head

Kurkuma latte: nápoj z najzdravšej koreniny na svete

Kurkuma latte je zdravý spôsob na povzbudenie
Kurkuma latte je zdravý spôsob na povzbudenie
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Počuli ste už výraz zlaté mlieko? Je to najlepšia alternatíva raňajšej kávy, ktorá je schopná prekonať aj účinky známej matcha latte. Kurkuma latte nielenže rozjasní váš deň, ale postará sa aj o vaše zdravie. Avšak skôr, ako sa zoznámime s týmto nápojom, povedzme si niečo o jeho hlavnej zložke - kurkume.

 

Liečivá kurkuma

Táto korenina je vďaka kurkumínu, ktorý jej dáva typickú žltú farbu, tak zaujímavá a často je spomínaná ako najzdravšia korenina na svete. Kurkuma je na jednej strane nevyhnutnou základnou zložkou karí, na druhej strane zase disponuje mnohými liečivými účinkami. V Indii sa už stáročia používa pri príprave jedál, no pre obyvateľov znamená aj jednu z najobľúbenejších liečivých rastlín. Vzhľadom na to, že obsahuje bioaktívne zlúčeniny s liečivým účinkom, často sa aplikuje zvnútra aj zvonka v ajurvédskom liečiteľstve.

Kurkumín je polyfenolová zlúčenina, ktorá v ľudskom organizme rozvinie svoje silné prospešné účinky. Nakoľko má antioxidačné účinky, bojuje proti škodlivým voľným radikálom, posilňuje imunitný systém, chráni kardiovaskulárny systém, zabraňuje oxidácii mastných kyselín, znižuje hladinu cholesterolu a predchádza kôrnateniu ciev. Okrem toho kurkuma obsahuje významné množstvo kyselinu askorbovú, beta-karotén, zinok, vápnik, železo, draslík, vlákniny a flavonoidy. Vzhľadom na to, že kurkumín je zlúčenina so silným protizápalovým účinkom, môže pomáhať aj pri liečbe reumatoidnej artritídy.

Kurkuma, ako súčasť zábalu, vyvíja svoje protizápalové účinky priamo na problematickú pokožku, vynikajúco pôsobí proti vyrážkam (akné), okrem toho je možné ju zavolať na pomoc v prípade psoriázy. Avšak týmto sa zoznam zdravie chrániacich účinkov zázraku menom kurkuma zďaleka nekončí. Hľuza kurkumy je najlepším pomocníkom počas detoxikácie, no táto vlastnosť sa neprejaví iba v tráviacom systéme, pretože stimuluje činnosť žlčníka, zvyšuje počet enzýmov produkovaných pankreasom, znižujúc tak príznaky súvisiace so zlým trávením, ako napr. nutkanie na zvracanie a nepríjemné nadúvanie v oblasti podbruška. Častá konzumácia kurkumy pomáha predchádzať vzniku gastritídy (zápal sliznice žalúdka).

Čo si dať ráno namiesto kávy?

Odpoveď je veľmi jednoduchá: kurkuma latte, ktoré si právom získalo priazeň zástancov zdravého životného štýlu! Vzhľadom na povzbudzujúci účinok veľmi rýchlo dodá energiu a nakoľko kurkumín nereaguje na teplo, svoje prospešné účinky si zachová aj v tom prípade, pokiaľ je pripravený ako horúci nápoj - kurkuma latte. Latte pripravené z kurkumy osvieži v priebehu chvíľky

Kto v Indii pociťuje slabosť, pije pije kurkuma latte, iným menom zlaté mlieko, no používa sa takmer pri všetkých ochoreniach. Každá zo zložiek má aj samostatne vynikajúce účinky na zdravie, nech už je to škorica, zázvor, čierne korenie, kurkumín. Vlastnosti kurkumínu sme už spomenuli, teraz sa pozrime na tie ostatné.

Keď sa povie prirodzená očista tela, zázvor je na prvom mieste na zozname pomocníkov. V prvom rade ho možno použiť pri očiste lymfatického systému, ale dokáže zahubiť aj vírusy spôsobujúce nádchu a chrípku, ako aj helicobakter pylori, ktorý zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka. Zmierňuje príznaky zápalu v prípade reumatoidnej artritídy a zápalu kĺbov, rovnaku zmierňuje bolesti svalov, príznaky migrény a bolesti hlavy. V zázvore obsiahnutý gingerol a iné antioxidačné zložky pomáhajú pri liečbe nádorových ochorení, obzvlášť pri liečbe rakoviny hrubého čreva, prostaty a konečníka. Škorica zahubí patogény

Škorica disponuje mnohými prospešnými vlastnosťami: dokáže zahubiť vírusy, baktérie, plesne. Veľmi často sa používa ako zložka do zubnej pasty, ústnej vody: odstraňuje nepríjemný zápach z úst, ktorý je dôsledkom zlého trávenia, alebo prítomnosti patogénov. Škorica je navyše vynikajúcou protilátkou na huby Candida albicans a Escherichia (E coli), ktoré sú zodpovedné za zápal a infekciu močových ciest. Dennou konzumáciu môžeme znížiť hladinu krvného cukru, ako aj upraviť aktivitu inzulínu, následkom čoho sa cukor dostane do buniek v správnom množstve. Čierne korenie

Čierne korenie je vynikajúcim antioxidantom, je bohatý na vitamín K, železo a mangán, avšak jednou z jeho najhodnotnejších zložiek je piperín. Piperín je zodpovedný za to, že keď vdýchneme čierne korenie, pochytí nás kýchanie. Táto základná zložka síce dráždi nos, avšak svoje skutočné hodnoty naplno vyvinie v boju proti tuku. Podľa štúdie, publikovanej v Journal of Agricultural and Food Chemistry, pomáha piperín normalizovať hladinu cholesterolu, pomáha pri potení a má diuretické účinky.

Niekoľko štúdií uvádza, že môže zlepšovať celkovú náladu a zmierniť príznaky depresie. Počas výskumu, ktorý trval 1,5 mesiaca, podávali pacientom trpiacim depresiou kurkumín, antidepresíva, alebo zmes oboch. Osoby, ktoré dostávali iba kurkumín, spozorovali podobné zlepšenie stavu, ako tie, ktoré užívali antidepresíva. 

Kurkuma latte - recept

Prísady:
- 0,5 šálky mlieka
- 1 čajový lyžica kurkumy
- nastrúhaný malý kus zázvoru/ 0,5 čajovej lyžice zázvoru v prášku
- 0,5 čajová lyžica škorice
- štipky mletého čierneho korenia
- 14 čajová lyžica medu/javorového sirupu

Všetky prísady zmiešajte s prevareným mliekom a zlatisté kurkuma latte môžeme konzumovať.

Zdroje: 
https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric
https://www.healthline.com/nutrition/golden-milk-turmeric
https://zn.sk/kurkuma-nezamenitelna-korenina/
https://www.vitalitas-magazin.sk/bylinky/kurkuma
https://www.detoxikacia-organizmu.com/candida
https://www.detoxikacia-organizmu.com/naduvanie

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu