head

Srdcový infarkt: nežné pohlavie v ohrození

srdcový infarkt u žien
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Srdcový infarkt sa mylne posudzuje ako mužská choroba, pričom sa môže vyskytnúť aj u žien Navyše sa u žien objavujú jeho príznaky omnoho zákernejšie, preto je dobre vedieť, aké varovné signály naň poukazujú.

Nikto nie je výnimkou

Srdcový infarkt a náhlu smrteľnú srdcovú príhodu zapríčiňuje usadenina pod najvnútornejšiou vrstvou tepny vyživujúcej srdce, ale výrazný rizikový faktor predstavuje aj vysoký krvný tlak, fajčenie, cukrovka, obezita, ďalej genetická predispozícia a životný štýl s nedostatkom pohybu. U žien ovplyvňujú riziko infarktu aj mnohé ďalšie faktory: stresový stav vyvolaný problémami v zamestnaní a v rodine. K rizikovým faktorom prispievajú aj dlhotrvajúci rozvod alebo náhle úmrtie blízkeho človeka. Konzumácia veľkého množstva alkoholu vplýva škodlivo na činnosť srdca. V dôsledku nedostatku estrogénu sa zvyšuje riziko srdcového infarktu aj po menopauze.

„Cítim sa tak zvláštne“

Hoci je srdcový infarkt jedným z hlavných dôvodom úmrtí, nie každý vie, aké sú jeho symptómy. Platí to obzvlášť na ženy. Kašeľ: vytrvalý kašeľ môže byť predzvesťou infarktu, nakoľko v dôsledku nedostatočnej srdcovej činnosti sa môže v pľúcach hromadiť tekutina.  Náhle sa objavujúca slabosť, malátnosť - ako aj nutkanie na zvracanie môžu byť tak skorým príznakom blížiaceho sa srdcového infarktu alebo môžu srdcový záchvat aj sprevádzať. Pred srdcovým infarktom sa veľa chorých sťažuje na nadúvanie a žaldočné problémy. Ich vysvetlenie sa nachádza v krvnom obehu: organizmus nie je schopný ujať sa svojich bežných úloh. Ako následok nedostatočnej činnosti srdca sa mení aj zásobovanie krvi kyslíkom, ktoré vedie k nepokoju a nedostatku spánku.  Ďalším symptómom pred záchvatom, sú závraty, často spojené so stratou rovnováhy, ktoré môžu viesť k bezvedomiu.  Dôvodom je porucha krvného obehu, ktorá spôsobuje nedostatok kyslíka v mozgu. Typickým príznakom srdcového infarktu je tlaková bolesť, objavuje sa uprostred hrudníka, trvá jednu-dve minúty, a pravidelne sa vracia.
U žien sa častejšie objavujú bolesti v podbrušku, bolesti chrbta a čeľuste, nutkanie na zvracanie, dýchavičnosť, zahmlené videnie a silnejúce potenie sa pokožky hlavy. Často bolesť zasiahne aj žalúdok, preto sa môže stať, že chorý si dáva do súvisu príznaky infarktu so zlým trávením.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu