head

Chlorofyl: aj ľuďom pomáha krv rastlín

chlorofyl - liečivé účinky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá strava pre črevo

Je pozoruhodné, že naša krv sa okrem krvného farbiva - hemoglobínu v stavbe centrálnych prvkov úplne zhoduje so zložením chlorofylu.  Rastliny žijú a dýchajú vďaka chlorofylu, u ľudí  chlorofyl zlepšuje krvný obraz, urýchľuje hojenie rán a zabraňuje vzniku zápalov.
Fotosyntetizujúci zelený rastlinný pigment - chlorofyl - je dobrým zdrojom antioxidačných vitamínov A, C, E a K, obsahujúci železo, horčík, draslík, vápnik, a esenciálne mastné kyseliny.  V organizme zastáva úlohu nositeľa kyslíka, stimuluje tvorbu červených krviniek, a chlorofylom okysličená krv prispieva aj k urýchleniu detoxikačných procesov organizmu. Priaznivo vplýva na krvný tlak a na nervovú sústavu, je dobrý proti nespavosti, nervozite a únave.

Prirodzený „dezinfikant“

Keďže zlepšuje zásobenie organizmu kyslíkom, zabraňuje vzniku infekcií, čím pôsobí na organizmus ako bezpečný„dezinfikant“.  Vo vhodnom množstve je možné využiť ho na neutralizovanie plesní a kvasinkových húb, ako napr. Candidy albicans. Okrem toho je chlorofyl dobrý na čistenie čriev, pečene a obličiek, ako mierne preháňadlo pomáha proti zápche. Vnútrožilovo podávané pôsobí podľa niektorých výskumov  proti horúčke a bolesti, a pomáha pri zápale pankreasu. Masť, pripravená z chlorofylu znižuje zápal kože a vredov, hojí rany, môže byť účinný pri miernom, alebo stredne závažnom akné. Ak je užívaný ako doplnok výživy, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu.  Vďaka svojmu obsahu vápnika prispieva k prevencii osteoporózy, obsah vitamínu E napomáha produkcii testosterónu u mužov, respektíve estrogénu u žien.

V čom sa nachádza chlorofyl?

Chlorofyl sa nachádza v každej zelenej zelenine, najmä v listoch, v zelenej fazuľky, v štiavu, špenáte, petržlene, rukole, hrášku, a v póre. Brokolica a špargľa majú síce zelený zovňajšok, ale kvôli bielemu vnútrajšku obsahujú chlorofylu menej. Problém spôsobuje, že potravinová zelenina obsahuje iba pol percenta chlorofylu, čo nestačí k tomu, aby sa jeho priaznivé účinky mohli prejaviť.
Vynikajúcim zdrojom chlorofylu sú však trávy, napr. jačmenná alebo pšeničná tráva, ďalej rastlinné klíčky.  Najväčším zdrojom chlorofylu sú zelené riasy, a najviac chlorofylu v rozsahu 3-5 % obsahuje zo všetkých doposiaľ preskúmaných rias riasa Chlorella pyrenoidosa. To je takmer dvadsaťnásobok obsahu chlorofylu, ktorý obsahuje lucerna, a desaťnásobok riasy Spirulina alga.
Pozor, chlorofyl môže u jednotlivcov spôsobovať hnačku, nutkanie na vracanie, môže ovplyvňovať vstrebávanie niektorých liečiv,  stolicu sfarbuje na zeleno a čierno, čo si možno zameniť s krvácaním žalúdočno-črevného traktu.

Zdroj:

http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/chlorophyll-uses-and-risks

http://www.healthline.com/health/liquid-chlorophyll-benefits-risks

https://www.organicfacts.net/health-benefits/other/health-benefits-of-chlorophyll.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu