať aj referencie užívateľov, z ktorých získame informácie ohľadom tráviacich enzýmov a daného produktu z prvej ruky.

 

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/natural-digestive-enzymes#section3
http://www.drnatura.com/cleanse/digestive-enzymes/
https://www.supergreens.sk/ 
https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu