head

Ružičkový kel, zelená vitamínová bomba

Ružičkový kel – ochranca nášho zdravia
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Ružičkový kel pomáha chrániť zdravie našich očí, celistvosť kostí, ale má aj mnoho iných blahodarných účinkov. Pozrime sa, na čo všetko je ružičkový kel dobrý! Ružičkový kel často ostáva neprávom bez povšimnutia, napriek tomu, že je to veľmi hodnotná zelenina. Veľmi priaznivo vplýva na naše zdravie, má vysoký obsah stopových prvkov, dokonca ho môžu konzumovať aj pacienti s cukrovkou

Vitamínová bomba

Ružičkový kel je skutočnou vitamínovou bombou, pretože vo veľkom množstve obsahuje vitamín C, ale za spomenutie stojí aj jeho obsah vitamínov A a B 6, tiež draslíka, kyseliny listovej a mangánu. Nakoľko má nízky kalorický obsah, pokojne ho môžeme konzumovať aj počas diéty a detoxikácie.

Pre zdravie našich očí

Nakoľko je ružičkový kel bohatý na stopové prvky, vitamín A a antioxidanty, môže nám byť nápomocný pri  zachovaní zdravia našich očí. Ak kvôli svojmu zamestnaniu celý deň presedíme pred obrazovkou monitora, do svojho obedára by sme si občas mali prepašovať aj ružičkový kel.

Normalizuje hladinu cukru v krvi

Zachovanie si vhodnej hladiny cukru v krvi je pre zachovanie nášho zdravia nevyhnutné. Podľa článku uverejneného v  Medical News Today môže byť kyselina alfa – lipoová, ktorá sa nachádza v ružičkovom keli, užitočná aj pre pacientov s cukrovkou, nakoľko táto účinná látka môže znížiť hladinu glukózy, a tým zvýšiť citlivosť na inzulín.

Pre ochranu našich kostí

V detstve a v starobe je potrebné zdraviu kostí venovať omnoho väčšiu pozornosť. Pomocou ružičkového kelu sa môžu naše kosti stať pevnejšími, pretože táto zelenina kvôli vysokému obsahu vitamínu K a vápnika, priaznivo pôsobí na kosti, spevňuje ich. Preto by bolo veľmi dobré, keby sme do svojho týždenného jedálneho lístka zaviedli aj túto lahôdku, ktorá prirodzene posilňuje kosti.

Pri tepelnej úprave ružičkového kelu dajme pozor na to, aby sme ho neprevarili, aby mohli cenné živiny ostať v zelenine. Podľa možnosti ho konzumujme čerstvý, vyberme si menšie kusy, pretože tieto sú sladšie, ako tie väčšie.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu