head

Zmeny na nechtoch | Lepšie, keď si dáme vyšetriť príčiny!

Zmeny na nechtoch: Lepšie, keď si dáme vyšetriť príčiny
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Zmeny na nechtoch - v rozpore so všeobecným názorom - môžu nastať nielen kvôli škodlivým účinkom životného prostredia, v ich pozadí môže stáť aj organická príčina. Preto takýto problém neberme na ľahkú váhu, radšej sa zamerajme na zistenie príčiny. K tomu samozrejme potrebujeme pomoc odborníka, veď samodiagnostikovanie môže viesť k mylným záverom.

Nebagatelizujme problém!

Medzi najčastejšie zmeny na nechtoch patria farebné zmeny, škvrny, lámavosť, a rôzne priehlbiny, ale často sa od normy viditeľne odchyľuje aj tvar nechtov. Zmeny na nechtoch môžu pochádzať z poranenia prstov, ale aj z vírusových bradavíc, alebo hubových nákaz, z niektorých liekov, alebo z chemoterapie. Aj niektoré choroby sa prejavujú zmenami na nechtoch, tie sa však ťažko zisťujú, preto je lepšie sa obrátiť na lekára.

Priehlbiny a škvrny

Priehlbiny patria medzi časté zmeny na nechtoch. Môžu znamenať srdcovo-cievne problémy, zápal pľúc, neliečenú cukrovku, alebo nedostatok zinku. Nerovnomerné mliečnobiele škvrny alebo čiary na nechtoch sú väčšinou následkami menšej traumy, ale môžu byť sprievodným znakom oslabenej imunity, alebo nedostatočne bohatej výživy. Môžu ich spôsobovať infekcie, niektoré lieky, nedostatok vitamínov, zápal hrubého čreva, nedostatočnosť obličiek alebo choroby pečene.

Keď sa nechtová platnička oddelí od nechtového lôžka, príčinou môže byť infekcia, pásový opar, alebo ochorenie štítnej žľazy.

Nezvyčajné formy

Zmeny na nechtoch sa môžu prejavovať aj vo vzniku zvláštnych tvarov. „Sklo z hodiniek“ vzniká pri srdcovo-cievnych ochoreniach, a zápalových ochoreniach, chorobách pečene alebo pľúc. Vtedy sa stane povrch nechtu vypuklým, a články prstov sa stávajú širšími a hrubšími.

Tzv. lyžičkový necht poukazuje na anémiu (chudokrvnosť), ochorenie srdca, lupus (tuberkulóza kože), alebo na Raynardovu chorobu (chorobu s tŕpnutím a obelením prstov)

Nadobúdajú zvláštnu farbu

Ich modravé sfarbenie môže vzniknúť pri srdcovo-pľúcnych ochoreniach, poukazujúc tým na malý obsah kyslíka v krvi, kým sivý, polámaný necht môže byť následkom nedostatku vitamínov alebo železa. Pri syndróme žltého nechtu je necht hrubší a nerastie tak rýchlo, ako v normálnych prípadoch. Takáto zmena nechtov nastáva najčastejšie v starobe, ale môžu ju spôsobiť vnútorné nádory, poruchy lymfatického obehu,  tekutina v hrudi, choroby dýchacích ciest, napríklad chronická bronchitída, zápal prínosných dutín, alebo to môže byť aj príznakom reumy. Ak pri žltkastom sfarbení necht aj zhrubol, a láme sa, môže ísť o hubovité ochorenie.

Zdroj:
http://www.healthline.com/health/nail-abnormalities-2

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu