head

Výživové doplnky s obsahom vitamínu D nás neochránia pred zlomeninami kostí

Výživové doplnky s obsahom vitamínu D nepredchádzajú zlomeninám kostí
Výživové doplnky s obsahom vitamínu D nepredchádzajú zlomeninám kostí
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Veľmi dlho žila v našom podvedomí predstava, že pre silné kosti je nevyhnutný vitamín D, avšak vyzerá to tak, že to už neplatí. Výživové doplnky s obsahom vitamínu D neudržujú a ani nenapravujú zdravie kostí, tvrdí jedna vedecká štúdia.

V štúdii, uverejnenej v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology predstavili dôkaz v súvislosti s tým, že výživové doplnky s obsahom vitamínu D nevyvíjajú závažný klinický účinok v prípade zlomeniny kostí, panvovej kosti, či pri páde.

Rozsiahle analýzy vykázali, že i napriek všeobecnej mienke, výživové doplnky s obsahom vitamínu D nezabraňujú zlomeninám a neupravujú hustotu kostí u dospelých.

Štúdia pod vedením univerzity v Aucklande na Novom Zélande je doteraz najrozsiahlejšia analýza dlhodobej spojitosti medzi výživovými doplnkami s obsahom vitamínu D a zdravím kostí, na základe údajov z 81 randomizovaných kontrolovaných vyšetrení.

Väčšiny pokusov zaoberajúcich sa účinkom vitamínu D (77%) sa zúčastnili ženy vo veku nad 65 rokov, iné výživové doplnky neboli aplikované.

V štúdii, uverejnenej v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology dokázali, že výživové doplnky s obsahom vitamínu D nemajú žiadny klinický účinok na preveciu zlomeniny kostí, či na zlomeninu bedrovej kosti, alebo bedrového kĺbu po páde.

Pokus nepreukázal žiadne závažnejšie rozdiely v súvislosti s užívaním vyššej, alebo nižšej dávky vitamínu D. Keď vedci vykonali ďalšie výskumy v súvislosti s účinkom vitamínu D na hustotu kostí, dospeli k záveru, že výživové doplnky s obsahom vitamínu D vyvíjajú účinok na bedrovú časť chrbtice, bedrový kĺb a na ostatné kosti v tele, len s malými rozdielmi, avšak tieto rozdiely nie sú klinicky relevantné.

I napriek všeobecnej mienke výživové doplnky s obsahom vitamínu D nezabraňujú zlomeninám.

“Výsledkom posledného rozsiahleho prešetrenia z roku 2014 bolo zverejnenie viac ako 30 randomizovaných, kontrolovaných pokusov, ktoré boli zamerané na súvislosť medzi vitamínom D a zdravím kostí, čím bol zdvojnásobený počet dostupných dôkazov. Podľa našej meta analízy vitamín D nezabraňuje zlomeninám kostí, neznižuje, alebo upravuje mineralogickú hustotu kostí, či už vo vyššej, alebo nižšej dávke” - poznamenal Dr. Mark J. Bolland.

“Je potrebné zmeniť smernice kliník k tomu, aby sa mohli odzrkadliť najnovšie objavy. Na základe existujúcich dôkazov sa toto všetko nemôže potvrdiť úplne, sú potrebné ďalšie pokusy v súvislosti s účinkom vitamínu D na svaly a kosti”.

Užívanie výživových doplnkov s obsahom vitamínu D je doporučované pre starších ľudí už dlhšiu dobu, ako prevencia, alebo liečba osteoporózy. I napriek tomu, že existuje dôkaz na to, že vitamín D pozitívne účinkuje na zdravie kostí, posledné rozsiahle prešetrenia vykázali, že výživové doplnky s obsahom vitamínu D neovplyvňujú mineralogickú hustotu kostí a nemajú vplyv ani na zníženie rizika zlomenín.

 

Zdroj:
https://www.timesnownews.com/amp/health/article/vitamin-d-supplements-do-not-maintain-or-improve-bone-health-finds-new-study/295114

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu