head

Menopauza: zmrazené ovariálne tkanivo nás môže chrániť pred ňou

Vek pacientky pri odbere tkaniva ovplyvňuje počet rokov, o ktoré je možné menopauzu posunúť
Vek pacientky pri odbere tkaniva ovplyvňuje počet rokov, o ktoré je možné menopauzu posunúť
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Reformný britský zákrok, ktorý môže znamenať veľkú pomoc pre ženy trpiace vážnymi zdravotnými problémami, môže posunúť začiatok menopauzy aj o 20 rokov.

Menopauza nie je ochorenie ako také. Menopauza je stav, ktorý spôsobuje problémy takmer u dvoch tretín žien po celom svete. Telesné a duševné zmeny niektoré ženy znášajú pomerne ťažko, navyše pokiaľ im nestojí po boku chápavý partner, poskytujúci podporu, prekonanie obdobia klimaxu je naozaj ťažké.

Menopauza a jej príznaky

Aj keď to nie je zákonom dané, väčšina žien v období menopauzy začína priberať, a chudnutie ide ťažko. Počas menopauzy každá žena pociťuje nepríjemné návaly tepla, ktoré často sprevádza silné potenie.

 

 

Spolupútnikom menopauzy je suchá pošva, čo je dôsledkom zníženej hladiny estrogénu. Nakoľko v období menopauzy vaječníky a nadobličky produkujú menej testosterónu, klesá libido. Následkom hormonálnych zmien pociťujú ženy podráždenosť, poruchy spánku, úzkosť, únavu a bezmocnosť. Toto obdobie prispieva aj k urýchleniu osteoporózy, čo ovplyvňuje aj výkonnosť a nosnosť svalstva a kĺbov. Nakoľko klesá hladina estrogénu, spomínaného ako ochrancu srdca, v kruhu žien v období menopauzy narastá výskyt kardio-vaskulárnych ochorení. Môžu sa objaviť aj menšie poruchy pamäte, nezriedka aj vypadávanie vlasov, stenčenie a rednutie ochlpenia tela. Príznakmi menopauzy môžu byť, okrem spomínaných, aj problémy s močením a náhle a intenzívne búšenie srdca.

Menopauza (prechod- klimaktérium) znamená obdobie postupného vynechania menštruačného krvácania, avšak tu nehovoríme o jedinej príležitosti, ale o jednom období. Toto obdobie môžeme ho rozdeliť na tri obdobia, kedy sa počas každého z nich môžu prihlásiť nepríjemné príznaky. Okolo 40. roku života sa začína obdobím premenopauzy - v tomto období ešte vaječníky fungujú, avšak oproti predchádzajúcim rokom v nich dozrieva oveľa menšie množstvo vajíčok. Okolo 50. roku života sa prejaví perimenopauza - obdobie pred úplným vynechaním menštruácie, s klasickými príznakmi. Posledným obdobím menopauzy je postmenopauza, objavujúca sa okolo 52. roku života.

Reformný zákrokVďaka novej metóde sa môže zlepšiť kvalita života niekoľkým miliónom žien

 Vďaka jednej novej metóde sa môže kvalita života žien zlepšiť tým, že najčastejšie príznaky sprevádzajúce menopauzu pocítia omnoho neskôr. Túto metódu vypracovala skupina britských odborníkov, zaoberajúcich sa umelým oplodnením. Tento zákrok môže podľa vedcov poskytnúť mnohým ženám úľavu pri liečbe takých ochorení, ako je menopauzu sprevádzajúce kardio-vaskulárne ochorenia, alebo osteoporóza. Mnohé takto omnoho neskôr pocítia ostatné príznaky menopauzy, ako sú zlá nálada, úzkosť, poruchy spánku, návaly tepla, nočné potenie, alebo klesajúce libido.

Metódu v cene medzi 7 až 11 tisíc libier ponúka firma ProFam so sídlom v Birminghame ženám nad 40 rokov. Túto metódu vyvinul Simon Fishel, známy vedec v oblasti umelého oplodnenia, spolu s iným špecialistami.Túto metódu zatiaľ vyskúšali na 9 pacientoch. V rámci procesu bolo pomocou laparoskopickej chirurgie (tzv. chirurgia cez kľúčovú dierku) odobraté ovariálne tkanivo z organizmu žien a následne zmrazené, aby potom pri začatí obdobia menopauzy bolo toto tkanivo opäť vsadené do organizmu. Tkanivo je vsadené na miesto v tele, ktoré je bohato prekrvené, v záujme zvýšenia nízkej hladiny hormónov - napríklad do oblasti podpazušia. 
Simon Fishel sa pre magazín The Guardian vyjadril, že táto metóda môže priniesť veľký úžitok. “Ide o prvý projekt na svete, ktorý uchováva pomocou kryoprezervácie ovariálne tkanivo zdravých žien výlučne na použitie oddialenia menopauzy” - vyjadril sa jeden z vedúcich lekárov, Yousri Afifi, pre noviny The Times.

Podobná metóda sa už používa na udržanie plodnosti u dievčat a žien, ktoré stoja pred liečbou rakoviny. Pokiaľ sa po ukončení terapie rozhodnú, že chcú mať dieťa, vsadia im zmrazené ovariálne tkanivo späť do vajcovodu. Metóda prospieva ženám, ktoré sa rozhodli pre dieťa v neskoršom veku
Vek pacienta pri odbere tkaniva ovplyvňuje počet rokov, o ktoré je možné menopauzu posunúť. Tkanivo, pochádzajúce od 25-ročnej ženy, môže po opätovnom vsadení posunúť čas menopauzy aj o 20 rokov, tkanivo pochádzajúce od ženy vo veku 40 rokov môže toto ovplyvniť možno iba o päť rokov.

V súvislosti so zákrokom Richard Anderson, vedec Univerzity v Edinburghu, povedal, že “nie je žiadnou novinkou, že zmrazenie a neskoršie opätovné vsadenie môže upraviť hormonálne hladiny, avšak menej je už jasné, či je to bezpečné”. Podľa Simona Fishela to však môže pomáhať pri umelom oplodnení: vďaka tomuto procesu je možné vyhnúť sa aplikácii liekov na stimulovanie vaječníkov, a aj vajíčok môže byť omnoho viac.

Táto metóda môže ušetriť mnoho peňazí z pohľadu nákladov na liečbu osteoporózy a ochorení srdca, ktoré sú spájané z veľkej časti práve menopauzou, a prospieva aj tým ženám, ktoré sa pre počatie dieťaťa rozhodli až v neskoršom veku. 

Zdroje:
https://www.theguardian.com/science/2019/aug/04/medical-procedure-delay-menopause
https://www.pluska.sk/izdravie/wiki/menopauza.html

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu