head

Mäta pieporná nie je len korenina | K diéte, pri detoxikácii a pri príprave jedál

Mäta prieporná má všestranné liečivé účinky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Detoxikácia doma

Mätu piepornú (Mentha piperita) poznajú mnohí z nás ako súčasť cukríkov a žuvačiek, avšak v skutočnosti má mäta omnoho všestrannejšie využitie, než  len ako jednoduchá korenina. Pomáha pri chudnutí, zbaví telo nahromadených toxínov a je nabitá účinnými látkami, ktoré pozitívne vplývajú na naše zdravie. Prečo sa oplatí konzumovať ju pravidelne? Zozbierali sme pre Vás tie najdôležitejšie liečivé účinky mäty.

Mäta pieporná vznikla prirodzeným skrížením mäty huňatej (Mentha rotundifolia) a mäty vodnej (Mentha aquatica). Od svojich “predkov” sa líši najmä svojou intenzívnejšou vôňou a chuťou, ktoré vydržia tiež dlhšie. Mäta je nenáročná bylinka na pestovanie, ľahko ju vypestujeme v záhradách, alebo v kvetináčoch, no často môžeme vidieť aj divoko rastúcu mätu.

Zdraviu prospešné zloženie

Svojej liečivej sile vďačí mäta pieporná jedinečnému zloženiu cenných živín. Pozrime sa teda na zdraviu prospešné, účinné zložky mäty:

- éterické oleje, s bohatým obsahom mentolu a mentonu;

- enzýmy (oxidázy a peroxidázy);

- vitamín C;

- antioxidačné flavonoidy a taníny;

Okrem toho obsahuje mäta pieporná aj etyl-acetát, karvon a karvakrol, účinné látky proti škodlivým mikroorganizmom a limolén.

Na čo je dobrá mäta?

Ako sme už spomínali, čerstvý a svieži dych je len jednou z mnohých zdraviu prospešných účinkov mäty. Môžeme ju použiť zvonka, pri použití vnútorne sa jeho priaznivé účinky prejavujú predovšetkým v tráviacom trakte.

Prírodné anestetikum: pri styku so sliznicou žalúdka, alebo aplikáciou na pokožku, pôsobí mäta ako lokálne anestetikum tým, že najprv stiahne a následne rozšíri cievy.

Nevoľnosť, zvracanie: mätový čaj, alebo žuvanie niekoľkých jej lístkov rýchlo uľaví od nepríjemných príznakov.

Tlmí bolesť: môže pomôcť pri migréne a akútnej bolesti hlavy. Vmasírovaním niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja, alebo odvaru z mäty, dokáže účinne zmierniť ťažkosti. Odstraňuje nielen samotnú bolesť hlavy, ale aj závrate s ňou súvisiace, ako aj citlivosť na hluk a svetlo.  

Dezinfikuje: vďaka vysokému obsahu polyfenolov likviduje škodlivé mikroorganizmy, zárodky a väčšinu parazitov žijúcich v našom tele.

Proti žlčníkovým kameňom: pravidelná konzumácia mäty predchádza tvorbe žlčníkových kameňov a napomáha odstrániť piesok a drobné kamene z obličiek a žlčníka.  
Detoxikuje: odvar z mäty má mierny laxatívny účinok, prispieva k uvoľňovaniu toxínov a škodlivých usadenín nahromadených v črevnom systéme. Vďaka tejto svojej vlastnosti sa mäta pieporná právom radí medzi jednu z najúčinnejších liečivých bylín pri detoxikácii.

Tlmí zápal: mätový čaj upokojuje a lieči podráždenú sliznicu žalúdka, preto je možné mätu využiť pri liečbe chronického zápalu čriev a ako doplnok liečby syndrómu dráždivého čreva (IBS).

Diéta: ako preháňadlo môže byť naším účinným  prírodným spojencom pri chudnutí.

Nadúvanie: vďaka svojim účinným látkam eliminuje nadmernú plynatosť spôsobenú zlým trávením, odstraňuje nadúvanie a nepríjemný dych.

Keďže mäta je bohatá na antioxidanty (vyznačuje sa mimoriadne vysokým obsahom vitamínu C a flavonoidov), prispieva k neutralizácii voľných radikálov,  spôsobujúcich mnohé ochorenia, predčasné starnutie buniek a vráskavenie pokožky. Je výborný posilňovač imunity, preto môže byť prospešným domácim liekom proti sezónnym ochoreniam, jej zvýšenou konzumáciou môžeme zmierniť aj príznaky alergie. Odvar z mäty je výborným pomocníkom pri prechladnutí, znižuje horúčku, podporuje vykašliavanie a potenie.

Ako pomáha zvonka?

Aplikovaním zvonka zmierňuje svrbenie a bolesť spôsobenú uštipnutím hmyzu. Postihnutú oblasť  natrime čerstvými lístkami mäty, alebo ich použime ako obklad. Mätu využijeme aj v boji proti otravnému hmyzu, stačí ak na pokožku nakvapkáme malé množstvo esenciálneho oleja a môžeme si byť istí, že komáre, včely, či sršne sa nám vyhnú oblúkom. Mäta pieporná je základnou zložkou mnohých kozmetických produktov, pretože upokojuje, dezinfikuje a osviežuje pokožku. Je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov pre zapálenú pokožku s akné.

Ako ju použiť?

Rovnako, ako všetky bylinky, aj v prípade mäty je najlepšie použiť čerstvo zozbierané listy rastliny. Samozrejme pomôcť môžu aj sušené, rozdrvené listy. Esenciálny olej z mäty piepornej poslúži výlučne len na vonkajšie použitie. Pokiaľ nás trápi zlé  trávenie, či kŕče v bruchu, vynikajúcim prírodným riešením týchto nepríjemných problémov môže byť mätový čaj. Pripravíme si ho nasledovne:

Hrsť čerstvých, olúpaných listov mäty piepornej (alebo dvoch čajových lyžičiek sušenej mäty) zalejeme jedným litrom zovretej vody. Necháme odstáť päť minút, následne scedíme. Najlepšie je vypiť ho vlažný, bez dochutenia.  

Pre zvýšenie jeho čistiaceho účinku v črevách, môžeme pridať štipku stévie. Na rozdiel od väčšiny liečivých odvarov sa neodporúča vypiť ho pred spaním. Jeho laxatívny účinok sa prejaví v priebehu niekoľkých hodín, vypitie väčšieho množstva môže spôsobiť nespavosť a poruchy spánku. Úľavu od prechladnutia, kašľa, či upchatého nosa poskytne inhalácia niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja z mäty.

Mäta pieporná aj v kuchyni

Mäta pieporná je všestrannou koreninou, ktorá sa s obľubou používa v kuchyniach celého sveta. Môžeme si z nej pripraviť chutný a osviežujúci mätový sirup, či výborné zdravé smoothie. Bylinkové octy a oleje pripravené z mäty sa výborne hodia k jedlám zo strukovín, zmiešané s čerstvým rozmarínom, alebo šalviou, eliminujú nepríjemné príznaky po ťažšie stráviteľnom jedle. Mäta je účinným pomocníkom aj pri chudnutí, jej čerstvé lístky sú ideálnym doplnkom rôznych šalátov, dressingov, či bieleho mäsa na grilovanie. V horúcich letných dňoch si ňou zas môžeme dotvoriť klasickú osviežujúcu, ľadovú limonádu.

+ jeden tip navyše

Ak naše ruky “voňajú” po rybe, cibuli, či cesnaku, namočme prsty na niekoľko minút do odvaru z mäty, alebo si ich pošúchajte jej čerstvými lístkami.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu