head

Objavili nové antibiotikum proti superbaktériám

Nové antibotikum zahubí rezistentné baktérie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Vedci Rockefellerovej Univerzity objavili vo vzorkách pôdy nové antibiotikum, ktoré môže byť vhodné na liečbu ťažko liečiteľných bakteriálnych infekcií. Toho času pracujú na zvyšovaní účinnosti tohto prostriedku, aby mohli z neho vyvinúť liek dostupný širokej verejnosti.

Vedci skúmali viac ako 1000 vzoriek pôdy, hľadajúc mikroorganizmy produkujúce také zlúčeniny, ktoré možno použiť v boji proti patogénom. Tieto skúmali genetickým sekvenovaním, čiže zmapovaním celkového dedičného základu živého organizmu.

Zo štúdie, publikovanej v odbornom časopise Nature Microbiology vyplýva, že nové antibiotikum môže zabojovať proti ťažko liečiteľným bakteriálnym infekciám, okrem iného proti “superbaktérii” MRSA (meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus). Prostriedok testovali na potkanoch, nakazených MRSA, rany na povrchu tela sa zahojili. “I napriek tomu, že výsledky výskumov sú povzbudzujúce, je nemožné posúdiť, kedy príde čas na klinické testovanie novoobjavenej skupiny antibiotík, resp. či vôbec dospeje do tejto fázy” - upozorňuje vedúci výskumu Sean Brady. Pritom je obrovská potreba takej účinnej látky, ktorá bude schopná zahubiť infekcie odolávajúce liekom. Tieto infekcie spôsobujú superbaktérie, ktoré sa považujú za najväčšie ohrozenie zdravia a spôsobujú smrť približne 700 tisíc ľuďom ročne.

Spolupracovník Výskumného ústavu antibiotí, Colin Garner, sa vyslovil, že je pozitívom správa , že objavili nové antibiotikum proti tzv grampozitívnym baktériám, ako je MRSA, ale prostriedok proti gramnegatívnym baktériám je väčšmi potrebný. “Gramnegatívne baktérie je ťažko zastaviť, čoraz viac narastá počet takých, ktoré odolávajú antibiotikám. Tieto baktérie spôsobujú zápal pľúc, otravu krvi, infekcie močových ciest a kože” - povedal Garner pre BBC.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu