head

Žalúdočný vred: pomáha zmena stravy a vitamín U

Žalúdočné vredy si nevyberajú, postihujú staršie osoby a čoraz viac aj mladých ľudí
Žalúdočné vredy si nevyberajú, postihujú staršie osoby a čoraz viac aj mladých ľudí
MUDr. Csaba Podlupszki MUDr. Csaba Podlupszki
gastroenterológ
Téma: Zdravý životný štýl

Pozorovaním bolo zistené, že v období jesene a v zime sa tento druh vredu prejavuje častejšie, rovnako, ako aj jeho príznaky sa v tomto období prejavujú intenzívnejšie. V takomto prípade môže pomôcť zmena stravovania a životného štýlu, ktorou je možne nielen zmierniť príznaky: pokiaľ sa do zmeny pustíme včas, riziko vzniku ochorenia sa výrazne zníži. Okrem toho existuje aj vitamín, ktorý sa oplatí užívať.

Žalúdočný vred môžeme pokojne nazvať civilizačným ochorením, riziko vzniku tohto ochorenia značne zvyšuje nesprávny životný štýl a stravovanie, v neposlednom rade aj stres.

Čo nazývame žalúdočným vredom?

Žalúdočné vredy si nevyberajú, postihujú staršie osoby, no čoraz častejšie už aj mladých ľudí. Vo väčšine prípadov je takýto vred výsledkom nevhodného životného štýlu, takže je možné mu predchádzať, a rovnako aj v rámci liečby môže pomôcť zmena životného štýlu. V normálnom prípade je vnútorná stena žalúdka chránená pred kyselinami vrstvou podobnou filmu. Pokiaľ  je však táto obranná línia poškodená, napríklad, pretože sa produkuje príliš veľa kyseliny, sliznica sa poškodzuje a časom sa začnú vytvárať vredy. 

Aké sú príznaky?

 

Vyššie uvedené ťažkosti sú najsilnejšie vtedy, keď je žalúdok prázdny - nalačno, prijatím potravy sa zmiernia, avšak po niekoľkých hodinách, keď sa žalúdok vyprázdni, sa znova objavia. Bolesť sa môže stupňovať po užití alkoholu a po konzumácii korenistých a silne pálivých jedál.

Ktoré sú najdôležitejšie rizikové faktory?

Nesprávna strava: niektoré jedlá môžu možnosť vzniku žalúdočného vredu zvyšovať. Do tejto skupiny patria silné koreniny, mastné jedlá, alkohol, ocot, biele víno, sladkosti, káva a pikantné jedlá. Rovnako škodlivá môže byť konzumácia koncentrovaných ovocných štiav nalačno.

Stres: pacienti často pozorujú, že po konzumácii jedla pociťujú stres, vred bolí viac ako obvykle. Je to preto, že vtedy sa produkuje viac kyseliny, čo okamžite dáva pocítiť svoje negatívne účinky. 

Zlé stravovacie návyky: osoby, ktoré nedodržiavajú režim jedného hlavného jedla denne, resp. konzumujú jedlo príliš rýchlo, sústo hltajú priam nepožuté, sa vystavujú vyššiemu riziku vzniku žalúdočného vredu.

Medzi rizikové faktory možno zaradiť aj čaj (výnimku tvorí zelený čaj), cigarety, niektoré analgetiká, a lieky proti zápalom typu NSAID, ako aj konzumácia prípravkov s obsahom steroidov. Vred sa vo väčšom pomere objavuje u starších ľudí a u ľudí s krvnou skupinou 0.

Pozor, bakteriálne nebezpečenstvo!

Existuje baktéria menom Helikobakter pylori, ktorá sa nachádza v podstatne vyššom počte v tráviacom trakte pacientov trpiacich žalúdočným vredom. Názory na to, či je baktéria zodpovedná za vznik vredu, alebo či sa množí ako jeho dôsledok, sa rôznia. Jedno je isté, a to, že tento patogén spôsobuje sústavné podráždenie a z toho vyplývajúci zápal, čím spomaľuje liečbu. Pokiaľ sa však podarí dostať ho pod kontrolu, potlačiť jeho množenie, ťažkosti sa rýchlejšie zmiernia. 

Aké má vred následky?

Keď nás trápia žalúdočné vredy, nie bolesť je najhorším dôsledkom. Pokiaľ ochorenie berieme na ľahkú váhu, zanedbáme ho, môžu vzniknúť také následky, ktoré môžu ohrozovať aj náš život:

Krvácanie: môže sa stať, že vplyvom žalúdočného vredu praskne jedna, alebo niekoľko ciev. V takomto prípade sa spravidla krv vylúči vracaním, ale môže sa dostať aj do stolice. V prípade silnejšieho krvácania môže pacient stratiť vedomie.

Perforácia:  vred môže pretrhnúť stenu žalúdka, tento stav je sprevádzaný silnou, priam neznesiteľnou bolesťou v oblasti žalúdka. Pokiaľ pacient, trpiaci vredom, pocíti náhle podstatne silnejšiu bolesť, ako obvykle, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože tento stav môže mať bez operačného zákroku aj smrteľné následky.

Nákaza - dosah: ochorenie sa môže dotýkať aj blízkych orgánov, čo môže naznačovať menej intenzívna sústavná bolesť, ktorá vystreľuje smerom k brušnej stene, ale môže sa objaviť aj v ľavom pleci. Najčastejšie sa vred prenesie na pankreas.

Môže sa vytvoriť aj nádor

U pacientov s rakovinou žalúdka je možné v prípade 5-8 percent vykázať, že nádor vznikol zo žalúdočného vredu. Podľa výskumov bakteriálna infekcia spôsobená baktériou Helikobakter pylori značne zvyšuje riziko rakoviny žalúdka.

Ako je možné vred vykázať?       

Rôzne zápaly tráviaceho traktu, ako napríklad zápal žlčníka, pankreasu, alebo čriev, môžu vyvolať bolesti podobné žalúdočnému vredu. I napriek tomu, že pomocou obrazového vyšetrenia je možné účinne rozlíšiť tieto ochorenia, najistejším spôsobom diagnostiky žalúdočného vredu je endoskopické vyšetrenie. Týmto vyšetrením možno navyše zistiť infekciu spôsobenú baktériou Helikobakter pylori, resp. odberom vzorky tkanív aj prítomnosť nádoru.

Prítomnosť baktérie je potrebné v každom prípade potvrdiť, pokiaľ ešte nebolo vykonané endoskopické vyšetrenie, môže sa tak stať aj rozborom vydýchnutého vzduchu - testom výdychu. Tento test je vo všeobecnosti vykonávaný ako kontrolné vyšetrenie v prípade liečby spomínanej baktérie. 

Liečba žalúdočného vredu

Včasne rozpoznaný, resp. nezanedbaný žalúdočný vred je bežne liečený liekmi. Cieľom liečby je zníženie tvorby kyselín, resp. viazanie kyselín. Týchto účinok doplňujú tie prípravky, ktoré vytvárajú akýsi film - povlak na stenách žalúdka. Pokiaľ je medikamentózna liečba neúspešná, prichádza na rad operačný zákrok. Na potvrdenú bakteriálnu infekciu sa spravidla aplikuje antibiotická liečba. V záujme toho, aby sa nenarušila črevná flóra, je doporučované súbežne s antibiotikami užívať aj prebiotiká.

Prevencia zmenou životného štýlu

Najlepším spôsobom prevencie žalúdočného vredu je vyhýbať sa rizikovým faktorom, rovnako aj liečba žalúdočného vredu je nemožná bez zmeny životného štýlu.

Obzvlášť je dôležité, aby sme zakaždým jedli v kľude, pomaly a jedlo dôkladne prežuli. Vyhýbajme sa mastným jedlám a potravinám s kyselinovým pH faktorom, dodržujme pravidlo menej, ale často, vyhýbajme sa príliš horúcim jedlám, nápojom, pred spaním jedzme len minimálne. 

Strava pri žalúdočnom vrede

Strava by mala obsahovať čo najviac zelenolistej zeleniny, bobuľovité, modré a červené ovocie. Prospieva vylisovaná šťava zo zemiakov, ktorá na jednej strane viaže kyseliny a vytvára ochranný povlak na stene žalúdka. Zo šťavy postačí ráno nalačno vypiť pol pohára. Podobný účinok má aj šťava z kapusty, z ktorej sa oplatí vypiť aj liter denne. Môže to byť šťava vylisovaná z kapusty, ale rovnako pomáha aj z kyslej kapusty, ktorá má probiotické účinky. Toto má svoju opodstatnenosť v liečbe a prevencii žalúdočného vredu preto, lebo probiotické baktérie - probiotiká - zabraňujú premnoženiu Helikobakter pylori, a popri tom obnovujú črevnú flóru.

Existujú aj čaje vyslovene na žalúdočné vredy, spomedzi nich je najúčinnejšia je čajová zmes z kamiliek, medovky, bazalky, oregana a levandule. Čaj by mal obsahovať najviac oregana a najmenej medovky a levandule. Pomer by mal byť 1:4, ostatné zložky by mali byť asi polovica množstva oregana. 
Rovnako funguje aj kimchi (kórejské jedlo pripravené z kvaseného čínskeho kelu) a tie fermentované
kvasené jedlá (jogurty a syry), ktoré obsahujú bifidobaktérie. 

Vedci o diéte pri žalúdočnom vrede Niekoľko amerických výskumov potvrdilo terapeutické účinky kapustovej šťavy

Odborníci Bharati Medical College analyzovali publikované vedecké porady o diéte pri žalúdočnom vrede. Dospeli k záveru, že v akútnych prípadoch a v období liečby potrebuje pacient iné živiny. V prípade liečby by mal pacient prijímať väčšie množstvo bielkovín, vitamínu A, zinku, selénu a vitamínu C. Niekoľko štúdií vyjadrilo, že vitamín C pomáha pri hubení Helikobakter pylori. Počas liečby žalúdočného vredu sú dôležité aj vlákniny a probiotiká, pretože pomáhajú zmierniť vedľajšie účinky antibiotickej kúry, ktorou bola liečená bakteriálna infekcia.

Niekoľko amerických výskumov dokázalo terapeutické účinky šťavy zo surovej kapusty: výskum dvoch skupín, 100-člennej a 22-člennej, vykázal, že vďaka vitamínu U je možné pomocou šťavy z kapusty rýchlejšie zmierniť bolesti, ako aj urýchliť hojenie žalúdočného vredu. 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1521464/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1532869/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4743227/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3952291/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu