head

Dule: ich zdravie chrániace účinky nemajú konca

Ovocie zrejúce do konca novembra je dokonalým liekom na sezónne ochorenia
Ovocie zrejúce do konca novembra je dokonalým liekom na sezónne ochorenia
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný specialista pro náuku o výživě
Téma: Zdravie

Sú menej známe, ale o to zdravšie. Máme na mysli dule, ktoré si môžeme kúpiť čerstvé až do konca novembra. Toto ovocie mierne trpkastej chuti si svoje miesto ustojí aj medzi liečivými rastlinami. Dokonca až natoľko, že už v staroveku ho používali (v tých časoch ho používali dokonca aj ako afrodiziakum). Nepreháňame, pokiaľ ich nazveme bombou pre zdravie, pretože počnúc prechladnutím, pri ktorom ide o najlepší prírodný protiliek, môže toto trpkasté ovocie poskytnúť pomoc v rámci prevencie a tiež pri liečbe rôznych ochorení, od tráviacich porúch až po kožné problémy. Pozrime sa na to, čo dokáže pravidelná konzumácia tohto ovocia s organizmom.

Obzvlášť v miernom podnebnom pásme je problémom, že v jesennom období je k dispozícii menej čerstvého ovocia, ktoré by sme mohli mohli konzumovať. Už aj z tohto dôvodu by si zaslúžili dule, dozrievajúce až do konca novembra, viac pozornosti. Ich mimoriadne silné účinky na ochranu zdravia môžeme využiť predovšetkým pri ich konzumácii v surovom stave, takže od populárneho dulového syru a dulového kompótu nečakajme rovnaký účinok.

Čo obsahujú?

Obsah vitamínov tohto ovocia je významný. Obsahuje vitamíny A,B,C,A, okrem iného aj významné množstvo vitamínu P, ktorý zohráva dôležitú úlohu v prípade liečby chudokrvnosti a pomáha pri vstrebávaní vitamínu C a chráni ho pred oxidáciou. Okrem vitamínov disponujú dule významným množstvom minerálnych látok. Obsah vápnika, draslíka, medi, železa a fosforu prispieva k správnemu fungovaniu organizmu.

Na prechladnutie, chrípku

Existuje len málo účinnejších liekov proti sezónnym ochoreniam, ako sú prechladnutie, nádcha, chrípka  a zápal priedušiek, ako sú surové dule. Vďačíme za to ich schopnosti posilniť imunitný systém, a tiež vysokému obsahu vitamínov. Priaznivo pôsobia aj pri zápale pľúc, ale pomôcť môžu aj pri tuberkulóze. Pokiaľ nás trápi silný kašeľ, alebo astma, semienka ovocia môžu naše ťažkosti zmierniť.

Neutralizujú voľné radikály

Toto ovocie je bohaté na antioxidačné účinné látky, ktoré pomáhajú eliminovať v organizme chronicky nahromadené voľné radikály, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny, zápalov a ochorení obehovej sústavy.

Zlepšujú trávenie

Nakoľko dule vo veľkej miere obsahujú pektín, môžu účinne poslúžiť aj v prípade tráviacich porúch. Pektín je výborná a mnohostranná potravinová vláknina, ktorá je schopná zhustením stolice odstrániť hnačku, pokiaľ ju však konzumujeme s väčším množstvom vody, ľahšie sa zbavíme chronickej zápchy. Okrem toho toto ovocie môže upraviť aj pohyby čriev, čo tiež vo veľkej miere prispieva k normalizácii tráviaceho procesu a vyprázdňovania. Chráni sliznicu čriev, čo je tiež dôležité, pretože tým znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, vredov a zápalov. Pokiaľ však už tieto ťažkosti existujú, zmierňuje ich príznaky, rovnako ako môže priniesť úľavu aj pre pacientov trpiacich syndrómom dráždivého čreva (IBS). Dule možno spracovať na mnoho spôsobov

Odporúčame aj na detoxikáciu

I napriek tomu, že náš organizmus sa pravidelne detoxikuje, nezaškodí, ak mu v tom pomôžeme. Tým odbremeníme svoje vnútorné orgány podieľajúce sa na detoxikácii, ktoré sa takto ľahšie regenerujú. Nezabudnime však ani na to, že nevhodnou stravou denne skonzumujeme také množstvo škodlivých látok, ktorými si náš organizmus už nedokáže sám poradiť. Tieto toxické látky sa sčasti ukladajú na stenách hrubého čreva, prípadne v tukových tkanivách. Vlákniny dúl vyčistia hrubé črevo a tieto škodliviny odstránia.

Chránia srdce

Riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení (kôrnatenie ciev, mŕtvica, infarkt) zvyšuje vysoká hladina LDL cholesterolu. Toto môžeme kompenzovať konzumáciou duly, čím navyše zvýšime hladinu HDL cholesterolu v krvi. Pri ochrane srdca zohráva dôležitú úlohu draslík, ktorý sa vo významnom množstve nachádza v dulách, ktoré dokážu znížiť vysoký krvný tlak. Spomaľujú vstrebávanie cukru, preto ich môžu pokojne konzumovať aj diabetici – samozrejme po konzultácii so svojím lekárom.

Udržiavajú rovnováhu črevnej flóry

Vlákniny duly slúžia ako potrava pre probiotické baktérie, ktoré sú hlavnou stavebnou zložkou črevnej flóry, čím podporujú udržiavanie rovnováhy črevnej flóry, alebo v prípade potreby jej obnovenia. Stav črevnej flóry priamo vplýva na činnosť imunitného systému (70-80 percent imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve) a na trávenie, preto sa ich činnosť môže pravidelnou konzumáciou tohto kyslastého ovocia zlepšiť.

Navyše ošetrujú aj pleť

Antioxidanty duly spomaľujú starnutie buniek, zmierňujú vrásky, spevňujú pokožku. Môžeme to dosiahnuť jednak konzumáciou duly, ale aj používaním krémov s obsahom tohto ovocia. Okrem toho nimi môžeme zmierniť príznaky zápalov kože (napr. ekzém), a tiež znížiť citlivosť ďasien. Nakoľko má dula schopnosť tlmiť krvácanie, jej priaznivý účinok sa uplatní aj v prípade zlatej žily a silnej menštruácie.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16448180
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19306906
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3501898/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/rakovina-hrubeho-creva
https://varecha.pravda.sk/magazin/dula-zabudnute-ovocie-nasich-babiciek/11070-clanok.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu