Pomaly sa blíži koniec zimy, avšak ešte stále máte veľký problém s raňajším vstávaním z postele? Celý deň pociťujete slabosť? Nedokážete sa sústrediť a ani ani spánok nie je najlepší? Pokiaľ netrpíte nejakým ochorením, orgánovými zmenami, tak je viac ako pravdepodobné, že tieto nepríjemné príznaky spôsobuje jarná únava. Netreba sa obávať, existuje riešenie na tento problém. Ukážeme vám, ako konať proti jarnej únave.
Spomíname jarnú únavu, pritom by mala byť nazvaná skôr únavou koncom zimy. Ba čo viac, to, čo nazývame jarnou únavou, sa ohlási u každého vtedy, kedy sa zásoby živín a zásoby vitamínov v organizme vyprázdňujú. Prečo je to tak? Pokiaľ máme nedostatok tých látok, z ktorých získavame energiu, prvé, čo organizmus urobí, je nastolenie úsporného režimu. Je to podobné, ako úsporné opatrenia. Všetko funguje, iba pomalšie. Práve preto cítime únavu, nevyrovnosť, nervozitu a nevieme si dostatočne ani oddýchnuť. Je to začarovaný kruh. Vzhľadom na nižšiu hladinu energie sa spomaľuje trávenie, dochádza k nedostatočnému vstrebávaniu živín, následkom čoho sa zúžitkuje omnoho nižšie množstvo živín, a hladina energie klesá ďalej - nie je potrebné pokračovať, o čo vlastne ide? Témou ako sa prebudiť z jarnej únavy sa okrem iného zaoberá vo svojom článku aj Vitalitas magazín, ale aj my túto tému spomenieme v našom článku.
Ako zistíme, že nás dobehla jarná únava? Je to dôležitá otázka, pretože máme sklon v tomto období pripisovať jarnej únave všetky nepríjemné príznaky, ktoré pociťujeme. Pritom jarná únava má svoje osobitosti. Jednou z nich je skutočnosť, že príznaky sú chronické, čiže sa hlásia počas niekoľkých dní, alebo sa opakujú. Ktoré sú to? Aké má jarná únava prejavy? Všeobecná slabosť, zlý celkový pocit, nadmerná únava, problémy s koncentráciou a poruchy spánku - všetky tieto poukazujú na jarnú únavu.
Vo vážnejších prípadoch sa môže prejaviť aj depresia, melancholické stavy. Podstatné je, že príznaky sa nezmierňujú ani v tom prípade, pokiaľ si pridáme hodiny na odpočinok navyše v priebehu dňa: jednoducho si nedokážeme dôkladne oddýchnuť. Samozrejme, môže sa stať, že vyššie uvedené ťažkosti spôsobuje niektoré iné ochorenie, infekcia, alebo zmeny na orgánoch, preto je potrebné ich najprv vylúčiť.
Najhlavnejšie priame príčiny sme vám teda predstavili. Avšak, prečo tieto príčiny vznikajú? Je nadovšetko zrejmé, že jednoducho v zimnom období nemáme k dispozícii dostatočné množstvo takých potravín, ktoré dokážu vyhovieť našim zvýšeným požiadavkám, čo sa množstva živín týka.
Je menej čerstvej zeleniny a ovocia, slnečných lúčov je tiež pomenej, máme nedostatok vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov a rastlinných vláknin. A aby to ešte nebolo málo, v tomto období máme aj menej pohybu, čo má tiež negatívny účinok na metabolizmus, rovnako aj tých niekoľko “zimných” kilogramov navyše nezvyšuje našu vitalitu.
Tu sa oplatí spomenúť aj dôležitosť črevnej flóry. Nesprávne stravovanie, životný štýl s minimálnym pohybom majú za následok premnoženie škodlivých mikroorganizmov v črevnej flóre, klesá počet prospešných baktérií. Vplyvom týchto faktorov sa zhoršuje účinnosť tráviacich procesov (probiotické baktérie črevnej flóry okrem iného produkujú aj tráviace enzýmy), oslabuje sa aj imunitný systém. Dôvodom spomínaného oslabenia imunitného systému je skutočnosť, že väčšina imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve, pokiaľ črevná flóra nefunguje správne, dotýka sa to aj imunitného systému, čo ešte viac oslabuje náš organizmus. A aby to nebolo málo, príčinou jarnej únavy môžu byť aj hormonálne zmeny. Pri zmene ročných období sa totiž mení aj produkcia hormónov v našom tele, miesto melatonínu, uvoľňujúceho sa v zime vo väčšom množstve, preberá serotonín. Kým vplyvom prvého máme hlbší spánok, druhý má povzbudzujúce účinky. Preto sa stáva, že v zime môžeme ľahšie podľahnúť depresiám, vplyvom nízkej hladiny serotonínu.
Pokiaľ je prechod problematický, a naruší sa hormonálna rovnováha, výsledkom je jarná únava, resp. jej podobné príznaky. O tomto prechodnom stave, nazývanom sezónna afektívna porucha, sa zmienila podrobne aj svetoznáma Mayo Klinika v Spojených štátoch vo svojej správe. Zaoberali sa aj tým, že v tomto období sa práve následkom hormonálnych porúch môže zhoršiť depresia. To isté platí aj v prípade melatonínu, o čom sa v súvislosti s jarnou únavou vyjadruje na stránke webmd Michael Smolensky, profesor Texas-Houston univerzity.
Skôr, než si ujasníme, čo robiť proti jarnej únave, oplatí sa trochu obzrieť sa dozadu a položiť si otázku: nebolo by jednoduchšie problémom predchádzať? Samozrejme, že áno. Nie je potrebné urobiť nič iné, ako dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré sú vhodné aj pre odstránenie príznakov jarnej únavy. Kľúčom je teda čas: pokiaľ už na začiatku zimy podnikneme kroky ku zmene životného štýlu, príznaky sa prejavia v miernejšej podobe, alebo vôbec. Pokiaľ nás však už premohla jarná únava, pomocou majstrovských ťahov sa jej zbavíme omnoho rýchlejšie. Pozrime sa na to, ktoré sú to:
Prekonať jarnú únavu bude jednoduchšie, pokiaľ zvýšime príjem vitamínov, vláknin a minerálnych látok, k tomuto je potrebná zvýšená konzumácia celozrnných obilnín, surovej zeleniny (obzvlášť zelenonistá zelenina) a ovocia (uprednostnime citrusové plody a červené bobuľoviny). Dobrou voľbou je riasa aj Chlorella a Spirulina, ktoré okrem vysokého obsahu pre nás potrebných zložiek, navyše aj vynikajúco vitalizujú. To isté dokáže aj cvikla, garcinia, konopné semeno, quinoa, tekvica na pečenie, kareláb, mišpula, špenát, chia semienka, koreň maca, ovsené vločky, kučeravý kel podporujúci imunitu, jahody, paradajky, alebo banány - len aby sme spomenuli niekoľko potravín. Jeden pohár šťavy z pšeničnej trávy a jačmennej trávy denne dokáže zázraky! O týchto dvoch obľúbených nápojoch uverejnila užitočné odborné články DrNaturaSupergreens.
Zároveň sa však rozlúčme s bielym cukrom, bielou múkou, živočíšnym tukom, hotovým jedlám a polotovarom.
Doprajme si pohyb každý deň, pretože takto sa už po niekoľkých dňoch budeme cítiť lepšie a fit, plní energie. Pravidelný pohyb upravuje trávenie a činnosť imunitného systému, čo bude mať za následok isté zvýšenie hladiny energie. Nie je nutné byť vrcholovým športovcom: týždenne päť dní si doprajme denne 30 minút intenzívnej prechádzky, rekreačného behu, alebo postačia hoci aj práce okolo domu (tento čas si môžeme rozložiť na viac častí).
Detoxikujme, absolvujme jednu šetrnú kúru na očistu čriev. Nie je to žiadna výstrednosť, detoxikáciou môžeme urobiť veľa pre to, aby sme upravili trávenie a rovnováhu črevnej flóry. Dôraz sa kladie na už spomínanú šetrnú kúru. Nikto sa nepotrebuje zbaviť ešte viac energie očistou čriev, keď jej má aj takto už málo. Preto si proti jarnej únave treba vybrať takú, 10-dňovú detoxikačnú kúru, ktorá sa postará aj o doplnenie chýbajúcich živín.
Majme na mysli svoju črevnú flóru, doprajme si tú láskavosť, aby sme ju čo najskôr posilnili. Je potrebné urobiť iba toľko, aby sme do svojho organizmu dostali čo najviac črevných baktérií. Ako to možno čo najrýchlejšie urobiť? Konzumujme kvasené uhorky, kyslú kapustu, fermentované mliečne výrobky, polievku miso (fermentovaná sója), pretože sú plné mikroorganizmov, ktoré sú pre črevnú flóru dôležité. Nezúfajme ani v tom prípade, pokiaľ tieto potraviny neobľubujeme - pomocou kvalitných probiotických doplnkov výživy môžeme dosiahnuť rýchle výsledky. Dôležité sú aj vlákniny, pretože prospešné baktérie sa inak nedokážu rozmnožovať. Preto sa doporučujú symbiotiká, obsahujúce v rovnakej miere pro- a prebiotiká.
Oplatí sa spomenúť aj liečivé huby, ktoré okrem toho, že vynikajúco posilňujú imunitný systém, aj vynikajúco energizujú. Môžeme pokojne vyhlásiť, že konzumáciou tých správnych liečivých húb sa môžeme s jarnou únavou rozlúčiť už v priebehu niekoľkých dní. A pre ktorý druh sa rozhodnúť? Trsovnica lupeňovitá, pečiarka, lesklokôrovka obyčajná a shiitake sú dokonalé pre náš cieľ. Ešte účinnejšia od spomenutých žezlovka čínska, o ktorej jedna čínska vedecká štúdia zistila, že je vynikajúcou protilátkou na jarnú únavu. Ďalšie užitočné informácie o energizujúcich schopnostiach si možno prečítať na stránkach o liečivých hubách.
Zdroje:
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disorder/basics/symptoms/con-20021047
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2012.760103
https://www.webmd.com/women/features/you-give-me-spring-fever#1
https://www.vitalitas-magazin.sk/sezonne/prebudte-sa-z-jarnej-unavy
https://www.supergreens.sk/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/