head

Tekvicové jadierka pre zdravie, už aj niekoľko jadierok môže pomôcť

Môže to znieť divne, no jadierka tekvice na pečenie môžu zefektívniť aj diétu
Môže to znieť divne, no jadierka tekvice na pečenie môžu zefektívniť aj diétu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé bylinky

Pravdepodobne neexistuje na svete taká krajina, kde by sa nekonzumovali tekvicové jadierka v nejakej forme. A to je veľmi dobre, pretože okrem toho, že sú chutnou lahôdkou, majú aj vynikajúci vplyv pri prevencii ochorení a zachovania zdravia.
Preto počas obdobia halloweenu pri vyrezávaní tekvíc nevyhadzujem vydlabané jadierka, radšej ich opražme a použime pri príprave jedál.

Nielen tekvica (aj na pečenie) je zdravá, ale aj jej jadierka. Tekvicové jadierka sú zdrojom prospešných zložiek, ktoré sú dôležité z hľadiska zachovania a udržania zdravia.

 

 

Čo obsahujú?

Jeden pohár nelúpaných tekvicových jadierok pokryje štvrtinu dennej odporúčanej dávky vláknin a približne jednu šestinu potreby bielkovín. Sú bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamíny B, E, C, a K, fosfor, vápnik, draslík horčík a železo. 
Jedná dávka jadierok (30 gramov) obsahuje 1,7 gramu vlákniny, 5 gramov uhľohydrátov, 7 gramov bielkovín, ako aj 13 gramov tukov.

Na čo sú dobré?

Pokiaľ máme zlú náladu, pociťujeme napätie, nervozitu, máme nepokojný spánok, táto lahôdka môže pomôcť vyriešiť tieto problémy. Jadierka totiž obsahujú veľké množstvo tryptofánu, esenciálnu aminokyselinu, ktorá je nevyhnutná pre produkciu hormónov - melatonínu a serotonínu - zodpovedných za náladu a reakciu na stres. 

Tekvicové jadierka vynikajúco alkalizujú a detoxikujú, vlákniny, ktoré obsahujú, pomáhajú odstrániť nahromadené toxické látky a usadeniny z hrubého čreva. K ich schopnosti očistiť črevá prispieva aj to, že ich konzumáciou je možné podporiť pohyb čriev - peristaltiku. A ešte niečo: tekvicové jadierka môžu byť nápomocné aj pri odstránení črevných parazitov. Rýchlo stráviteľné bielkoviny tekvicových jadierok stabilizujú hladinu cukru v krvi, čím môžu prispieť k prevencii a zmierneniu príznakov cukrovky.

Účinky tekvicových jadierok u mužov

Jeden pohár tekvicových jadierok pokryje pätinu dennej odporúčanej dávky zinku, vďaka tomu a aj vďaka obsahu fytosterolov, môže ich pravidelná konzumácia zmierniť chorobné zväčšenie prostaty, a tiež môže pomôcť pri prevencii hyperplázii prostaty a vzniku rakoviny prostaty. Jadierka zvyšujú počet spermií a zvyšujú libido u mužov. Nakoľko blokujú produkciu dihydrotestosterónu (DHT), môžu nám pomôcť aj proti vypadávaniu vlasov.Jeden pohár tekvicových jadierok pokryje jednu pätinu dennej potreby zinku

Na prevenciu ochorení srdca

Tekvicové jadierka sú výborným liekom proti kardiovaskulárnym ochoreniam: znižujú hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi, obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín prispieva k zníženiu rizika vzniku artériosklerózy, zúženia ciev, a tiež k zníženiu vysokého krvného tlaku. Okrem toho je dobré zvýšiť konzumáciu týchto drobných jadierok aj v prípade rôznych zápalov, napr. zápalu kĺbov, reumy. Tekvicové jadierka navyše majú aj silné antibakteriálne, antivírusové a fungicídne účinky.

Podporujú chudnutie

Môže to znieť divne, no jadierka tekvice na pečenie môžu zefektívniť aj diétu. Pokiaľ ich v priebehu dňa budeme priebežne „zobkať“, udržujú primeranú hladinu energie a krvného cukru, navyše takto môžeme predchádzať pocitu nevoľnosti, ktorý je zapríčinený odriekaním jedla počas diét. 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296918/
http://www.environment.si/data/bibliografija/2011/55_2011.pdf
https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/content/view/S0954422410000107
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16822218
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/zazracne-tekvicove-semienka-proti-chripke-vlasy-aj-prostatu.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu