Význam umývania rúk nemožno dostatočne zdôrazňovať, pomocou umývania rúk sa môžeme vyhnúť mnohým chorobám. Vedeli ste, že na špinavých rukách môže byť usadených viac miliónov choroboplodných zárodkov, vírusov, húb a baktérií? A to, že zhruba jedna tretina ľudí si neumyje ruky ani po toalete?
Umývanie rúk je nepostrádateľné, veď na často používaných predmetoch, napr. na mobilnom telefóne, na klávesnici počítača, na papierových peniazoch a minciach sa nachádza omnoho viac baktérií, ako na záchodovom sedadle. Okrem toho na kľučkách v našich domovoch, na diaľkovom ovládači, na gombíkoch bankomatov sa to len tak hýri choroboplodnými zárodkami, ale zo zoznamu netreba vynechať ani držiaky a sedadlá hromadných dopravných prostriedkov. Choroboplodné zárodky preferujú spoločne používané uteráky, a vodovodné kohútiky, alebo dávkovače mydla, a živnou pôdou pre ne sú aj použité papierové vreckovky. V hojnom počte sa vyskytujú aj na zle umytých príboroch v jedálňach, a nezabúdajme ani na kožúšky našich vrele milovaných domácich zvierat. Neuveriteľné množstvo nečistoty sa dostáva na pokožku našich rúk aj v rámci nákupu v obchode, ak si neumyjeme ruky, v priebehu niekoľkých hodín môžeme mať na dlani tisíce baktérií.
Zanedbávanie umývania rúk môže mať vážne následky: ak sa špinavými rukami dotkneme tváre, nosa, úst, očí, resp. intímnych častí tela, môže nastať infekcia, vyrážky, zápal spojiviek, hubové nákazy, ale môže sa na nás usadiť dokonca aj roztoče svrabu, ktoré sa potom zaryjú pod pokožku, a kladú tam vajíčka. Infekčný zápal pečene- hepatitída typu A sa nachádza v stolici, a roznáša sa ňou infikovanými predmetmi, potravinami, kým mrľa sa dostáva k nám po styku so zvieratami, prostredníctvom vajíčka alebo larvy. Nádchu, chrípku či hnačku možno často odvodiť práve na absenciu umývania rúk, môže sa objaviť aj hubové ochorenie nechtov a vírusové bradavice.
Keď prídeme domov, smer kúpeľňa, kde si okamžite umyjeme ruky. Podľa možnosti volíme tekuté mydlo s antibakteriálnym a protivírusovým účinkom. Tuhé mydlá totiž poskytujú často živnú pôdu pre choroboplodné zárodky odstránené umytím rúk a usadenými na mydle. Po umytí rúk dbajme o ich sušenie, k tomu používame stále čistý, suchý uterák, ktorého sa podľa možnosti nikto iný nedotkol. Pokiaľ nemáme možnosť umyť si ruky (na verejnosti, počas cestovania) nosme so sebou dezinfikačný gel na ruky, prípadne antibakteriálny, antivírusový a fungicídny sprej, alebo si zaobstarajme v lekárni vlhkú hygienickú vreckovku účinnú proti choroboplodným zárodkom.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) spustila v roku 2009 kampaň pod heslom „Umy si ruky, zachrániš životy!“, a že každoročne 5. mája je svetový deň hygieny rúk.