head

Cícer, staroveký poklad Mezopotámie

Cícer: ako podporuje naše zdravie?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Ploché brucho

Cícer, ktorý pochádza z oblasti Blízkeho východu, je obľúbenou zeleninou kuchýň mnohých národov. Už aj v starovekej Mezopotámii a Egypte ho s obľubou konzumovali, ale nie iba pre jeho chuť, ale aj pre jeho vplyv na naše zdravie sa oplatí bližšie sa zoznámiť s touto zeleninou!

Cícer je jednou z najobľúbenejších surovín v kuchyniach Talianov, Grékov, Indov,  Arabov aj Španielov. Táto zelenina je však zaujímavá a hodnotná aj kvôli jej zdraviu prospešným vlastnostiam. Pozrime sa, aký účinok má cícer na náš organizmus!

Zdroj vitamínov

Cícer je nielen chutný, ale aj bohatý na vitamíny a minerálne látky, preto je dokonalým zdrojom energie. Je bohatý na vitamíny A, B, C, a K, zinok, draslík, vápnik a horčík, ale môžeme si ním doplniť aj zásoby mangánu, selénu, a tiež železa.  

Je zdravý

Nakoľko má cícer nízky obsah sodíka, ale je bohatý na vlákniny, môžu ho pokojne konzumovať aj tí, ktorí trpia problémami s vysokým krvným tlakom. Prehnaný príjem sodíka môže uškodiť nášmu srdcu a cievnemu systému, preto sa snažme solenie nepreháňať, a radšej sa okrem soli zoznámme aj s inými koreninami!

Detoxikuje

Cícer s vysokým obsahom selénu je dokonalým detoxikantom. Vďaka silnému čistiacemu účinku výborne chráni pečeň a účinne zbaví náš organizmus od rakovinotvorných látok. Aj počas detoxikačnej kúry  si pokojne obohaťme svoj jedálny lístok o cícer!

Posilňuje kosti

Vysoké množstvo vápnika, fosfátu a vitamínu K v cíceri môže prispieť k zachovaniu a k získaniu správnej hustoty kostí. V záujme silných kostí sa nám oplatí spriateliť sa s cícerom, ale rovnako dôležité je aj to, aby sa s touto zeleninou zoznámili aj starší členovia rodiny a naše deti.

Zlepšuje látkovú výmenu

Ak nás trápi sťažené vyprázdňovanie, zápcha, potom môže poskytnúť riešenie cícer! Vďaka vysokému obsahu vlákniny prinúti nahromadené usadeniny k vylúčeniu, preto môže urobiť dobre nášmu tráveniu, a zároveň pomôcť aj pri dosiahnutí vytúženého plochého brucha.

Pre cukrovkárov

Pre zdravé fungovanie organizmu je vláknina nevyhnutná. Príjem vlákniny vplýva aj na metabolizmus cukrov, preto môže byť uvoľnenie miesta v jedálnom lístku pre cícer užitočné aj pre cukrovkárov.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu