head

Poruchy štítnej žľazy: znížená a zvýšená funkcia štítnej žľazy

Znížená funkcia štítnej žľazy sa dá zistiť aj pomocou vyšetrenia ultrazvukom
Znížená funkcia štítnej žľazy sa dá zistiť aj pomocou vyšetrenia ultrazvukom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Nadúvanie, zápcha, nadváha, únava - tieto časté symptómy väčšinou súvisia s nejakými tráviacimi poruchami, avšak môže sa stať, že ich príčinou je chronicky znížená funkcia štítnej žľazy. V takýchto prípadoch môže naše ťažkosti pomerne účinne zmierniť, alebo dokonca úplne odstrániť, zmena životného štýlu.

Znížená funkcia štítnej žľazy je veľmi zákerný stav, pretože sa neprejavuje jednoznačnými príznakmi, z toho dôvodu sa aj k liečbe spravidla pristupuje oneskorene.

Znížená funkcia štítnej žľazy - diagnostika

Ochorenie je možné zistiť pomocou jednoduchých krvných testov. Pokiaľ hladina hormónov trijódtyronín a tyroxín výrazne klesne, to znamená, že klesne minimálne o 40 %, jednoznačne je potvrdená znížená funkcia štítnej žľazy. V takýchto prípadoch sa hodnota TSH (tyreotropný hormón, čiže hormón, ktorý podporuje správnu funkciu štítnej žľazy) spravidla zvýši, pretože organizmus sa takto snaží zvýšiť tvorbu hormónov - trijódtironínu a tiroxínu, ktorá je spravidla nedostatočná z dôvodu nedostatku jódu (pre produkciu hormónov je jód potrebný), ochorenia štítnej žľazy ( v prvom rade zápalom, či jej odstránením).

Zriedkavo sa môže stať, že všetky tri hodnoty sú nízke, čo je ale príznakom narušenej činnosti hypofýzy (podmozgovej žľazy).

Znížená funkcia štítnej žľazy sa dá zistiť aj pomocou vyšetrenia ultrazvukom, resp. scintigrafiou vykonanou pomocou rádioaktívnych látok.

Poruchy metabolizmu

Nakoľko hormóny štítnej žľazy podporujú metabolizmus - látkovú výmenu, ich nedostatok spôsobuje práve opačný efekt, čo sa môže prejaviť formou nasledovných príznakov: tráviace poruchy, zápcha, nadúvanie (opuchnutá tvár), a únava.

Zároveň spravidla spôsobuje znížená funkcia štítnej žľazy priberanie, ktoré je výsledkom zápchy, oslabenej peristaltiky čriev a hlavne nedostatočného metabolizmu. Príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy sú badateľné aj na tvári. Nakoľko sa nahromadí medzibunková tekutina, tvár a krk budú zdurené - akoby opuchnuté, navyše toto zdurenie, resp. opuch v oblasti krku následne spôsobuje, že hlas postihnutého sa stáva hlbším, „chrapľavým“. Ďalšími príznakmi môžu byť aj depresia, poruchy pamäte, suchá pleť a suché vlasy.

Liečba zníženej činnosti štítnej žľazy

Pokiaľ je zníženie činnosti štítnej žľazy spôsobené ochorením štítnej žľazy, lekár naordinuje liečbu doplnením hormónov. Na liečbu zníženej funkcie štítnej žľazy z dôvodu nedostatku jódu je nevyhnutné dopĺňanie jódu. čo možno najjednoduchšie dosiahnuť konzumáciou jodidovanej soli, morských rýb, rias, mušlí, paradajok, špenátu a jódovej vody. Je dôležité vedieť, že v prípade zápalu štítnej žľazy sa zvýšený príjem jódu neodporúča.

Činnosť štítnej žľazy podporuje železo, meď, selén, zinok, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, ale rovnako dôležité v rámci našej diéty je aj to, aby sme sa postarali o príjem dostatočného množstva vlákniny. Tým môžeme vo veľkej miere prispieť k zmierneniu ťažkostí a tým aj zápchy a nadúvania, ako aj k zníženiu telesnej hmotnosti.  

Dobre vedieť

Vstrebávaniu jódu bráni lepok, sója, brokolica, kapustoviny, preto tieto konzumujme výlučne pod dohľadom svojho lekára.


Zvýšená činnosť štítnej žľazy | Príčiny a liečba

Zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza) je v podstate časté ochorenie, ktoré sa dotýka hlavne žien, jej riziko vo veľkej miere zvyšuje fajčenie a stres. Toto ochorenie ostáva dlho nepozorovateľné, preto je dôležité aby sme poznali jej príznaky, pretože čím skôr začneme s liečbou, o to úspešnejšia bude.

Prečo sa dá zvýšená činnosť štítnej žľazy rozpoznať ťažko v počiatočnom štádiu? Je to preto, lebo prvé príznaky ochorenia nie sú jednoznačné, pretože hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú činnosť mnohých orgánov v tele, urýchľujú metabolizmus, takže pokiaľ sa tento zmení, prejavia sa rôzne ťažkosti a zmeny po celom tele. Tieto príznaky sa však môžu prejaviť aj z iných dôvodov a môžu poukazovať aj na iné ochorenia. Hoci je toto ochorenie časté u žien vo veku 20 - 40 rokov, v skutočnosti nezávisí ani od veku, ani od pohlavia, prepuknúť môže u kohokoľvek.

Rizikové faktory

Skôr, ako sa začneme zaoberať dôvodmi, ktoré vyvolávajú toto ochorenie, je potrebné si ujasniť tie okolnosti, ochorenia, poruchy funkcií, ktoré zvyšujú riziko jeho vzniku. Spomedzi nich je najdôležitejší faktor dedičnosti, stres a fajčenie. Rovnako je preukázateľná súvislosť medzi zvýšenou aktivitou TSH hormónu, presnejšie vplyvom toho objavených antiteliesok, a zvýšenou činnosťou štítnej žľazy. Problémy môže spôsobovať veľké množstvo jódu (jodidovaná soľ, potraviny, výživové doplnky obsahujúce jód). Dobrou správou je, že pokiaľ na pozadí ochorenia figurujú tieto faktory, ochorenie je len prechodné. Diéta odporúčaná pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy, ktorá sa zakladá na vynechaní jódu, tento problém vyrieši.

Pozorovaním sa zistilo, že ochorenie sa častejšie prejavuje v období puberty, po pôrode a v období menopauzy. Neodporúča sa nechať bez povšimnutia ani psychické dôvody ochorenia štítnej žľazy, medzi ktoré patrí smútok, resp. akékoľvek negatívne stresové obdobie trvajúce dlhšiu dobu. Riziko zvyšuje zvýšená konzumácia sladkostí (v prvom rade biely cukor), obzvlášť vtedy, pokiaľ sa tak deje v zimnom období.

Zvýšená činnosť štítnej žľazy: príčiny a dôsledky

Vplyvom zvýšenej činnosti štítnej žľazy vzrastie spotreba kyslíka, preto telo produkuje viac tepla. Zvýšená telesná teplota - nie horúčka - je prvým príznakom ochorenia, a je sprevádzané silným potením. V niektorých prípadoch sa môže pripisovať aj nadváhe: v takomto prípade zvýšenou produkciou hormónu štítna žľaza urýchli metabolizmus, aby sa telo oslobodilo od zbytočných kilogramov. Pokiaľ sa tento stav stane neovládateľným, vytvára sa chronické chudnutie a stavy nedostatku.

V každom prípade berme do úvahy zvýšenú činnosť štítnej žľazy, pokiaľ sa náhla strata hmotnosti prejavuje i napriek zvýšenej chuti do jedla.

via GIPHY

Ďalším vážnym problémom môže byť to, že vplyvom zvýšenej spotreby kyslíka sa cievy rozšíria, následkom čoho sa zvýši krvný tlak. Následkom toho môžeme pociťovať zvýšené búšenie srdca, pocit dušnosti, ktoré v zriedkavých prípadoch môže vyústiť do záchvatu paniky. Pacienti trpiaci kardio-vaskulárnymi ochoreniami, resp. ochorením ciev,  môže toto rapídne zhoršovať zdravotný stav.

Pokiaľ zvýšená činnosť štítnej žľazy pretrváva dlhšiu dobu, výrazne zaťažuje srdce, často sa dá spozorovať atrofia ľavej srdcovej komory. Ďalším príznakom je triaška končatín, oslabenie svalstva, zvýšená únava, prípadne poruchy spánku. Zvýšená činnosť štítnej žľazy ovplyvňuje aj funkciu nervovej sústavy, môže sa prejaviť bezdôvodná nervozita, zmena nálad, ktorá časom prejde do apatie, depresie, alebo naopak, do silnej, neovládateľnej podráždenosti.

Môže sa objaviť aj stupňujúca sa únava, poruchy spánku, skleslosť

Nepriamym príznakom je nepravidelná menštruácia, pokles libida, a pomalé hojenie opuchov a krvných podliatín.

Vonkajšie príznaky

Snáď najzrejmejším, avšak neskorším znakom zvýšenej činnosti štítnej žľazy je viditeľné zväčšenie štítnej žľazy, vznik strumy, ako aj vypuklé oči. Ďalším vonkajším príznakom sú lámavé vlasy, stenčenie vlasov, a postupné vyrovnávanie kučeravých vlasov.

Graves-Basedowa choroba

V prípadoch, ktoré boli doteraz spomenuté, je za zvýšenú činnosť zodpovedná len jedna časť štítnej žľazy. Môže sa však stať aj to, že nesprávne funguje celý orgán, a tento stav sa nazýva Grave-Basedowa choroba, čo je autoimúnne ochorenie a spája sa s nadmernou konzumáciou jódu. Typické pre toto ochorenie sú vypuklé oči, zrýchlený tlkot srdca a struma.

Prírodná liečba zvýšenej činnosti štítnej žľazy

Jednoduchým životným štýlom a zmenou stravovacích návykov sa dá liečiť mnoho ochorení. Takto je to aj v prípade zvýšenej činnosti štítnej žľazy, ktorej príznaky je možné zmierniť konzumáciou istých potravín, resp. ich vynechaním. V podstate za krátky čas je takto možné zmierniť príznaky, ba čo viac, môže nastať stav bez akýchkoľvek príznakov.

Pokiaľ nás trápi zvýšená činnosť štítnej žľazy, strava je veľmi dôležitá. Výborným základom tejto stavy sú riasy - napr. chlorella, kokosový olej, strukoviny, kukurica a pistácie. Vysoký obsah selénu v týchto potravinách prispieva k upraveniu správnej činnosti štítnej žľazy.

Nakoľko zvýšenú činnosť štítnej žľazy často sprevádza zápal, pime čo najviac čajov a odvarov s protizápalovým účinkom. Výborne sa môže osvedčiť, pokiaľ si pravidelne doprajeme niekoľko dúškov vývaru z rozmarínu, bazalky, oregána, alebo zmesi týchto korenín.

Dobrým riešením môže byť citrónový balzam a vývar zo zázvoru, ktoré znižujú aktivitu TSH, avšak zázvor je možné konzumovať aj surový, podobne ako ostatné liečivé bylinky.
Pomôcť nám môže aj medovka lekárska, resp. esenciálny olej z nej, ktorý môžeme aplikovať pri masáži, alebo inhalácii. Výborne ukľudňuje a prispieva aj ku kľudnému spánku.

Zvýšme príjem vitamínov A-,C-,D- a B, ako aj vápnika, zinku, a horčíka. Vo veľkom množstve ich obsahuje zelenolistá zelenina.

Čo sa týka zmeny životného štýlu, oplatí sa vyhýbať slneniu, alkoholu, fajčeniu, pravidelný pohyb však môže značne zlepšiť náš stav. Čo je však obzvlášť dôležité, vyhýbajme sa stresovým situáciám. Pokiaľ sa podarí dodržať aspoň to posledné, už sa nám  podarilo urobiť veľa v záujme zmiernenia príznakov zvýšenej činnosti štítnej žľazy.

 

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/9153.php?sr
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5014602/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0022776/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3968713/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4267409/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25183510
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19793640

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu