head

Artičoky na detoxikáciu a chudnutie | Ako ich použiť?

Účinky artičok: zelenina na chudnutie stredozemskej diéty
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Kto má rád kvety, nemôže byť zlým človekom – hovorí príslovie, čo v súvislosti s artičokami môžeme okrem zmyslu pre krásu rozšíriť aj na stravovanie. Je to preto, lebo z artičok, tejto mimoriadne liečivej rastliny s výnimočnou chuťou, konzumujú labužníci púčiky a lupene kvetov.

Už v staroveku poznali liečivé účinky artičok. Egypťania, Gréci a Rimania – popri výnimočnom kulinárskom zážitku – ho jedli predovšetkým kvôli liečbe tráviacich porúch, a tiež ho považovali za afrodiziakum. Artičoky sú okrem toho výborným detoxikantom a diétnym jedlom, aj preto je dobré zaradiť ich do svojho jedálneho lístka. Na väčšine územia Európy sa rodia iba na jar, v stredozemnej oblasti sú dostupné takmer počas celého roka. Konzumujeme mäsité listy púčikov a vnútorné časti okvetia.

Vitamíny a inulín

Artičoky v pomerne vysokom množstve obsahujú vitamíny C a K, kyselinu listovú, draslík, horčík a mangán, ale aj od tohto dôležitejšie je, že sú mimoriadne bohaté na inulín, čo je jedna z najdôležitejších vláknin. 10 dekagramov artičok pokrýva tretinu dennej potreby vlákniny nášho organizmu. Ich antioxidačné flavonoidy a vitamíny viažu voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za vznik rakoviny, zápalov a srdcovo – cievnych ochorení. Obzvlášť účinné sú pri liečbe leukémie, rakoviny prostaty a prsníkov.   

Detoxikácia na všetkých úrovniach

Vďaka vysokému obsahu vlákniny v značnej miere prispieva pravidelná konzumácia artičok k detoxikácii  organizmu. Inulín, ktorý sa nachádza v rastline (výnimočná vláknina so sladkou chuťou), takmer úplne odstráni nahromadené škodlivé usadeniny z hrubého čreva, nasaje do seba toxické látky, odstráni zápchu a hnačku. Ale artičoky nedetoxikujú iba tráviaci systém. Vďaka močopodným účinkom prečistia obličky, antioxidačný cinarín urýchli regeneráciu pečene, očistí krv a žlčovody. Inulín výborne nahrádza cukor, znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. A ešte niečo: artičoky zmierňujú príznaky ťažko liečiteľného IBS syndrómu!

Prospieva tráveniu a prispieva ku chudnutiu

Vláknina zlepšuje trávenie a pomáha aj pri chudnutí, veď zlepšuje látkovú výmenu a pomáha napraviť rovnováhu črevnej flóry. Je to dôležité preto, lebo probiotické baktérie, ktoré sú stavebnou jednotkou črevnej flóry, prispievajú k tvorbe tráviacich enzýmov, preto majú priamy vplyv aj na reguláciu telesnej hmotnosti. Trávenie podporuje táto vláknina aj tým, že stimuluje tvorbu žlče. K zníženiu hmotnosti prispieva aj to, že artičoky znižujú pocit hladu, odstránia z tela nahromadenú vodu a majú mimoriadne nízku kalorickú hodnotu: 100 gramov artičok je iba 53 kalórií.  Preto ak uvažujeme nad jarným, letným chudnutím, na artičoky v žiadnom prípade nezabudnime.

Kvet na ochranu srdca

A to ešte stále nie je všetko: vláknina, ktorú artičoky obsahujú, znižujú aj hladinu cholesterolu v krvi, preto konzumácia tejto rastliny prispieva k liečbe a prevencii vzniku ochorení obehovej sústavy. Jej schopnosť chrániť srdce zvyšuje aj obsah draslíka a účinok na zníženie hladiny krvného tlaku. Artičoky môžu pokojne konzumovať aj cukrovkári, lebo nezvyšujú hladinu cukru v krvi.

Ak nás trápi zápal, artičoky pomôžu

Zábal z listov a kvetov artičok môže zmierniť reumatické ťažkosti, ak si z nich uvaríme čaj, zmierni zápal žlčníka, hrdla a tlmí kašeľ. Navyše môžeme odvarom zmierniť aj akútne problémy s obličkami a močovým mechúrom, napríklad kŕče, ale artičoky dokážu urýchliť aj vyplavenie močových kameňov.

Neodporúčajú sa pre každého

Napriek tomu, že artičoky vo veľkej miere obsahujú kyselinu listovú, ktorá je pre zdravý vývoj plodu nesmierne dôležitá, pre tehotné ženy nie sú riešením. V ich prípade môže konzumácia artičok často spôsobiť nutkanie na vracanie. Artičoky sa neodporúčajú ani pri dojčení, lebo môžu znížiť tvorbu materského mlieka.

Čerstvé alebo spracované?

Obe verzie môžu byť dobré! Ak si kúpime surové artičoky, vždy si dajme pozor na ich skutočnú čerstvosť. Vieme to zistiť tak, že stlačíme púčiky: vyberme si tú rastlinu, ktorá je tvrdá a tuhá, ešte neroztvorená, čiže končeky sú zatvorené a listy zelené.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9194411

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15353023

https://www.researchgate.net/publication/26887049_Artichoke_leaf_extract_for_treating_hypercholesterolaemia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14653829

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2004-06/aas-lus061504.php

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/26310198/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu