Kyslá kapusta, ktorá je bohatá na vitamíny a minerálne látky, kvasené uhorky, kaukazský kefír a jogurt, to sú všetko dokonalé zdroje probiotík. K tomu, aby mohli vyvinúť svoj účinok je však potrebný aj príjem prebiotík!
Kmene dobrých baktérií akými sú Lactobacily a Bifidobactérie, ktoré sa nachádzajú v probiotikách, pomáhajú posilniť imunitný systém, prispievajú k zachovaniu a k napraveniu rovnováhy črevnej flóry, a po antibiotickej liečbe sa ľahšie napraví zdravie trávenia.
K probiotikám sa môžeme dostať rôznymi spôsobmi: rovnako pomocou doplnkov výživy, ako aj z prírodných zdrojov, čiže zo zeleniny, ovocia, kvasených potravín. K tomu, aby sa mohli probiotiká zachytiť a rozmnožovať sa, je vhodné konzumovať aj prebiotiká. Probiotiká, ktoré pochádzajú z prírodných zdrojov, musíme dopĺňať dlhodobo a pravidelne, aby mohli svoj účinok účinne vyvinúť.
Kyslá kapusta je nielen veľmi chutná, ale zároveň vďaka vysokému obsahu vitamínov B, E a C posilňuje imunitný systém a priaznivo vplýva aj na črevnú flóru.
Počas zimných mesiacov si môžeme kapustou s antibakteriálnym účinkom doplniť väčšinu potrebnej zásoby vitamínov, pričom je zároveň aj cenným zdrojom probiotík. Kapusta je chutným „údržbárom“ žalúdka a črevného systému, pri jej kúpe si však dajme pozor na to, aby sme kupovali iba čerstvo porciovanú kapustu, pretože vopred pripravené balenia stratia pri konzervovaní časť živých baktérií.
Popri kyslej kapuste sú ďalšou najobľúbenejšou kyslou lahôdkou kvasené uhorky, ktoré sú oproti kyslým uhorkám lepšie preto, lebo verzia robená so soľou a vodou je bohatá na probiotiká, kým v uhorkách s octom ocot baktérie zahubí. Uhorky pomáhajú telo vitalizovať, sú výborným prírodným detoxikantom, podporujú trávenie a vynikajúco posilňujú imunitný systém. Vďaka vysokému obsahu draslíka a horčíka prospieva táto zelenina aj pokožke.
Pravidelná konzumácia jogurtov a kefíru priaznivo vplýva na trávenie, pomáhajú odstrániť nadúvanie, a aj zápchu. Tieto lahôdky môžeme úspešne použiť aj proti hnačke, ich účinok sa pri ich konzumácii s probiotikami zvyšuje. Prirodzeným zdrojom prebiotík sú napríklad ovsené vločky, sladké zemiaky, banány, alebo aj cesnak.
Je dôležité, aby sme z poličiek obchodu zobrali iba ich prírodné formy, bez farbív a stabilizátorov chuti, pretože iba ich prírodné formy bez toxických látok je možné zaradiť do zdravej životosprávy!
Zdroj:
http://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-probiotics