head

Tekutinový pôst: výsledok za 5 dní

Tekutinový pôst: výsledok za 5 dní
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Účinným spôsobom domácej detoxikácie  a očisty hrubého čreva  je päťdňový tekutinový pôst. Hoci vyžaduje veľkú dávku odhodlania a výdrže, úsilie sa oplatí: správne dodržaný tekutinový pôst má za následok telesné aj duševné pookrianie a navyše pomáha redukovať hmotnosť, jej pôsobením môže ručička na váhe ukázať aj o 5 kíl menej.
Jar je jedným z najdôležitejších období detoxikácie. Po zime sú už toxíny a škodlivé usadeniny nahromadené v organizme v takom množstve, aké už prirodzené vylučovacie procesy nie sú schopné odstrániť z organizmu. V takomto prípade môže urobiť dobrú službu tekutinový pôst, ktorý predstavuje rýchlu a dôkladnú detoxikáciu. Dôležité je aj naladenie sa na kúru, čo znamená, že dva dni pred tekutinovým pôstom sa zdržme konzumácie ťažkých jedál a zvýšme podiel rastlinnej vlákniny v strave.

Nejde o hladovanie

Pri dodržiavaní kúry s tekutinovým pôstom má najdôležitejšiu úlohu výdrž, veď počas piatich dní môžeme konzumovať výlučne tekutiny. Tými  môžu byť pasírovaná, prípadne minerálnou vodou pripravená zeleninová alebo ovocná šťava (obzvlášť sa odporúča šťava z aloe very), prípadne bylinkový čaj, podstatou je, že z tekutiny musíme vypiť aspoň 3-4 litre denne, pričom pevnú stravu nemôžeme prijať vôbec. V prípade výskytu silnej bolesti hlavy alebo závratov pokojne môžeme zjesť za lyžičku medu. Keďže aj počas kúry s tekutinovým pôstom je nutné zabezpečiť dostatočný príjem vitamínov a živín, nerobme pokusy s tým, že budeme piť len vodu.

Prenesme sa cez mŕtvy bod

Tekutinový pôst je najťažší v tretí deň, ale po jeho prekonaní už kúru určite úspešne dokončíte. Pomôcť nám môže pohyb: keď sa cítime veľmi slabí alebo máme bolesti hlavy, výdatná prechádzka v prírode dokáže zázraky. Ešte jedna rada: ak počas kúry dostaneme záchvat hladu, vypime veľký pohár vody,  čo pomôže vytvoriť pocit nasýtenosti. Počnúc šiestym dňom už môžeme jesť ovocie, jogurt, nízkotučné syry a iné mliečne výrobky a postupne aj zeleninu. Od ôsmeho dňa môžeme opäť konzumovať zdravé jedlá bez obmedzení.

Upozornenie!

Bez dohľadu lekára môže kúra s tekutinovým pôstom trvať maximálne 5 dní. Tehotné ženy, dojčiace matky, deti, ľudia trpiaci chorobami tráviaceho systému, rakovinou či cukrovkou nemôžu kúru s tekutinovým pôstom podstúpiť!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu