head

Pomaranč: exotický ochranca kostí a posilňovač svalov

Pomaranč: chráni kosti, posilňuje svaly
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Každý vie, že pomaranč je plný vitamínu C, má vysoký obsah vitamínu A a B, posilňuje imunitný systém, takže jeho konzumáciou môžeme zabrániť prechladnutiu, chrípke a iným infekciám horných dýchacích ciest. Toto ovocie by však nemalo byť zahrnuté do našej stravy len počas chladných jesenných mesiacov, pretože disponuje takými vlastnosťami na ochranu zdravia, o ktorých zriedka počuť.

Pomaranč obsahuje veľké množstvo rastlinných vláknin, hlavne pektínu, vďaka čomu jeho pravidelná konzumácia pomáha podporovať správne trávenie, znižuje riziko vzniku cukrovky a arterosklerózy a čistí hrubé črevo od jedov, ktoré okrem iného spôsobujú rakovinu. Pretože lieči zápchu, obnovuje správny pohyb čriev a metabolizmus, ale prispieva aj k úspešnej diéte.

Chráni spojivové tkanivo

Flavonoidy pomaranča podporujú tvorbu kolagénu spojivového tkaniva, kostí, chrupavky, zubov a kĺbov. Popritom zlepšujú stav cievnych stien, čím prispievajú k udržaniu zdravého krvného obehu. Vitamín C, ktorý sa nachádza v pomaranči, je účinný antioxidant, ktorý viaže voľné radikály, ktoré sú priamo spojené so zápalovými procesmi - vrátane astmy, osteoartritídy, reumatoidnej artritídy a zápalu ďasien. Pomaranč je tiež skvelým prostriedkom na podporu kostí a posilnenia svalov, keďže vitamín C sa podieľa na syntéze karnitínu (aminokyselina, ktorá je potrebná pre rast a vývoj svalov) a podporuje vstrebávanie vápnika, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí. Obsahuje väčšie množstvo draslíka, ktoré reguluje krvný tlak, zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia srdca a cievneho systému.

Mysleli ste si to?

Pomaranč hrá tiež úlohu pri udržiavaní zdravia očí: pomocou antioxidačnej zložky beta-kryptoxantínu. Flavonoidy chránia zdravie a sviežosť pokožky, pomáhajú predchádzať zápalom a plesňovým a bakteriálnym infekciám.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu