Jedálniček založený na rastlinnej strave je čoraz obľúbenejší, k nemu možno priradiť aj flexitariánsku diétu, ktorá nie je striktne obmedzovaná. Aké má výhody a čo to vlastne presne znamená? Dozviete sa z nášho článku.
Flexitariánska diéta je zložená zo slov flexible - flexibilný a vegetariánsky. Má blízko k vegetariánskej strave, ale neočakáva stravu bez mäsa. Jej nasledovníci si vyberajú z piatich druhov potravín, a snažia sa o to, aby väčšinu bielkovín získali konzumáciou potravín rastlinného pôvodu. Podľa jej fanúšikov nejde vlastne o diétu, ale o zmenu jedálnička, ktorá prináša nielen chudnutie, ale znižuje aj riziko mnohých chorôb. Cieľom je príjem 1500 kalórií za deň: na raňajky 300, na desiatu a olovrant 150-150, na obed 500 a na večeru 400. Výskumy síce potvrdzujú, že flexitariánska diéta spolu so zdravým životným štýlom znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a prostaty, ako aj rakoviny hrubého čreva, podľa nich však dlhodobé obmedzenie kalórií nie je zdravé.
Kto sa rozhodne pre flexitariánsku diétu, musí počas väčšiny týždňa nahradiť živočíšne mäsá tzv. „novým mäsom“. Toto stavia Dawn Jackson Blatner, zakladateľ tejto diéty, ako základnú požiadavku. Doporučuje sa vyslovene tofu, vajíčko, šošovica a fazuľa. Ľahko štiepiteľná vláknina šošovice a fazule pomáhajú znížiť vysokú hladinu cholesterolu. Súčasťou jedálnička sú aj orechoviny a semená, napríklad ľanové semeno, píniové semeno (zo smreka), sezámové semeno, nažka slnečnice, také superpotraviny ako semiačko chia a konopné semeno, ktoré prispievajú k zachovaniu zdravej hladiny cholesterolu a k zabezpečeniu esenciálnych mastných kyselín. Do druhej skupiny patria zelenina a ovocie, do tretej celozrnné obilniny, do štvrtej mliečne výrobky, a do piatej skupiny patria sacharidy. Príležitostná konzumácia mäsa je povolená, ale oplatí sa vybrať si kvalitné mäso, ako napríklad kuracie, morčacie, alebo hovädzie, a vyhýbať sa slanine, klobáse, saláme, šunke a paštéte, keďže tieto výrobky sú plné nasýtených mastných kyselín a potravinových prísad, soli, pritom zabezpečujú veľmi málo vitamínov a minerálnych látok.
Keďže mäso veľké množstvo členstva skupiny vitamínov B, redukovaním jeho konzumácie môžeme trpieť nedostatkom týchto vitamínov. Najväčší problém spôsobuje nedostatok vitamínu B12, ktorý si dokáže náš organizmus extrahovať iba zo živočíšnej stravy. Vitamín B12 je okrem iného nepostrádateľný pre zdravé delenie buniek, zohráva úlohu v normálnom fungovaní nervovej sústavy a imunitného systému, je nevyhnutný pre tvorbu krvi, kvôli jeho nedostatku vzniká chudokrvnosť. Práve preto je dôležité do flexitariánskej diéty zaradiť alternatívne zdroje železa, ako napríklad raňajšie obilniny, tmavozelená listová zelenina, napríklad špenát, kapusta a brokolica. Keďže vstrebávanie železa zvyšuje vitamín C, odporúča sa aj denný príjem pohára čerstvo lisovanej ovocnej alebo zeleninovej šťavy.
Zdroj:
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-flexitarian-diet