Máte jasno v tom, čo znamenajú čísla faktorov a kedy a koľko mlieka sa odporúča používať?
Rôzne mlieka na opaľovanie sa čoraz častejšie prispôsobujú k jednotlivým druhom slnenia. Dnes už existuje mnoho druhov: krém na opaľovanie, gél na opaľovanie, a samozrejme sú prispôsobené slneniu pri jazere, pobytu v trópoch, dokonca aj lyžovaniu na horách. Je vôbec mlieko na opaľovanie potrebné?
Starostlivo a pravidelne používané mlieko na opaľovanie výrazne znižuje riziko vzniku melanómu, ale na pláži, v blízkosti vody, piesku, ale aj betónu buďme nanajvýš opatrní, pretože sa nám na týchto miestach dostáva zvýšenej dávky škodlivých účinkov slnečných lúčov. Zamerali sme na najčastejšie otázky v súvislosti s mliekom na opaľovanie.
Riziko spálenia pokožky síce znižuje, ale ochrániť epidermu pred vznikom vrások a predčasným starnutím sú schopné iba mlieka na opaľovanie s ochranným faktorom vyšším ako 15, resp. tie, ktoré sú schopné poskytnúť ochranu proti UVA a UVB lúčom.
Ani oblaky, ani tieň neposkytujú ochranu pred škodlivými lúčmi, pretože značná časť z nich dokáže preniknúť dokonca aj cez hmlu.
Ochranný faktor označený na mlieku na opaľovanie - SPF (Sun Protector Factor) - sa vzťahuje na ochranu proti UVB žiareniu, poukazuje na to, ako dlho môžeme byť na slnku, pokiaľ používame tento prostriedok. V lete si na opaľovanie vyberme mlieko s ochranným faktorom 30, takto sme chránení pred 97% škodlivých UVB lúčov.
Vo všeobecnosti sa považuje za optimálne množstvo 1 polievková lyžička na jednotlivé časti tela, ale nešetrime prípravkom ani vtedy, pokiaľ sme sa rozhodli za cenovo drahší variant. Mlieko aplikujme minimálne 15 minút pred opaľovaním!
Podľa medzinárodných predpisov je mlieko na opaľovanie použiteľné po dobu 3 rokov od dátumu výroby, avšak oplatí sa skontrolovať dátum spotreby na obale. Pokiaľ sa však zmenila vôňa, farba, alebo konzistencia prípravku, bez rozmýšľania ho vyhoďme.
Dohliadajme na to, aby sme si telo počas pobytu na slnku natierali približne každé 2-3 hodiny! Podľa možnosti si zvoľme vodeodolné prípravky, pretože tie, ktoré nie sú vodeodolné, môže z pokožky zmyť hoci aj pot, potom môže ľahko dôjsť k spáleniu sa slnkom. Dnes už máme k dispozícii prípravky vyvinuté vyslovene len na tvár, veď najcitlivejšie zóny tváre - oblasť okolo očí a úst - si vyžadujú ojedinelú starostlivosť.
Pokiaľ sa nechránime dostatočne, alebo jednoducho sme si príliš dlho užívali slnečných lúčov, bolestivé následky náško onania nás veru neobídu. Aké domáce metódy sa oplatí vyskúšať, aby sme sa ich zbavili?
Aloe vera: Zdravie chrániaca Aloe vera, obsahujúca aminokyseliny a antioxidanty, je jedna z najvšestrannejších liečivých rastlín, ktorá je špecialistom na zápaly a aj na spáleniny následkom slnenia. Najlepšie je použiť čistú Aloe vera: jednoducho len rozkrojíme napoly jej listy a vydlabeme z nich gélovú vnútornú hmotu a natrime ňou pokožku spálenú nadmerným slnením. Aloe vera nielen zmierňuje bolesť a zápaly, ale lieči aj zápaly kože, zabraňuje tvorbe vrások, spomaľuje starnutie pokožky a zmierňuje príznaky po uštipnutí hmyzom. Vynikajúco hydratuje, vďaka obsahu minerálnych látok a vitamínov ošetruje pokožku, v neposlednom rade urýchľuje hojenie rán, preto je vhodný, okrem liečenia následkov spálenia sa slnkom, aj na liečbu menších rezných rán, alebo odrenín.
Uhorka: Pri liečbe spálenia sa slnkom je mimoriadne dôležité pokožku nielen chladiť, ale aj napomáhať jej regenerácii. Uhorka s výdatným obsahom minerálnych látok a vitamínov nám môže v tomto tiež veľmi pomôcť: uhorku, predtým uchovávanú v chladničke, umyjeme, nakrájame na tenké plátky a prikladáme na postihnutú časť pokožky. Kremík, nachádzajúci sa v uhorke posilňuje nechty a vlasy a obsah síry podnecuje a urýchľuje rast vlasov. Nakoľko táto zelenina pozostáva z 90 % z vody, možno ju úspešne použiť aj pri detoxikačných kúrach.
Harmanček: Pokiaľ je spálenie pokožky iba mierne, môžeme vyskúšať chladivý kúpeľ: do vane s vodou pridáme 2 poháre vychladeného harmančekového čaju. Telo, prahnúce po utíšení pálivého pocitu namáčame v kúpeli 30 minút. Pokiaľ sa nám kúpeľ nežiada, namočíme do harmančekového čaju uterák a ten prikladáme na začervenané miesta. Táto liečivá rastlina upokojuje zapálenú pokožku, podporuje rýchle hojenie rán, ale umývanie harmančekom poskytne pomoc aj v prípade bodnutia hmyzom, alebo pri opare (tzv. plienkový opar u malých detí).
O kukuričnej múke, ako o prostriedku, ktorý zmierňuje príznaky spálenia, veľa nepočuť, avšak je účinok môže poskytnúť rýchle zmiernenie ťažkostí: pripravme si kašovitú hmotu zmiešaním studenej vody a kukuričnej múky, následne ju nanesme na pokožku. Nechajme pôsobiť, kým sa hmota neprehreje a opláchnime ju studenou vodou.
K tomu, aby sme pokožku vhodne chránili pred UV lúčmi, je potrebné sa postarať o doplnenie vitamínov A, C, E a B a antioxidačnými vlastnosťami zvnútra. Uprednostňujme žlté a červené rastliny, alebo tie so zelenými listami, klíčky obilnín, bobuľové ovocie a rastlinné oleje. Pokiaľ sa chceme vyhnúť spáleniu slnkom, zvýšme konzumáciu marhúľ, broskýň, žltého melónu, višní, čerešní, zo zeleniny si doprajme mrkvu, brokolicu, kel, špenát, petržlen, paradajky a rozmarín. Ich konzumáciou urobíme najviac pre zachovanie zdravia a krásy našej pokožky.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ochrann%C3%BD_pr%C3%ADpravok_pred_slne%C4%8Dn%C3%BDm_%C5%BEiaren%C3%ADm
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/aloe-vera-ucinky/