head

Astma a jej príčiny | V pľúcach osôb trpiacich nadváhou a obezitou našli tukové tkanivo

Nadbytočný tuk mení normálnu štruktúru dýchacích ciest a spôsobuje zápaly v pľúcach
Nadbytočný tuk mení normálnu štruktúru dýchacích ciest a spôsobuje zápaly v pľúcach
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Prvýkrát sa našlo v pľúcach obéznych osôb a osôb trpiacich nadváhou tukové tkanivo. Austrálski vedci analyzovali vzorky odobraté z pľúc 52 pacientov a zistili, že množstvo tuku v pľúcach sa zvýšil zarovno s indexom telesnej hmotnosti. To výrazne zvyšuje riziko vzniku ochorenia nazývaného astma - dočítame sa v článku BBC News.

Výsledky výskumu môžu vysvetliť, ako súvisí astma, jej vznik, s nadváhou. Pneumológovia (pľúcni lekári) sa domnievajú, že by bolo zaujímavé zistiť, či chudnutie môže tento účinok zvrátiť.

Nadbytočný tuk mení normálnu štruktúru dýchacích ciest

Štúdia publikovaná v časopise Respiratory Journal sa zaoberala vzorkami pľúcnych nádorov. V pätnástich prípadoch sa astma nezistila, v 21 prípadoch áno, ale tieto osoby zomreli z iných dôvodov. V 16 prípadoch sa však potvrdilo, že choroba prispela k smrti.

 

 

Vedci tiež analyzovali takmer 1 400 zafarbených výterov dýchacích ciest. Tukové tkanivo bolo nájdené u tých osôb, ktoré mali vyšší index telesnej hmotnosti. Predpokladá sa, že nadmerný tuk mení normálnu štruktúru dýchacích ciest a spôsobuje zápal v pľúcach, čo môže vysvetľovať zvýšené riziko astmy u osôb s nadváhou, alebo u obéznych osôb.

Peter Noble, docent Univerzity v západnej Austrálii, uviedol: „Nadváha, alebo obezita, súvisia s astmou a závažnejšími príznakmi astmy.“
Tento súvis sa dá vysvetliť priamym tlakom spôsobeným nadváhou, alebo zhoršením zápalu vzniknutého v dôsledku obezity, avšak tento odborník tiež zdôraznil, že úlohu zohráva aj iný mechanizmus.
„Zistili sme, že
nadbytočný tuk sa hromadí v stenách dýchacích ciest, kde sa usádza a zdá sa, že zvyšuje mieru zápalu v pľúcach“ povedal Dr. Noble.
„Domnievame sa, že tento proces spôsobuje zhrubnutie dýchacích ciest, čo obmedzuje prietok vzduchu do pľúc, čo môže aspoň čiastočne vysvetliť nárast symptómov astmy.“
Thierry Troosters, prezident European Respiratory Society, uviedol: „Toto je dôležité zistenie ohľadom súvislosti telesnej hmotnosti a respiračných ochorení, pretože ukazuje, ako môže mať nadváha, alebo obezita, vyvolať zhoršenie príznakov pacientov s ochorením astma. Je to nad rámec jednoduchého pozorovania, že obézni pacienti potrebujú viac dychu pri fyzickej aktivite, napríklad pri cvičení.“ U pacientov trpiacich astmou je dôležité zamerať sa na dosiahnutie zdravej hmotnosti

Astma - hmotnosť ovplyvňuje štruktúru pľúc.

Zároveň sú potrebné ďalšie výskumy, aby sa zistilo, či sa môže hromadenie pľúcneho tukového tkaniva zvrátiť prípadným chudnutím, stratou hmotnosti. Jedno sa však zdá byť isté: pacienti trpiaci astmou by sa mali viac usilovať o dosiahnutie primeranej a zdravej telesnej hmotnosti.

Dr. Elizabeth Sapeyová dodala, že to bolo prvýkrát, čo našli dôkazy o tom, že telesná hmotnosť ovplyvňuje štruktúru pľúc a môže zohrávať úlohu pri vzniku astmy.
„Vzhľadom na zvýšený výskyt obezity v celej krajine a na celom svete, by mohla mať štúdia veľký význam pri pochopení toho, prečo astma zostáva dôležitým zdravotným problémom, a pri hľadaní nových spôsobov zlepšenia liečby astmy,“ uviedla.
„I napriek tomu ide iba o malú štúdiu, ktorú je potrebné vyhodnotiť u väčších skupín pacientov a v súvislosti iných pľúcnych ochorení“- pripomína Dr. Sapey.

Zdroje: 
https://www.bbc.com/news/health-50081456
https://sk.wikipedia.org/wiki/Astma

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu