head

Život je krajší s farbami - Potravinové farbivá „E”

Život je krajší s farbami - Potravinové farbivá „E”
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Odborné články dietetičky

Priemyselne spracované potraviny - mäso, konzervované potraviny, hotové jedlá, atď. takmer vždy obsahujú potravinárske farbivo. Farbivá môžu byť prírodného pôvodu - napr. šťava z cvikly, farbivo zo sépie, rastlinné výťažky, červca mexického, alebo sú to chemické zlúčeniny vyrobené laboratórne. Bohužiaľ, tie druhé sa vyskytujú častejšie, pretože náklady na ich výrobu sú nízke. V podstate žiadny z nich nie je škodlivý, ak dodržíte podmienku dovoleného denného príjmu: to znamená nejesť a nepiť potraviny, ktoré obsahujú príliš veľa potravinárskeho farbiva.

 

Existujú i zakázané éčka!

 

Potravinárske farbivá sú označené číslom za písmenom "E" bez ohľadu na to, či ide o prírodné alebo umelé látky. Klasifikáciou je chránený aj kupujúci, pretože to uľahčuje sledovanie škodlivých látok už aj v malých množstvách. Zoznam zakázaných potravinárskych farbív v Európskej únii je: E103, E105, E106, E107, E111, E121, E125, E126, E130, E152, E181, E197, E201, E 236, E237, E238D, E240, E264, E636, E637. Počítajte s tým, že väčšina z nich sa môže dostať do potravín aj z krajín mimo EÚ!

Ak kupujete dovážaný produkt, nezabudnite skontrolovať kód potravinárskeho farbiva!

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu