head

Energetické nápoje škodia viac, ako si myslíme. Namiesto nich existujú omnoho zdravšie nápoje

Aké nástrahy má konzumácia energetických nápojov?
Aké nástrahy má konzumácia energetických nápojov?
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Zdravý životný štýl

Podľa jedného pozoruhodného výskumu môže mať nadmerná konzumácia energetických nápojov fatálne následky. Presnejšie už aj 3 plechovky sú schopné spôsobiť neurologické ťažkosti, ktoré môžu mať veľmi rýchly priebeh. 

Leto síce skončilo, zavítalo babie leto a spolu s ním aj sezóna jarmokov a festivalov, ktorá priam núti mnohých mladých ku konzumácii nie práve najzdravších nápojov. Medzi také patria aj energetické nápoje, ktoré síce pomôžu prebrať sa po prehýrenej noci, avšak značnú časť úmrtí z dôvodu kardiovaskulárnych ťažkostí v kruhu mladých spôsobujú práve tieto „nápoje - životabudiče”. 

 

 

Európska Kardiologická Spoločnosť na svojej konferencii v roku 2014 predstavila výskum francúzskeho profesora Milou-Daniel Driciho, podľa ktorého môžu tieto energetické nápoje spôsobiť vážne srdcové problémy. Na štúdii, ktorá sa realizovala v období od 1. januára 2009 do 30. novembra 2012, spolupracovali kardiológovia, psychiatri, neurológovia a fyziológovia, ktorí analyzovali oznámenia podané smerom k Francúzskemu úradu pre bezpečnosť potravín.

Aké sú ich riziká?

Do úradu prišlo v priebehu dvoch rokov v súvislosti s konzumáciou energetických nápojov 257 oznámení, v ktorých sa v najväčšom pomere objavili kardiovaskulárne príznaky, avšak u konzumentov boli zaregistrované aj psychiatrické a neurologické príznaky. „Energetické nápoje sú veľmi populárne v rôznych nočných kluboch, no s obľubou ich konzumujú aj počas náročnej fyzickej aktivity. V takom prípade ľudia pijú jeden takýto nápoj za druhým. Jeden dva aj pol decilitrový nápoj obsahuje toľko kofeínu, ako dve šálky kávy. Vplyvom účinku kofeínu sa v srdcových bunkách uvoľní veľké množstvo vápnika, čo môže viesť k bolestiam v oblasti hrudníka, k srdcovej arytmii, alebo hoci až k náhlemu úmrtiu. Okrem toho 52% týchto nápojov obsahuje taurín, 33% glukuronolaktón a dve tretiny vitamíny ”- vyjadril sa profesor, ktorý tiež dodal, že takzvaný kofeínový syndróm bol najčastejším problémom, ktorý sa objavil u 60 ľudí. Je sprevádzaný zrýchleným pulzom, triaškou, úzkosťou a bolesťami hlavy.

Odstrašujúce výsledky

Počas výskumu dospeli k záveru, že denne 3 plechovky energetických nápojov sú schopné spôsobiť neurologické ťažkosti, i keď tieto majú veľmi rýchly priebeh. Toto množstvo môže byť nebezpečné kvôli vysokému obsahu kofeínu aj pre pacientov trpiacich ochorením obličiek, pretože kofeín kvôli svojmu dyuretickému (močopudnému) účinku núti obličky k extra výkonu. Energetické nápoje v 8 prípadoch spôsobili zástavu srdca a náhle úmrtie, u niekoľkých osôb sa objavili poruchy srdcového rytmu, zvieravá bolesť v oblasti srdca, resp. vysoký krvný tlak. Vysoké množstvo kofeínu nachádzajúce sa v energetických nápojoch vyvoláva podráždenosť a poruchy spánku, ale môže viesť aj k závislosti na kofeíne (to isté platí aj na cukor, ktorý tieto nápoje obsahujú). Kofeín vyplaví z organizmu vitamíny a minerálne látky, čo má za následok nedostatok živín. Kombinácia energetických nápojov s alkoholom je zodpovedná za nebezpečne rýchly tep (zrýchlený tlkot srdca) a infarkt. 

Prírodné zdroje energieKurkuma latte je dokonalou alternatívou

Pokiaľ máme pocit, že nám dochádzajú sily, namiesto energetického nápoja si radšej zvoľme koreň maca (žerucha peruánska). Koreň maca, ktorý si právom zaslúži pomenovanie zdraviu prospešná superpotravina neobsahuje kofeín, jeho energizujúce bielkoviny, stopové prvky a vitamíny nás okamžite nabijú energiou. Jeho rastlinné bielkoviny vo veľkej miere zvyšujú výkonnosť, preto sa jeho konzumácia odporúča aj športovcom.

Povzbudzujúce kurkuma latte tiež rýchlo osvieži, navyše kurkuma obsahuje také bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú silné liečivé účinky. Kurkuma má silný protizápalový, antibakteriálny, protivírusový a fungicídny účinok, a taktiež pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny. Druhou alternatívou energetického nápoja je jedinečné matcha latte, ktoré sa pripravuje z najemno mletých listov jedinečným spôsobom pestovaného a spracovaného zeleného čaju. I napriek tomu, že matcha obsahuje hoci až trikrát viac kofeínu ako klasický zelený čaj, nespôsobuje rozrušenie. Listy matcha čaju obsahujú obrovské množstvo antioxidantov, okrem iného polyfenoly a katechíny, ktoré majú silné protirakovinové vlastnosti. Vďaka antioxidantom matcha čaj účinne posilňuje imunitný systém, pomáha viazať voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za zápaly, rakovinové procesy, kardiovaskulárne ochorenia, a tiež za rýchlejšie starnutie buniek, tým aj pokožky.

 Zdroje:
https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Energy-drinks-cause-heart-problems#
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/kurkuma-latte/
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/matcha-latte/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Energetick%C3%BD_n%C3%A1poj

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu