Daj si za tanier teplého vývaru! - hovoríme často tým, ktorí trpia nádchou, alebo chrípkou, a skutočne sa po jej konzumácii cítia lepšie. Ale prečo je to tak?
Sú takí, podľa ktorých je horúci vývar jednou z najlepších protilátok v prípade nádchy a chrípky, iní zasa tvrdia, že nie je vôbec účinný. Jedno je isté, používa sa už stáročia na zmiernenie príznakov, avšak naozaj je účinný? Článok BBC Good Food nám pomôže odhaliť, aké tajomstvo skrýva liečivý vývar.
Liečivé účinky vývaru v prípade prechladnutia sú sledované už tisícky rokov. V egypte žijúci židovský lekár Moshe ben Maimon (Maimonides), odvolávajúc sa na starovekých Grékov, používal na liečbu ochorení horných dýchacích ciest okrem iného silný kurací vývar. Túto teóriu potvrdila aj moderná veda, podľa amerických vedcov má „vývar starej mamy“ naozaj liečivé účinky.
Medzi kľúčové ingrediencie kuracieho vývaru patrí cibuľa, cesnak a iná zelenina. Tieto dodávajú vývaru chuť a poskytujú také zdravé živiny, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungujúci imunitný systém. Môžu pomôcť pri zmiernení zápalov, čo v podstate zmierňuje aj príznaky nádchy.
Vitamíny, antioxidanty a živiny posilňujúce imunitný systém, ktoré vývar obsahuje, prispievajú k likvidácii baktérií a vírusov, ktoré ochorenie spôsobujú. Platí to aj v tom prípade, pokiaľ sa časť účinných látok tepelnou úpravou zničí, ostávajúce prospešné ingrediencie nám môžu byť výbornými spojencami v boji proti ochoreniam. Ďalšou výhodou horúceho vývaru je, že soľ, ktorú obsahuje a para, ktorej sa pri konzumácii nadýchame, pomáhajú uvoľniť upchaté dýchacie cesty a zmierňujú zápal.
V záujme prekonania ochorenia má naše telo potrebu prísunu energie. Liečivý vývar je zdrojom zdravých a ľahko stráviteľných kalórií.
V záujme udržania zdravia tráviaceho traktu je mimoriadne dôležité, pokiaľ sme chorí, aby sa naše telo prostredníctvom skonzumovanej potravy dostalo ku všetkým potrebným vitamínom a minerálnym látkam, potrebným pre zdolanie infekcie. Glukosamín udržiava sliznicu čriev zdravú, uvoľňuje sa z chrupaviek vplyvom tepelného spracovania. Ako polievka chladne, vytvára sa na jej povrchu gélová vrstva. Kombinácia želatíny a glukosamínu môže pomáhať pri ochrane a v liečbe sliznice tráviaceho traktu.
Kura je obzvlášť bohaté na zlúčeninu karnozín, a práve v súvislosti s týmto poznatkom naznačujú štúdie, že môže pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky prejavujúce sa v nose a v hrdle.
Domnievajú sa, že karnozín zamedzením cirkulácie bielych krviniek zmierňuje zápal horných dýchacích ciest. Jeho účinok trvá iba po dobu, pokiaľ je v tele prítomný, preto sa presvedčme, že sme prpravili dostatočne veľkú dávku!
Želatína, glukosamín a chondroitín, ktoré sa vo vývare nachádzajú, sa v tele vstrebú, sú výborne použiteľné na obnovenie, stavbu našich spojivových tkanív, pričom môžu zmierniť zápal, a pomáhať rýchlemu opätovnému načerpaniu síl po prekonaní ochorenia.
Nemožno podceniť ani placebo účinok vývaru. Pokiaľ nám naše mamy v súvislosti s tanierom horúceho vývaru sľúbili, že sa po ňom budeme cítiť lepšie, pravdepodobne to ovplyvní náš celkový pocit. Placebo účinok je skvelo dokumentovaný jav, ktorý spočíva v sile spojenia medzi telom a mysľou.
Vedci americkej University of Nebraska Medical Center dospeli k záveru, že vývar z kuraťa, bohatý na zeleninu – tradičná „polievka starej mamy“ – zmierňuje zápal a ničí vírusy, vďaka čomu je vyslovene účinný v prípade liečby nádchy a chrípky, dočítame sa v článku o kuracom vývare, ktorý uverejnil Vitalitas magazín.
Ingrediencie (1 kg kuraťa • 3 cibule • 1 veľký sladký zemiak • 2 petržleny • 11-12 mrkiev • 5-6 zelerových stoniek •1 kytička petržlenovej vňate •soľ a čierne korenie) pripravme tradičným spôsobom, dbajme na to, aby sme z povrchu vývaru pravidelne odstraňovali penu vznikajúcu počas varenia a nahromadený tuk.
Je síce pravda, že niet nad liečivý vývar, avšak konzumácia mäsa má aj svoje tienisté stránky. Profesor Colin T. Campbell z Univerzity v Cornell, vo svojej knihe Čínska štúdia vymenúva, že konzumácia živočíšnych bielkovín úzko súvisí s rakovinou, kardio-vaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou a nadváhou. Vysvetľuje to tým, že živočíšne bielkoviny, ktoré neobsahujú fytonutrienty, vo veľkej miere znižujú účinnosť trávenia. Následkom toho sa v našom tele ukladajú odpadové látky, vstrebávanie živín sa stáva nedostatočným, dochádza k poškodeniu črevnej flóry, čo má za následok oslabenie imunitného systému.
Naproti tomu sa v rastlinách okrem bielkovín nachádzajú všetky fytonutrienty. Tieto zahrňujú tie vlákniny, vitamíny, dôležité minerálne látky, ďalej enzýmy a črevné baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre účinné trávenie.
Zdroje:
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/will-chicken-soup-really-cure-your-cold
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/kuracia-polievka-pri-prechladnuti
Dr. T. Colin Campbell: Čínska štúdia (The China Study)