head

Chrípka - sprievodca ochorením: Čo treba vedieť o ochorení?

Chrípka môže postihnúť každého, a pretože je silne infekčná, môže zasiahnuť aj veľké skupiny ľudí
Chrípka môže postihnúť každého, a pretože je silne infekčná, môže zasiahnuť aj veľké skupiny ľudí
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Zdravie

Chrípka prichádza pravidelne, pomaly si môžeme myslieť, že nech robíme čokoľvek, aj tak sa jej nevyhneme. Našťastie to tak ale nie je, Pokiaľ však urobíme všetky potrebné opatrenia, s veľkou šancou sa chrípke vyhneme. Rovnako sa nájde riešenie na to, aby sme sa v krátkom čase rozlúčili s mučivými príznakmi.

Vysoká horúčka, bolesti svalov, zlý pocit, silná bolesť hlavy, zimnica, bolesti brucha: toto sú najčastejšie príznaky, ktoré so sebou chrípka prináša. Je neodškriepiteľné, že sú veľmi podobné príznakom prechladnutia, preto sme náchylní zameniť si obe ochorenia a liečiť ich rovnakým postupom. A to je veľká chyba. Chrípka je totiž vírusového pôvodu a prechladnutie bakteriálneho.
A presne preto lieky nezaberaju, chrípku nemožno liečiť antibiotikami. Prečo ich tak lekári predpisujú? Na zmiernenie doprovodných príznakov, ktoré baktérie spôsobujú.

Nielen zdravotný problém

Chrípka môže postihnúť každého, a pretože je silne infekčná, môže zasiahnuť aj veľké skupiny ľudí. A to sa netýka iba zdravotných problémov: rozšírená chrípka môže nepriamo spôsobiť aj finančné škody. Kto ochorie, nemôže pracovať, a rovnako ani ten, kto chorého opatruje (napr. malé deti, staršie osoby, blízkych príbuzných). Chrípka sa šíri zákerným spôsobom, čiže pacient môže byť nákazlivý aj v tom prípade, pokiaľ ešte nevykazuje príznaky ochorenia. O tom ani nehovoriac, že pokiaľ chrípka nie je včas a správne liečená, vo väčšine prípadov môže spôsobiť vážne komplikácie. Tie môžu znamenať riziko hlavne v prípade detí a starších osôb, a tiež u pacientov trpiacich aj inými ochoreniami, ľahko sa môže stať, že sa stanú chronickými.

Druhy chrípky

Akútne ochorenie, zasahujúce dýchacie cesty, môžu spôsobiť rôzne vírusy chrípky. Vírus chrípky v ľudskom tele po prvý raz identifikovali v Anglicku v roku 1933, hoci ešte skôr izolovali vírus chrípky v prípade domácich operencov a ošípaných.

Vírus chrípky a očkovanie

Nechajme sa zaočkovať

Rýchle šírenie chrípkového ochorenia sa môže pripisovať jeho schopnosti rýchlej mutácie, čím sa úspešne dokáže vyhýbať imunoreakciám, ktoré si organizmus vytvoril proti vírusom, ktoré ešte neprešli mutáciou. Toto dáva priestor vniknutému vírusu chrípky na rýchle a agresívne rozmnožovanie.
Pri vývoji očkovacích vakcín sa vedci pokúšajú držať krok s mutáciami týchto vírusových molekúl tak, že skúmajú zmeny, ktoré sa prejavili počas chrípkových epidémií v predchádzajúcich rokoch. Preto ponúkajú každý rok nové vakcíny na očkovanie, veď vírusy ochorenia sa môžu objaviť každým rokom v novej forme. Čiže v krátkosti: v každej sezóne môžeme prekonať chrípku, avšak vakcína nás neochráni. Hoci ide o rovnaký vírus, vplyvom mutácie ho imunitný systém nedokáže rozpoznať, takže napokon aj tak ochorieme. A hoci sa ochranné očkovanie v mnohých prípadoch môže zdať účinné (pokiaľ máme šťastie a nakazíme sa práve tým druhom vírusu, proti ktorému sme očkovaní), neposkytujú úplnú ochranu, pretože v rovnakom čase sa môže aktivovať naraz aj niekoľko druhov vírusov.

Malá história epidémií

Chrípka nie je novodobé ochorenie, Avšak v minulosti mala relatívne obmedzený priestor rozšírenia, pretože ľudia toľko necestovali, ako v posledných storočiach. Pravdou je tiež, že v minulosti si neboli istí pôvodom ochorení horných dýchacích ciest, takže ich nevedeli priradiť k vírusom. Vo vzniku vážnych a rozsiahlych epidémií vedci nenašli žiadny systém, ani spojitosť.
Prvá zdokumentovaná chrípka - omylom nazvaná takto - bola španielska chrípka. Objavila sa v roku 1918 a zodpovedný za jej prepuknutie bol základný typ vírusu chrípky H1N1, počet obetí dosiahol 20 miliónov. Nasledovala ázijská chrípka v roku 1957, za ktorú niesol zodpovednosť vírus H2N2, potom epidémia Hongkongskej chrípky v roku 1968, za ktorú niesol zodpovednosť vírus H3N2. Posledná epidemia bola registrovaná v roku 2009. Je však potrebné upresniť, že samotný výskyt nového vírusu chrípky ešte nepostačuje na to, aby prepukla vážna epidémia. Mnoho patogénov so zmenenými vlastnosťami nie je schopných prenosu z človeka na človeka, ako napríklad ani vírus H5N1, identifikovaný v Hongkongu v roku 1997. Infekcia sa väčšinou šíri medzi “druhmi”, napriek tomu v roku 1999 diagnostikovali dve malé deti tiež v Hongkongu, ktoré boli nakazené vírusom H9N2, objavujúcim sa hlavne u operencov. Toto je však veľmi izolovaný jav: nešlo o hromadné ochorenie, ba čo viac! Vedci nenašli žiadnu inú osobu, postihnutú podobným vírusom, a ani doteraz sa nevyskytla žiadna podobná infekcia.

Hlavnou povahovou vlastnosťou vírusov chrípky je, že doslova oklamú a značne oslabia účinné fungovanie imunitného systému. Aby sme vážnym epidémiám vyhli, je dôležité čo najskôr identifikovať východzí bod ochorenia, preskúmať stavbu už objavených vírusov, ich mutačné tendencie a sezón prepuknutia.

Šírenie vírusu chrípky

Vírusy chrípky sa šíria väčšinou prostredníctvom ovzdušia, cez sliznicu, mikroskopickými kvapôčkami, ktoré infikovaný pacient “vydá” zo seba kašľom, kýchnutím, alebo hoci aj rozprávaním. Úplne k tomu postačí preplnený autobus, státie v rade, alebo iný uzavretý priestor.
Infekcia sa môže šíriť priamym dotykom, napríklad keď sa pacienta dotkneme rukou a následne sa dotkneme svojich očí, nosa, úst, alebo keď sa dotýkame predmetov v okolí pacienta. Preto sa nedoporučuje piť po niekom z pohára, alebo používať cudzí uterák.
Nezabúdajme, že tento vírus má neuveriteľnú silu žiť, čo znamená, že aj bez hostiteľského organizmu a je schopný ostať nažive, aby sa následne aktivoval po tom, ako sa dostal do druhého organizmu.  

 

 

Infikuje aj bez príznakov

Infikované osoby sú schopné posúvať vírus chrípky už 1 - 2 dni pred objavením sa prvých príznakov ochorenia. Riziko infekcie pretrváva po prejavení príznakov po dobu 5 - 10 dní. Práve preto sa objavuje hromadná infikácia, čiže v podstate aj človek, ktorý je navonok zdravý a bez príznakov, už môže byť chorý: nakoľko ešte nepociťuje príznaky, stretáva sa s priateľmi, chodí do spoločnosti, čím vlastne šíri vírus ďalej.

Príznaky chrípky

Chrípka sa môže prejavovať mnohými príznakmi, ktoré možno v prvých dňoch ľahko zameniť s inými sezónnymi ochoreniami, ale napríklad aj obyčajným pokazeným žalúdkom (bolesti žalúdka, závrate atď.) Po infikovaní sa príznaky môžu objaviť v priebehu 2 - 3 dní, rýchlym tempom jeden za druhým, alebo naraz, a hoci vo väčšine prípadov v priebehu 3 - 5 dní aj ustúpia, môže sa stať, že nás budú trápiť aj niekoľko týždňov ( aj bez komplikácií). To, aký bude mať chrípka priebeh, a ako dlho potrvá liečba, alebo domáca liečba chrípky, závisí od všeobecného zdravotného stavu postihnutej osoby.

Pokiaľ začneme náhle pociťovať vysokú horúčku, ktoré je sprevádzaná zimnicou, pálivým pocitom v hrdle a silnou bolesťou svalov, je viac ako isté, že ide o chrípku. Ďalšími typickými príznakmi sú kŕčovité bolesti hlavy, sprevádzané silným tlakom v hlave, všeobecne zlý pocit, bolesti brucha, hnačka, alebo zápcha, kašeľ, sťažené dýchanie a bolesti v oblasti hrudného koša.
Hlavným príznakom chrípky je horúčka, ktorá sa objaví prakticky u každého infikovaného, ako aj problémy horných dýchacích ciest (zahlienenie, bolesť, podráždenie). Horúčka môže v priebehu niekoľkých minút vystúpiť na 38°C. U malých detí nie je zriedkavá ani 39 - 40°C horúčka, väčšinou sprevádzaná suchým kašľom. Samotný kašeľ môže byť veľmi nepríjemným javom, ktorý môže pretrvávať aj niekoľko týždňov po vyhubení vírusu. Často sa môžu prejaviť tráviace ťažkosti, nechutenstvo, závrate, zvracanie (často spôsobené silnými záchvatmi kašľa). V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť aj fotofóbia (citlivosť na svetlo). V záujme správnej diagnostiky chrípkového ochorenia je potrebné obrátiť sa na odborníka, pretože ako sme už spomínali, príznaky a ťažkosti môžu poukazovať aj na iné ochorenia. Pozor!
Príznaky chrípky u detí môžu byť omnoho agresívnejšie, nepremeškajme návštevu lekára. Dovtedy si však nezabudnime zaobstarať prípravkami na zníženie horúčky - najlepším spôsobom na zníženie je studený, chladivý zábal. Na zábal použime octovú vodu v pomere 1 (ocot): 4 (voda).

Aké komplikácie sa môžu vyskytnúť?

I napriek všeobecnému strachu chrípka pominie väčšinou sama v priebehu 5 - 10 dní od infikácie. Môžu sa však vyskytnúť komplikácie. Obzvlášť sú ohrozené gravidné ženy, deti vo veku od 6 mesiacov po 5 rokov, staršie osoby a pacienti trpiaci chronickými ochoreniami. Rovnako sú ohrozené aj osoby, ktoré sa zúčastňujú terapií, ktoré ohrozujú imunitný systém, ako napríklad chemoterapia, ožarovanie a iné. Vysokým rizikovým faktorom je aj obezita, nadváha totiž ovplyvňuje stav črevnej flóry, vplyvom ktorej aj činnosť imunitného systému.

Za komplikácie môžeme brať na zodpovednosť hlavne bakteriálne infekcie, postihujúce dýchacie orgány, pretože oslabený imunitný systém nie je schopný popasovať sa s patogénmi, ktoré sa dostali do organizmu, alebo už sú prítomné. Najčastejšími komplikáciami, ktoré môžeme pripísať na účet chrípky, sú bronchitída, zápal hrdla, uší a dutín (zápal prínosových dutín), zápal srdcového svalu a neurologické poruchy.
Medzi zriedkavé príznaky chrípky patrí zápal mandlí, nekontrolovateľné svalové tiky, zápal mozgových blán, zápal mozgu (encefalitída).
Nezabúdajme ani na to, že prítomnosť chrípky môže zvýšiť ničiaci účinok patogénov, ktoré sa v organizme už nachádzajú. V prípade diabetikov - chorých na cukrovku - môže výrazne zvýšiť hladinu krvného cukru.
V prípade gravidity (hlavne pred 37 týždňom) môže chrípka vyvolať predčasný pôrod, alebo sa môže váha plodu výrazne znížiť, čo má v mnohých prípadoch za následok jeho nesprávny vývoj. V prvom trimestri gravidity môže byť vírus chrípky príčinou spontánneho potratu.

Ako jej predchádzať?

Samozrejme, najlepším spôsobom, ako predchádzať chrípke je posilnenie imunitného systému. Ako konať? Najlepším spôsobom posilnenia imunitného systému je to, pokiaľ posilníme črevnú flóru, inými slovami, zvýšime počet probiotických baktérií, ktoré vytvárajú črevnú flóru. Toto môžeme spraviť najjednoduchšie tak, že budeme konzumovať probiotiká. Medzi ne zaraďujeme napríklad kyslú kapustu, kvasené uhorky a fermentované mliečne výrobky. Rýchly a účinný výsledný efekt môžeme dosiahnuť aj užívaním kvalitných probiotických doplnkov výživy. Okrem toho je veľmi dôležitý aj príjem prebiotických vláknin, vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, resp. pomocou celozrnných obilovín. Ako vlastne súvisí črevná flóra s imunitným systémom? Až 80% imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, pokiaľ počet prospešných baktérií v črevnej flóre klesne, má to priamy účinok aj na činnosť imunitného systému - slabne obranyschopnosť organizmu. Preto je dôležité udržiavanie rovnováhy črevnej flóry.

Môže sa to už zdať ako klišé, ale aj každodenným pohybom je možné posilniť imunitný systém. Najmenej 5-krát do týždňa si doprajme aktívny pohyb približne pol hodiny, a šance v prospech chrípky budú rapídne klesať. Môže to byť plávanie, rekreačný beh, cvičenie, alebo aj výdatná prechádzka - to všetko môže oddialiť hrozbu chrípky.
Počas epidémie dohliadajme obzvlášť na hygienu: Pred konzumáciou jedla si umyme ruky dôkladne, pokiaľ sme tak neurobili, nedotýkajme sa rukami očí, uší, úst. Papierové vreckovky použime skutočne iba raz.

Liečba chrípky: zinok a liečivé rastliny

Pre posilnenie imunitného systému proti chrípke môžeme okrem probiotík použiť aj antioxidanty a iné imunostimulačné látky. Jednou z takých je aj zinok, o ktorom jeden americký výskum zistil, že môže byť nápomocný proti vírusu H1N1 - píše sa v American Journal Of Public Health. Zinok obsahuje vo veľkom množstve červené mäso, pšeničné otruby a olejnaté semená, hlavne orechy a a iné orechoviny. Príznaky chrípky môže zmierniť, alebo urýchliť liečbu, aj inhalácia: postačí aj obyčajná slaná voda, pretože vynikajúco dezinfikuje, avšak účinok je možné zvýšiť pridaním šalvie, rozmarínu, kamilky a mäty. Používajme oleje z vymenovaných rastlín, alebo si z nich pripravme čaj a inhalujme výpary z neho.
Spojme príjemné s užitočným - často je počuť tento výrok, ktorý platí aj v prípade chrípky. Teda aspoň v prípade tých, ktorí obľubujú kaako. Jeden pohár horúceho kakaa denne môže zvýšiť obranyschopnosť proti chrípke - vyšlo najavo z jedného japonského výskumu, ktorý bol zverejnený na stránkach Journal of the science of food and agriculture. Treba však poznamenať, že pozitívny účinok bol spozorovaný u jednej obmeny vírusu H1N1, k čomu museli pacienti po dobu troch týždňov piť kakao denne pred, aj po očkovaní vakcínou proti chrípke. Takže kakao by sme mali podľa tohto výskumu brať ako doplnkovú terapiu.

Pri zmiernení príznakov môže pomáhať aj pohár horúceho mlieka pred spaním, ochutený 2 - 3 čajovými lyžičkami medu.

Pre gurmánov je tu ešte jeden účinný spôsob. Nejde o nič iné, ako o dobrý, hustý vývar starej mamy, s kuracími prsiami, zelerom, cibuľou, petržlenom aj s vňaťou, sladkými zemiakmi. Nejde o zavádzanie. Účinok spomínaného vývaru spočíva, podľa jedného amerického výskumu, v kuracom mäse nachádzajúcom sa antioxidačnému karnozínu - na túto tému píše podrobnejšie dr. Paul Hrkal vo svojom lekárskom blogu.

Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Chr%C3%ADpka
https://www.cdc.gov/flu/consumer/symptoms.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2866616/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25847473

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu