head

Rosacea a probiotiká: čo majú spoločné?

Rosacea má vplyv aj na duševný stav pacienta
Rosacea má vplyv aj na duševný stav pacienta
MUDr. Csaba Podlupszki MUDr. Csaba Podlupszki
gastroenterológ
Téma: Probiotika

Pokiaľ je stav pri rosacei vážny, a postihuje aj duševný stav pacienta, navyše žiadna liečba sa neukázala ako účinná, bude asi potrebné užívať iné lieky, pravdepodobne so silnými vedľajšími účinkami. Na liečbu však existuje ešte jeden spôsob, a to liečba probiotikami.Čo majú probiotiká spoločné s bojom proti rosacei? Pokiaľ vás to zaujíma, prečítajte si náš článok, v ktorom sa touto témou zaoberá dermatológ.  

To už vieme, že probiotikami je možné predísť mnohým ochoreniam, resp. liečiť ich, teraz však vyšlo najavo aj to, aké má pozitívne účinky na našu pokožku. Až natoľko, že dokážu pomôcť aj v liečbe nepríjemného ochorenia rosacea.

Čo je rosacea?

Rosaceou nazývame kožné ochorenie, ktoré postihuje časť tváre - nos, oblasť líc, bradu a čelo. Prejavuje sa rozšírením cievnych vlásočníc, ktoré prechádzajú neskôr do zapálených hnisajúcich uzlín. Červenkasté sfarbenie pokožky ostáva trvalé a časom sa na postihnutých miestach pokožka stáva drsnejšou, hrubšou. Vo vážnejších prípadoch sa vytvorené zapálené a hnisajúce miesta stávajú jednotnými (spoja sa) a spolu so zbujneným spojivovým tkanivom vytvárajú tzv. “karfiolovú” pokožku, zajedno s načervenalým opuchnutým nosom, pripomínajúcim nos alkoholikov.  

Pôvod tohto ochorenia je neznámy, na jej pozadí môžu stáť hormonálne zmeny, stres, avšak príznaky objavujúce sa na tvári môžu súvisieť s ochoreniami tráviaceho a črevného systému. Niektoré názory uvádzajú, že toto ochorenie spôsobujú roztoče druhu Demodex, ktoré parazitujú na pokožke, navyše tu môže mať vplyv aj dedičná predispozícia.

 

 

Konzumácia kávy, alkoholu, korenistých, pikantných jedál, fajčenie, resp. slnečné žiarenia, alebo niektoré kozmetické prípravky môžu tiež vyvolať rosaceu.

Rosacea, liečba ochorenia

Dermatologička Yeal Adlerová vo svojej knihe Koža zblízka si posvietila na zaujímavé skutočnosti, okrem iného sa zaoberá aj súvislosťou medzi stravovacími návykmi a ochoreniami kože. O tom, že narušenie rovnováhy črevnej flóry má na vznik rosacei tiež vplyv, vie len málokto. Nakoľko pokožku tváre, podobne ako žalúdok a črevný trakt, stimuluje vegetatívny nervový systém, pokiaľ túto oblasť zasiahne niečo dráždivé, aj na tvári to je hneď vidno. “U postihnutých rosaceou nie je zriedkavosťou, že pozorujú príznaky dráždivého syndrómu čreva - IBS, alebo objavíme dysbiózu - závažné narušenie rovnováhy črevnej flóry, ktoré je v dnešnej dobe ľahko vykázateľná rozborom vzorky stolice” - píše autorka a dodáva, že pacient postihnutý rosaceou pochodí dobre v tom prípade, pokiaľ mu dajú do poriadku črevnú flóru, a nasadia - doplnia prospešné baktérie. Toto je možné potravinami, ktoré sú bohaté na vlákniny, ako napríklad produkty z celozrnnej múky, strukoviny a semená, alebo probiotické potraviny, napr. nepasterizovaná kyslá kapusta, jogurt, či kefír.

Črevné baktérie proti rosaceiBakteriálna zmes

Dermatológovia často odporúčajú užívanie črevných baktérií, ako doplnok, keďže je takto daná indícia na usadenie želaných baktérií. Molekulárno-genetický rozbor stolice, vykonávaný v špeciálnych laboratóriách, presne vykáže zloženie flóry stolice. Na základe toho sa určuje vhodná bakteriálna zmes. Ide o takú “bakteriálnu výživu”, ktorá aktivuje probiotické baktérie. Tieto produkty voláme symbiotiká, a ide o zmes pre- a probiotík. Existujú aj potraviny s vlastnosťami symbiotík, avšak pre dosiahnutie želaného účinku by ich konzumácia musela byť nadmerná, alebo neobsahujú probiotické baktérie primeraného množstva a druhu. Užívanie symbiotík nie je nejako špeciálne ohraničené, v podstate predávkovanie neprichádza do úvahy. Pokiaľ naša črevná flóra už nie je schopná prijať ďalšie prospešné baktérie, ich prebytok jednoducho vyprázdnia, kým prebiotiká a mikroorganizmy odbúra. Z toho vyplýva, že užívanie symbiotík sa doporučuje aj v prípade, pokiaľ sme bez príznakov.
ermatológ lieči rosaceu aplikáciou krémov, tabletiek a laseru, okrem iného sa doporučuje aj dodržiavanie diéty počas ochorenia.

Zdroj:
Yael Adlerová -
Koža zblízka - všetko o našom najväčšom orgáne
https://www.zzz.sk/clanok/10941-rosacea-ruzovka

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu