head

Toto je potrebné robiť pre zdravie tráviaceho systému

K tomu, aby sme udržali zdravie tráviaceho systému je veľmi dôležitá správna životospráva
K tomu, aby sme udržali zdravie tráviaceho systému je veľmi dôležitá správna životospráva
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

Od čoho závisí zdravie tráviaceho systému? Na to, aby sme dokázali na túto otázku odpovedať nezaškodí spoznať bližšie jeho fungovanie. Takto sa dozvieme aj to, ako sa oň starať každodenne, veď nie nadarmo sa hovorí: si tým, čo zješ.

Takže podľa tohto príslovia sme tým, čo zjeme, avšak toto príslovie by sme snáď z určitého hľadiska mohli pozmeniť. Presnejšie - mohli by sme povedať radšej: “sme tým, čo strávime”. Takže nás vlastne v skutočnosti ovplyvní to, čo sa vstrebe do nášho organizmu. Môžeme jesť a piť, koľko len chceme a vládzeme, pokiaľ je však z akéhokoľvek dôvodu zdravie tráviaceho systému poškodené, životne dôležité vitamíny a minerálne látky sa nedokážu správne zúžitkovať. Časom sa môžu vyvinúť ochorenia z nedostatku, čo môže dlhodobo viesť k zmenám na orgánoch a k ich ochoreniu. Toto môže významne ovplyvniť kvalitu nášho života a mať spätný účinok na zdravie tráviaceho systému.

Ako funguje správne trávenie?

Proces trávenia začína už v ústnej dutine. Tu zohrávajú dôležitú úlohu dva faktory: prvým je žuvanie - to znamená mechanické spracovanie prijatej potravy, tým druhým faktorom sú chemické reakcie spustené pomocou slín. Enzým amyláza, ktorý sa nachádza v slinách sa zúčastňuje odbúravania škrobu, kým pomocou bielkoviny mucín sa rozžutá strava stáva klzkou, a ľahšie sa prehĺta. Čím dôkladnejšie rozžujeme stravu, o to viac odľahčujeme ďalšie fázy trávenia. Takže v podstate o zdraví tráviaceho systému sa rozhoduje už v prvej minúte prijímania potravy.   

Jedlo a nápoje sa pomocou hltanu dostanú do žalúdka, kde žalúdočné šťavy pokračujú v procese trávenia. Keď sa žalúdočné šťavy a strava v žalúdku premiešajú, vznikne ľahká masa, ktorá sa dostáva do tenkého čreva. Tu sa uskutočňuje vstrebávanie väčšiny živín. Zároveň s týmto vylučujú pečeň a pankreas rôzne enzýmy, ktoré pomáhajú pri odbúravaní rôznych makročastíc, ako napr. tuky, uhľohydráty a bielkoviny. Nedostatok tráviacich enzýmov spôsobuje, že potrava vlastne prechádza tráviacim traktom bez toho, aby bolo čokoľvek z nej zúžitkované.
Následne sa strávená potrava, zmiešaná so žalúdočnými šťavami, dostane do hrubého čreva. Z hľadiska zdravia tráviaceho systému sme sa dostali k dôležitému bodu, veď napokon prirodzenou funkciou hrubého čreva je zhutnenie odpadových látok odsaním z nich prebytočnú vodu.

Črevná flóra a zdravý tráviaci systém

Mikroorganizmy žijúce v hrubom čreve nazývame súhrnne črevnou flórou, ktorá zohráva dôležitú úlohu v zdraví tráviaceho systému a v správnom fungovaní trávenia. Tieto prospešné baktérie totiž, okrem iného, produkujú aj tráviace enzýmy, podieľajú sa na odbúravaní prijatej potravy a nápojov. Zmierňujú tvorbu plynov a s tým súvisiacich kŕčov v podbrušku, nadúvanie, ako aj znižujú riziko vzniku zápalov v črevnom systéme (žalúdočné vredy, IBS, atď.).
Nadôvažok bezprostredne ovplyvňujú aj stav imunitného systému: pokiaľ sa naruší črevná flóra, čiže klesne pomer prospešných probiotických baktérií, oslabne aj imunitný systém.

Ako môžu pomôcť probiotiká?

Ako vidno, užívaním probiotík môžeme urobiť veľa v záujme zdravia tráviaceho systému. V skutočnosti sa doporučuje prijímať viacero probiotických kmeňov, Nakoľko zloženie črevnej flóry je veľmi rôznorodé. Práve preto by sme mali dopĺňať tie najbežnejšie. Toto môžeme konzumáciou probiotických potravín (kyslá kapusta, kvasené uhorky, miso, jogurty, kvasené mliečne výrobky), ale je omnoho jednoduchšie, pokiaľ budeme užívať probiotické výživové doplnky. Dohliadajme na to, aby sme si vybrali taký produkt, ktorý obsahuje aspoň 10 probiotických kmeňov.
Je dôležité vedieť, že probiotiká sa živia
prebiotikami: nedostatkom týchto prirodzených vláknin klesá aj množstvo a účinnosť probiotík.

Zápcha, hnačka a iné príznaky

Na konci trávenia sa odpadové látky vylučujú z organizmu konečníkom. Samotný zdravý tráviaci proces - v závislosti od toho koľko potravy a v akej kvalite sme prijali - trvá približne 24 - 72 hodín. Pokiaľ je narušená rovnováha našej črevnej flóry, trávenie sa stáva nepravidelným, priam nevyspytateľným. Vtedy sa ohlási akútna, alebo časom chronická zápcha, alebo náhla silná hnačka
Varovným signálom sú bolesti brucha po jedle, črevné kŕče a napínavé nadúvanie. Pokiaľ tieto problémy pretrvávajú dlhodobo, odpadové látky sa nedokážu správne vylúčiť. Zaseknú sa v črevných klkoch, čo vedie
k ochoreniam tráviaceho systému, ako napríklad vznik zápalov.

Stravujme sa správne

K tomu, aby sme udržali zdravie tráviaceho systému je dôležité správne stravovanie. Základom toho je, aby sme sa vyhýbali ťažkým, mastným jedlám, ktoré zaťažujú črevný systém, ako aj konzumácii potravín obsahujúcich rafinované zložky a prídavné látky. Sem patrí napríklad biely cukor a biela múka, vynechanie ktorých je základom diéty pre tráviaci systém.

Prečo sa zaoberáme detoxikáciou?

Nakoľko v hrubom čreve neuviaznu len odpadové látky, ale aj rôzne toxické látky, je veľmi dôležité, aby sme vykonali pravidelne detoxikačnú kúru, resp. kúru na očistu čriev.
Dohliadnime na to, aby základné zložky kúry pochádzali z overených zdrojov, ale neprehliadnime ani balenie a uskladnenie. Detoxikácia tráviaceho systému sa má vykonať výlučne takou kúrou,
použitím výživových doplnkov, ktorej účinnosť potvrdili referencie užívateľov. Prečítať si ich možno na odborných stránkach a na stránkach, kde sú referencie uverejnené.
A ešte niečo: kúry na očistu čriev nedokážu urobiť zázraky za 1 - 2 dni. Toto nečakajme. Našu výdrž nám však organizmus oplatí, a to tak, že sa nám citeľne zlepší kvalita života, budeme energickejší, silnejší a náš tráviaci systém bude fungovať omnoho lepšie.   

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022855/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002586/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK22172/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu